Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İş Dünyası Krizleri Fırsata Dönüştürmenin Yollarını Keşfetti

İş Dünyası Krizleri Fırsata Dönüştürmenin Yollarını KeşfettiDöviz kurlarında son dönemde yaşanan yükselişin Türkiye ekonomisine nasıl yansıdığı, danışmanlık kuruluşu Michael Page’nı düzenlediği toplantıda tartışıldı. Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin CFO’larının katıldığı toplantıdan çıkan sonuç, bunun yatırımları bir miktar yavaşlatsa bile durdurmayacağı yönünde.

cfo ekonomi toplantisi

Dünya genelinde faaliyet gösteren işe alım ve danışmanlık kuruluşu Page Group bünyesinde yer alan Michael Page Finans Bölümü, finans direktörlerini iş kahvaltısında bir araya getirdi. Beş yıl içinde 3 binden fazla orta ve üst düzey yönetici ataması gerçekleştiren Michael Page’in ev sahipliğinde farklı sektörlerden finans direktörleri, “Kararsız bir döviz kuru ile ilgili tehditler ve işgücü piyasasındaki fırsatlar” konusunda fikir alışverişinde bulundu.

Toplantıya katılanlar arasında, Cefic Türkiye CFO’su Yağmur Yaşar, TU-YAP CFO’su Melih Tezcan, Bilgi Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyesi Ruşen Kopmaz, Hewlett Packard Finans Direktörü Pınar Göknar, Ayaydın Mirog-lio CFO’su Paolo Troffa yer aldı.

Toplantıdaki görüşlerden ortaya çıkan sonuca göre, iş dünyası kendi dinamiklerini koruyarak, krizleri fırsata dönüştürmenin yollarını hızla keşfediyor. İstikrarsızlıklar yatırımları yavaşlatsa da devam etmesine engel değil.
YENİ FIRSATLAR YARATILACAK

Enflasyondaki artışa rağmen Türkiye’ye 8-10 yıllık uzun dönemde diğer ülkelerden ilginin devam edecek gibi göründüğünü söyleyen CFO’lar, enflasyonun yükselmesine rağmen döviz kurunun istikrarı yakalayacağından da umutlu.

“Burası Türkiye ve her an her şey değişebilir” öngörüsü içinde olan yatırımcıların burada yeni fırsatlar bulmasının ve yaratmasının her zaman mümkün olacağı vurgusunu yapan Ayaydın CFO’su Paolo Troffa, “İstikrar ortamı devam etmese de yatırımcılar ortama uyum sağlayarak yeni fırsatlar geliştirmeye devam edecek” diyor.

Gelecek dönemde ihracat ve üretime yönelik sektörlerin önem kazanmasının ekonomik istikrarın devam etmesine katkı sağlayacağını belirten Cefic Türkiye CFO’su Yağmur Yaşar, pek çok yabancı şirketin özellikle hipermarket alanında Türkiye’ye geldiğini anlatıyor. Yaşar, bu şirketlerin alanında kendini geliştirdiğini ve sonra büyüttüğü işi başka bir şirkete satarak pazardan ayrıldığını söylüyor.

  2015'te Ekonomide Neler Olacak?

Toplantıda çıkan 3 sonuç

Uluslararası şirketler risklerini minimize ederek Türkiye’de varlıklarını sürdürebilmenin formüllerini keşfederlerken, kur dalgalanmaları karşısında hem çalışanlarını hem de müşterilerini memnun edebilmenin yollarını arama yoluna gidiyor. Toplantıdan çıkan sonuçlara göre, uluslararası şirketler Türkiye’ye şöyle bakıyor:

Türkiye şirketler için hem yönetim hem de operasyonel açıdan çok önemli bir ® lokasyonda. O yüzden buradan asla vazgeçmek istemiyorlar. Şartlara kendilerini adapte etmeye çalışıyorlar.

Türkiye, kendi içinde dinamiklerini yarattı. Politik ve ekonomik çalkantılar sarsıntılara neden olsa bile, iş dünyasındaki sistemi eskiye oranla fazla etkilemiyor. Tüm dünyada ülkeler arasında yer değiştiren büyük miktarda sıcak para var. Yatırımcıların ve şirketlerin, sıcak para akışını göz önüne alıp, bu çalkantılardan en az oranda etkilenebilecek alternatifler geliştirmesi gerekiyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir