Anasayfa / Ekonomi-Finans / İş Dünyası 12 Haziran Seçim Sonuçlarından Memnun

İş Dünyası 12 Haziran Seçim Sonuçlarından Memnun
İş Dünyası 12 Haziran Seçim Sonuçlarından Memnun

Genel seçimlerde AK Parti’nin üçüncü kez tek başına iktidara gelmesi, iş dünyası tarafından memnuniyetle karşılandı. Daha önce gerçekleştirilen reformların ekonomiye katkısına dikkat çeken işadamları, yeni oluşan Meclis’e anayasa konusunda uzlaşma çağrısında bulundu. 2023 vizyonunun gerçekleşmesi için, açıklanan projelerin hayata geçirilmesini istedi.

AK Parti hükümeti, üçüncü kez genel seçimlerden tek başına iktidar olarak çıkmayı başardı. İş dünyası, çıkan sonuçları ‘Türkiye 2023 hedeflerine inanıyor, yeni anayasasını istiyor’ diye değerlendirdi. Çıkan sonuçların Türkiye’deki işlerin gelişerek büyüyeceğine delalet ettiğini vurgulayan iş dünyası, aynı zamanda AK Parti’nin oyunu artırmasına rağmen milletvekili sayısında düşüş yaşamasını ‘Daha güçlü ama daha uzlaşmacı olması gereken bir hükümet çıktı’ şeklinde değerlendirdi: “Keza halk, hükümetin 2002’den bu yana ısrarla uygulamaya devam ettiği ekonomi politikalarını devam ettirmesi gerektiğini istedi.” İş dünyası örgütlerinin ve işadamlarının seçimle ilgili değerlendirmeleri şöyle:

Mehmet Büyükekşi: (Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı):

AK Parti’nin geçmiş yıllardan gelen bilhassa ekonomideki başarısının büyük teveccüh gördüğü meydana çıkıyor. Daha önceki seçimlerde daha az oy aldığı halde daha fazla milletvekili çıkaran bir partinin, şimdi oy oranını artırmış olmasına rağmen milletvekili sayısında düşme yaşadığını görüyoruz. Bu durum önümüzdeki dönemlerde anayasa konusunda referandum için uzlaşma arayı0şını beraberinde getiriyor. Bu da önümüzdeki günlerde yapılacak yeni anayasanın ülkenin tamamını ilgilendiren sivil bir anayasa oluşacağını ortaya koyuyor. Bu anayasa, ekonominin önünü açacak, ileri demokrasiye taşıyacak ve AB’ye girmede önem teşkil edecek nitelikte olmalı.

Rızanur Meral (TUSKON Başkanı):

İstikrar ve gelişimi destekleyenler, statükoyu destekleyenlere galip geldi. İş dünyası olarak Türkiye’nin çıkışının ve gelişmesinin bundan böyle daha hızlı olacağına inanıyoruz. Şu andan itibaren yerli ve yabancı yatırımcılar, yatırım kararlarını daha hızlı alabilir. Daha çok yabancı yatırımcı Türkiye’ye gelecektir. Türkiye artık ekonomisi ve geleceği tahmin edilen bir ülke konumunda. Hükümetin bundan sonrası için anayasa sürecini tamamlaması önemli. Daha özgürlükçü bir anayasa Türkiye’yi ileriye taşıyacaktır.

Ömer Cihad Vardan (MÜSİAD Başkanı):

İstikrarın devamı konusunda halkın sağduyusunu devam ettirmiş olduğu görünüyor. İnsanlar daha önce yaşanan sıkıntıların devamını artık istemiyor. Kimse uçuk vaatlere kanmıyor. İş dünyası olarak yeni anayasanın bir an önce neticelenmesini bekliyoruz. Başlanmış olan reformlar tamamlanmalı. Eğitim sistemiyle ilgili revizyonun tamamlanması gerekiyor. Kamu yönetimi reformu acil çözülmesi gereken bir diğer konu. 2023 vizyonu ile yetinilmemeli. 2050 ve 2100 vizyonu da ortaya konulmalı.

Şeref Songör (Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı):

Halk, seçim sürecini çok iyi okudu. Demokrasiyi bir defa daha özümsediğini belirtti. Güçlü ve istikrarlı süreci destekledi. Aynı zamanda güçlü bir muhalefet ortaya çıktı. Yani toplumun tüm dinamiklerinin Meclis’te tertip edilmesini istedi. Bu seçimde en önemli vurgu anayasa değişikliği. Toplum, anayasa değişikliğinin tüm partilerin katkısı ile hazırlanmasından yana. Bence tablo, Türk insanı ve demokrasi için büyük bir başarı hikâyesi. Bu sonuç hayırlı bir sonuç. Güçlü bir iktidar ama daha uzlaşmacı bir iktidar Meclis çalışmalarında olacak. Ayrıca sonuçlar Türkiye’nin Müslüman ülkelere iyi bir model olduğunu ve bunu güçlendirerek devam ettirebileceğini ortaya koydu.Salih Bezci (Ankara Ticaret Odası Başkanı):

Vatandaş, istikrarın devamı yönünde oy kullandı. Sandıktan çıkan neticeye herkesin saygı göstermesi gerekiyor. İş dünyası olarak yeni anayasa sürecinin devam etmesini istiyoruz. Avrupa Birliği sürecinin de hızlandırılması gerekiyor. Ankaralı işadamları olarak ise Başkent için açıklanan projelerin bir an önce hayata geçirilmesini talep ediyoruz. Bunun için parti ayırt etmeksizin tüm Ankara milletvekillerinin çalışması gerekiyor.

Murat Yalçıntaş (İTO Başkanı):

Seçim süreci Türkiye adına başarılı bir şekilde geçti. Türk milletinin beklentilerinin sandığa yansıdığını düşünüyorum. Türkiye, AK Parti iktidarı döneminde ciddi bir büyüme gösterdi. Bunun üçüncü bir dönem daha devam edecek olmasının, iş alemi açısından olumlu bir dönem olacağı kanaatindeyim. Ayrıca iktidar partisi döneminde önemli yapısal adımlar atıldı. Bunların devam edecek olması açısından iktidarın yeniden iş başına gelmesini çok önemsiyoruz.

Tek partinin devamı olumlu

Abdülkadir Konukoğlu (Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı):

Ben zaten tek parti iktidarı için tereddüt yok demiştim. Bu anlamda seçim sonuçlarını iyi buluyorum. Koalisyonlar olduğu zaman işler daha zor yürüyor. Nitekim sanayinin ve Türkiye’nin kalkınması hep tek parti iktidarında gerçekleşti. Çıkan sonuç gösteriyor ki; halk 2023 hedeflerine inanıyor. Bu konuda tereddüt yok. Ayrıca açıklanan çılgın projelere de teveccüh gösteriyor. Zaten insanlara hayal ve hedef belirtilmeli. Halk, hayallerin gerçekleştirilebileceğine inanıyor.

İyi yönetim ödüllendirildi

Abdullah Çelik (Bank Asya Genel Müdürü):

Sonuçlar, özel sektör açısından istikrarın devamı anlamına geliyor. İşler daha da gelişecek. Türkiye, makroekonomik veriler açısından zaten dünyadan ayrışmış ve kendini farklı bir yere koymuş durumda. Bu sonuçlarla siyasi istikrarın sürdüğü bir ortamda büyüme planlarımız sekteye uğramadan devam edecek. AK Parti’nin yüzde 50’ye ulaşması, psikolojik olarak özellikle ekonomide alınan başarılara halk tarafından verilen desteği açıkça ortaya koyuyor. Bu, iyi yönetilen ülke sonucudur. Halk da karşılığını veriyor.

Halk, anayasa değişikliği istiyor

Talha Görgülü (Kayı Group Yönetim Kurulu Başkanı):

Demokrasi kazandı. AK Parti, Türkiye’nin partisi olduğunu kanıtlamış oldu. Ülkenin resmi partisi olduğunu ortaya koydu. Sonuçlar Türkiye için son derece iyi oldu. Gelişen Türkiye’nin örnek çıkışı, ekonomik başarıları, büyüme oranları halk tarafından kabul gördü. Elbette resimde halkın anayasa değişikliği isteği de ortaya çıkmış durumda. Belki AK Parti 367’den daha fazla milletvekili çıkarsaydı belli kesimlerde anayasa için tereddütler oluşacaktı. Bu anlamda tereddütler de ortadan kalktı.

Hükümetin 2023 vizyonu tuttu

Ahmet Nazif Zorlu (Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı):

Öncelikle memleket için hayırlı olsun. Netice aşağı yukarı belliydi ama umulandan iyi çıktı. Halk AK Parti’yi üçüncü kez iktidara taşıyarak büyük mesuliyet verdi. Sonuçlar, halkın AK Parti iktidarının projelerine ve vizyonuna inandığını gösteriyor. 2023 vizyonu tutmuş. Bundan sonra mesuliyetin verdikleri bir an önce yerine getirilmeli ve projeler hayata geçirilmeli.

Seçim bitti, şimdi uçma zamanı

Hacı Boydak (Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı):

2023 vizyonuna doğru hızlı adımlarla ilerlememiz lazım. Sivil anayasayı, Meclis’e giren Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, MHP ve bağımsızlar birlikte acilen yapmalı. Türkiye, çok güzel bir seçim atmosferi yaşadı. Alınan sonuç da iş dünyası açısından olumlu. Halk istikrara, sağduyuya ve kardeşliğe oy verdi.

Piyasalar seçim sonucuna hazırdı

Saruhan Özel (Denizbank Başekonomisti):

Seçim sonuçlarında en dikkat çekici gelişme, bağımsız adaylarda yaşanıyor. 35-36 milletvekili çıkarmış durumdalar. Yeni hükümetin bu durumu görmesi ve değerlendirmesi gerekiyor. Piyasalarda ise çıkan sonuçlar aşağı yukarı belliydi. Piyasalar buna hazırlandı. Çok büyük bir değişiklik olmayacak. Ancak ekonomide bilhassa cari açık baskısı artacak gibi görünüyor.

ARİF BAYRAKTAR, ERCAN BAYSAL

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir