Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İş dünyası yatırım coşkusu içinde

İş dünyası yatırım coşkusu içindeİş dünyası sandıktan çıkan tek başına iktidarı, güven ve istikrar ile özdeşleştiriyor. Gelecek dönemin yeni yatırımlar için cesaret vereceğini düşünen iş insanlarının şimdilerde en büyük endişesi asgari ücretin artırılacağı beklentisi…

SON bir yıldır yaşanan seçimler ve oluşan belirsizlik ortamı nedeniyle iş alemi kritik kararlarını erteliyordu. Yerli ve yabancı yatırımcılar yatırım kararlarını öteliyor ya da yeni yatırımlar için kararsız bir duruş sergiliyordu.

güven ve istikrar

Seçimler sonrası konuştuğumuz iş dünyasının önde gelen sanayicileri ve temsilcileri, 2016’nm yatırım yılı olacağını, artık yeni yatırım kararlarının hayata geçirilebileceği bir iklimin oluşacağını belirtiyorlar. Ancak iş dünyasının temsilcileri, yatırım ortamının oluşması için birkaç faktöre dikkat edilmesini istiyorlar. Bunların başında da AK Parti’nin seçim vaatleri arasında olan asgari ücretin 1.300 liraya çıkarılması konusu var. Sanayiciler bunun işverene maliyetinden endişe ederken, asgari ücretin baz etkisi yaparak diğer ücretlerin de yükselmesine etki edeceğini düşünüyorlar.

“BİNDİĞİMİZ DALI KESMEYELİM”

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Hamaratlı Tekstil Konfeksiyon Yönetim Kurulu Başkanı irfan Özhamaratlı, seçim sonuçlarının ‘kaybettiğimiz süreyi kazanmak için önemli bir fırsat’ olduğunu söylüyor. Önümüzde seçimsiz geçecek uzun bir dönem olduğunu vurgulayan Hamaratlı, “Bu dönemi iyi değerlendirmek lazım. Yatırım ortamınm artık daha , ‘ iyi olacağını düşünüyorum.

Tekstil ve hazır giyim sektörü de tekrar yeni yatırımlara başlayabilir. Ülkede tek başına iktidar her zaman güven unsurudur” diyor. Yeni kurulacak hükümetin sanayiciye daha fazla ilgi göstermesini isteyen Özhamaratlı, yatırım ortamının daha iyi olması için şu noktalara dikkat çekiyor: “Yatırım demek daha fazla istihdam demek, ihracatın artması, cari açığın azalması demek. Yeni dönemde GSMH içindeki sanayinin payının ve artırılmasını bekliyoruz. Asgari ücret konusuna dikkatli yaklaşmamız gerekiyor. Asgari ücret bir bazdır. Asgari ücretin artması tüm ücretleri topyekûn etkileyebilir.

Orada Sayın Başbakanımızın da dediği gibi işlerin tehlike sınıfına göre asgari ücretin belirlenmesi mantıklı.

Sektörel bazda da asgari ücret belirlenebilir. Rekabet gücümüzü ortadan kaldıracak, bindiğimiz dalı kesecek bir asgari ücretin belirlenmesini doğru bulmuyoruz.”

“2016’DA YATIRIMLAR CANLANIR”

TOBB Otomotiv Yan Sanayi Meclisi Başkanı ve Farba Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bayraktar ise, “Sanayici istikrar arar. Siyasette istikrar da tek başına iktidarla olur” diyerek sözlerine başlıyor. Seçim sonuçlarını olumlu bulduğunu belirten Bayraktar, 2016’da yatırımların canlanacağını öngörüyor. Bayraktar şu değerlendirmeleri yapıyor:

“Daha fazla istikrar ve güven ortamında daha uzun vadeli yatırımlar yapılabilir.

2016 yatırımların canlandığı bir yıl olabilir. Ancak başka belirsizlikler de var; onlara dikkat etmek gerekiyor. İş barışma yönelik tehditler var; nitelikli iş gücü ihtiyacı var. Bu noktalarda da hükümet politikalarıyla desteğe ihtiyaç söz konusu. Asgari ücrette artış olacağı söyleniyor. Bunun maliyetlere ciddi yansıması olur. Bu bahsettiğim konuların hepsi de yatırım ortamına etki edebilecek faktörlerdir. Bu dengeleri de yeni hükümetin çözmesi gerekecek.”

“GÜMRÜK BİRLİĞİ YENİLENMELİ”

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı ve Tırsan Treyler Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, güçlü bir hükümetin yatırım yapılabilmesi için büyük şans olduğunu vurguluyor. Son iki senede dört seçimin olmasının yatırım ortamı konusunda adımlar atılmasını engellediğini belirten Nuhoğlu, yeni hükümetin yeni düzenlemelerle yatırım için iş dünyasını cesaretlendirmesini bekliyor:

“Yatırım ortamının iyileştirilmesi için yeni düzenlemeler yapılması gerekiyor. Uluslararası yatırımcılar için bağımsız hukuk çok önemlidir. İnanıyorum ki bu konuda da net adımlar atılacaktır. Türkiye’nin Gümrük Birliği konusunda uğradığı haksızlık hem Dünya Bankası hem de AB’nin yeni etki analizinde net olarak belirtildi. AB yeni bir düzenleme yapıp da lojistik konusunda ciddi bir engel olan kota engeli kalkarsa yatırımlar daha da artar.”

Tırsan Treyler’in son üç yıldır yatırımı hiç bırakmadığını da vurgulayan Nuhoğlu, “Tırsan Treyler Avrupa’nın üçüncü büyük treyler üreticisi… 2018 itibariyle Tırsan yılda 20 bin araç üretmeyi, bu rakamın yarısını ise ihraç etmeyi planlıyor. Bu plan doğrultusunda da yatırımlarımız sürüyor” diye konuşuyor. Gerek Tırsan’ın gerekse Türkiye’nin önde gelen lojistik firmalarının İran’a ilişkin önümüzdeki dönemde yatırım planlan olduğunu da belirten Nuhoğlu şu bilgileri veriyor: “İran’a uygulanan ambargonun kalkmasıyla Batı’ya yapılacak taşımalarda önemli bir hareket olacak. Buraya hem taşıma hem de yatırım konusunda sektörümüzün önemli planları var. Bu da firma olarak bize büyük katkı sağlayacak.
“İYİMSER BÜTÇE YAPIYORUZ”

Yataş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Altop, seçimlerin ardından 2016 yılının Türkiye açısından çok başarılı bir yıl olacağını düşünüyor. “Grup olarak 2016’da hem yatırımlar hem de satış bütçelerimizi iyimserlik içinde yapıyoruz” diyen Altop, şöyle konuşuyor:

“Seçim sonuçlarıyla birlikte Türkiye’nin önünün açıldığı kanısındayım. Güven ve istikrar ortamı gerek yerli gerek yabancı yatırımcılar açısından önemli. İstikrar olmadan kimse yatırım yapmaz. Tüketici çarşı pazara çıktığında mecbur kalmadıkça alışveriş yapmaz.

  Türkiye Çelik Üretiminde Dünya Liginde İlk Üç'e Girecek

Bu engellerin aşıldığı kanısındayım. Ayrıca bugün dünyada Çin, Japonya ve Avrupa Merkez Bankası mütemadiyen piyasalara para pompalıyor; ekonomiyi canlandırmaya çalışıyorlar. Para piyasalarında gelişmekte olan ülkelere doğru bir ralli başlayacağı kanısındayım. Bize de 2016’da tatminkar miktarda fon akışı olacaktır. Yabancıların uzun vadeli, kalıcı yatırımlar için gelmesi de hükümetin takip edeceği iktisadi politikalarla yakından ilgili. Hükümet iktisadi reformları sürdürürse yabancılar sabit yatırımlar için Türkiye’ye gelecektir.”

“MEGA PROJELERE SAHİP ÇIKILIR”

Sağlık sektöründe yatırımları bulunan Bozlu Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Bozluolcay da seçim sonuçlarının piyasalara pozitif yansıyacağına inanıyor. 15-16 Kasım’da Antalya’da yapılacak G20 Toplantısından sonra piyasalardaki pozitif etkinin daha net ortaya çıkabileceğini düşünen Bozluolcay, sözlerini sİ şöyle sürdürüyor: “Yatırımcılar devletin sağlık sektöründeki şehir hastaneleri gibi mega projelerine artık daha fazla sahip çıkabilecek. Bu projelerin önündeki hukuki engellerin de kısa sürede yeni hükümet tarafından çözüleceğine inanıyorum. Dolar kurunda gevşeme var ama özel sektörün döviz borçluluğu açısından birinci günden mucize beklememek gerekiyor. Kurlar üzerinde Amerikan Merkez Bankası’nm alacağı kararlar ve dünyadaki gelişmeler etkili olacaktır. Tüm bunlara rağmen biz hem Türkiye’de hem de Amerika’daki yatırımlarımızı 2016’da sürdüreceğiz.”

Rahmi ÇUHACI / TÜGİAD (Türkiye Genç İşadamları Derneği] Başkanı
“A la carte teşvik sistemine ihtiyaç var”

Seçim sonuçlarıyla birlikte ülkemizde yeni bir dönem başlıyor; bu yeni dönemde yatırımlar için sanayiciler ve girişimciler daha istekli olacaktır. Ancak yatırımları ve yatırımcıları tek tip göremeyiz. Her yatırımın kendi özelliklerine göre farklılaştırılmış desteklere ihtiyacı var.

Emek yoğun sektörleri istihdam destekleri motive ederken, sermaye yoğun bir sektörü vergi indirimi, teknoloji yoğun bir sektörü ise Ar-Ge destekleri teşvik ediyor. Küçük ölçekli bir yatırımcı faiz desteğine ihtiyaç duyarken, büyük ölçekli bir yatırımcı yatırım , Jk , yeri tahsisi & talep ediyor. Mevcut uygulamada bjrçok yatırımcı ihtiyaç duyduğu desteği alamazken, belki de hiç kullanmayacağı bir destekten faydalanma hakkına sahip olabiliyor.

Bu da aslında teşvik modelinin istenilen etkiyi doğurmamasına neden oluyor. Bu nedenle yeni dönemde ‘A la carte’ teşvik modeline geçiş yapmayı öneriyoruz. Bu modelde yatırımcı kendisine tanınan sınırlar içerisinde, ihtiyacına göre destek almak istediği bileşenleri (yatırım yeri, faiz desteği, kurumlar vergisi muafiyeti, KDV istisnası, işveren prim desteği gibi] kendisi belirleyebilir. Bu sayede yatırımcı kendisi için en uygun bileşenleri sepetine koyarak, yine kendisine izin verilen sınırlar dâhilinde, yemek tabağındaki yiyecekleri kendisi seçebilir.

Ahmet ERDEM / YASED (Uluslararası Yatırımcılar Derneği) Başkanı
Uluslararası yatırımları çekecek potansiyelimiz var

Uluslararası doğrudan yatırımcıların en önemli beklentisi, ülkemizdeki yatırım ortamını iyileştirecek olan yasal, demokratik ve ekonomik reformları hayata geçirecek, ülkemizin sosyoekonomik gelişimini hızlandıracak ve refah düzeyini yükseltecek bir hükümetin hızla kurulması yönünde. Uluslararası yatırımları çekmek açısından birçok ülke rekabet halinde.

Bu sebeple, uzun ve meşakkatli çabalarla oluşturulan sürdürülebilir yatırım akışı ve pozitif algının devamı için Türkiye’deki yatırım ortamının iyileştirilmesi çalışmalarına hız kesmeden devam edilmesi gerekiyor. Ülkemizin coğrafi konumu, gelişmekte olan altyapısı, insan kaynakları gibi avantajları var. Bunlara ilaveten toplumsal barış ve huzurun tesis edilmesi ve 1 Kasım Genel Seçimi’ni kazanan AK Parti tarafından kurulacak yeni hükümetin gerekli yapısal reformları hiç vakit kaybetmeden gerçekleştirmesiyle, ülkemize yapılan uluslararası doğrudan yatırımlarda artış mümkün olabilir. UNCTAD’ın verilerine göre, 2014 itibariyle uluslararası doğrudan yatırımlardan en fazla pay alan 22’nci ülke konumunda bulunan ülkemiz, dünyada en fazla uluslararası doğrudan yatırım çeken ilk 10 ülke arasına girme potansiyeline sahip.

200’ü aşkın uluslararası doğrudan yatırımcı şirketin Türkiye’deki tek temsilcisi olan YASED’in beklentisi bu yönde. Önümüzdeki dönemde politik ve ekonomik istikrarın sağlanmasıyla birlikte, başarılı finansal politikalar ve sağlam ekonomik yapısal temellerin üzerine kurulan bir kalkınma planı doğrultusunda, uluslararası doğrudan yatırımların hızla artacağını öngörüyoruz.

Abdülkadir KONUKOĞLU / Sanko Holding Onursal Başkanı
Türkiye’nin önü açık

Tek başına iktidar istikrar sağlar. Bu istikrar ortamında gerek yerli gerekse yabancı yatırımcılar kendini daha rahat hisseder. Seçim sonuçlarından sonra insanların yüzü gülmeye başladı. Sanayici arkadaşlarla konuştum; herkes birbirini tebrik ediyor, ‘Çok şükür önümüz açık’ diyorlar. Son bir senedir belirsizlikler ve kur farkları nedeniyle yatırım kararları askıya alınmıştı. Gerçi biz yatırım kararlarımızdan hiç vazgeçmemiştik. 2016 bütçemiz henüz netleşmedi ama daha cesur bütçe yapacağız. Enerjide, traktör üretiminde yatırımlarımız sürüyor. Tekstilde de her sene belirli miktarlarda yaptığımız yenileme yatırımlarımız devam edecek.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir