Anasayfa / Ekonomi-Finans / İş Dünyası Yatırım İçin Yeni Kabineyi Bekliyor

İş Dünyası Yatırım İçin Yeni Kabineyi Bekliyor
TBMM’de bugün yapılacak yemin törenlerinin ardından kısa süre içinde yeni kabine belirlenecek. Bugüne kadarki en sakin milletvekili seçimlerini geride bırakan Türk iş dünyasının gözü şimdi yeni projelerin hayata geçirilmesinde. Yeni kabinede ekonomi yönetiminin belirlenmesiyle birlikte yatırımların daha da hızlanması bekleniyor.

12 Haziran’da milletvekili seçilenler bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapılacak yemin töreniyle resmen ‘vekil’ olacaklar. Yüzde 50 oyla oyunu arttırıp güven tazeleyen AK Parti’nin bu hafta yeni kabineyi kurması bekleniyor. 12 Haziran seçimleri öncesi başlayan birçok projenin yeni kabine ile birlikte hızlanarak devam etmesi bekleniyor. İş dünyasının gözü özellikle yeni kabinede ekonominin başına geçecek isimleri merak ederken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim önesi açıkladığı çılgın projelerin hayata geçirilmesi de beklenen gelişmeler arasında. Cihan Haber Ajansı (Cihan), iş dünyasının önde gelen isimlerine seçim sonrası görüşlerini, yeni kabineye yönelik beklentilerini sordu. Yakalanan istikrar ve güven ortamı sayesinde yaptıkları yatırımlara yenilerini ekleyeceklerini ifade eden patronlar, yabancı sermayenin de Türkiye’ye ilgisinin daha da artacağı cevabını verdi. Gayrimenkulden hizmet sektörüne uzanan yelpazede faaliyet gösteren bazı işadamlarının yeni dönem ile ilgili beklentileri şöyle…

İshak Alaton (Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı): “Sandıktan gelen sonuçlar devamlılığın işareti oldu. Biz de rahat bir nefes aldık, yolumuza devam ediyoruz. Türkiye’nin şöhreti yabancı yatırımcıyı da çekecek. Ulus aşırı firmalar Türkiye’ye girmeyi istiyor. Bu minvalde bize de ortaklık teklifleri geliyor. Başbakan’ın açıkladığı projeleri zamanı gelmiş büyük bir ufuk olarak değerlendiriyor, heyecan duyuyoruz. Biz de bu büyük projelerde yer alabileceğimizi umuyoruz. Projeler ilerleyecek, kısa zamanda tatbik edilecektir. Kanal İstanbul ve iki yeni şehir, inşaatın yanında Türkiye’nin endüstriyel kapasitesini ileri taşıyacaktır.”

Rona Yırcalı (Yırcalı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı): “Seçim sonuçları aşağı yukarı belliydi. Büyük bir sürpriz beklenmediği için işler normal yürüdü. Askıya alma ya da erteleme söz konusu olmadı. Seçimler öngörülebilirliği artırdı. Ekonomik hayatta tereddüt olmadı, olmayacak.”

Ali Dumankaya (Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı): “Seçim olmuyormuş gibi faaliyetlerimize devam ettik. Eskiden koalisyon kaygılarından ve ekonomik bunalımlardan dolayı seçimlerden 3-4 ay evvel hayat dururdu. Fakat sektörümüz 12 Haziran seçimlerinin sonuçlarını öngördüğü için yatırımları durdurma ya da askıya alma yoluna gitmedi. Bakın grup olarak seçimden 1 hafta önce bin 494 konutluk Dumankaya Modern Vadi’nin duyurusunu yaptık. Bizim gibi pek çok firma da durmadı. Seçimlerin ardından da yatırımlar artarak devam ediyor. Seçimlerin ardından hedefler de büyütüldü. Hedef bir ise bundan böyle iki olacak. Yüzde 100 daha iyi bir beklenti içindeyiz. Gelinen aşamada çok daha büyük adımlar atılacağına kanaat getiriyorum. Yatırıma daha iştahlı olunan bir döneme giriyoruz. Herkes hesabını kitabını iyi yapıyor.”Emre Çamlıbel (Soyak Holding CEO’su): “Seçim sonrasında ekonomideki istikrar beklentisi, uzun vadeli planların yapılmasına katkıda bulunuyor, bulunacak. İnşaat sektöründe yüzde 8-10 arasında bir büyüme bekleniyor. Gayrimenkul sektöründe önümüzdeki dönemde satışa çıkacak yeni projelerle hem sektör büyüyecek hem de yatırımcıların alternatifleri artacaktır. Ayrışan tüketici beklentilerine cevap verebilecek, modern hayatın getirdiği yükü hafifletecek, kalifiye konut alanları sunan projeler ön planda olmaya devam edecek. Soyak olarak hedefimiz, 2011 içinde toplam 3 bin konut satmak. Bu sene 7 projeyle çalışmalara devam edeceğiz. 5 konut projesinin tanıtımını yapacağız. Ayrıca yeni ofis projemizin temelini atmayı planlıyoruz. Gayrimenkul alanında önümüzdeki 3 sene içinde ise 1 milyar 100 milyon dolarlık yatırım yapmayı amaçlıyoruz.”

Baran Süzer (Süzer Holding İcra Kurulu Başkan Yardımcısı): “İktidarın icraatları ve bundan sonrası için koyduğu hedefler heyecan verici. Bu sebeple mutluyuz. Şu an ülkede icraatların arttığı, iş dünyası ve halkın önünün açıldığı bir ortam söz konusu. Ortam gayet güzel. Sandıktan çıkan sonuçlar; kafasında şüphe olanlar için olumlu oldu. Belki, ‘Türkiye eski günlerine geri döner mi, yanlış şeyler yapılır mı?’ diye aklından geçirenler varsa onlar rahatlamıştır. Biz, seçimlere, siyasi ortama olumlu bakıyorduk. Batı Avrupa, Doğu Avrupa, Amerika ve Orta Asya’ya gittiğimde görüştüğüm işadamları, Türkiye’yi bizden daha olumlu değerlendiriyor. Daha önce yatırımı bulunmayan grupların patronları, genel müdürleri bizleri arayıp bilgi alıyor. Onlar da artık Türkiye’ye güvenli ülke olarak bakıyor.”

Mustafa Keleş (Keleşoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı): “Sandıktan tek parti iktidarının çıkması ile sektör ivme kazandı, kazanacak. Çalışmalarımıza devam ediyoruz. Seçimlerin ardından gayrimenkul sektörüne yabancıların ilgisi artacak. Muhtelif fonların AVM satın alması, ofisler kiralamaları söz konusu. Bu da sektörün önünü açacaktır. Kanal İstanbul ve iki yeni şehir projesi; inşaat ile gayrimenkul sektöründe önemli bir hacim artışı ile büyümeyi beraberinde getirecek.”

Mehmet Yalçıntepe (Yalçıntepe Group Yönetim Kurulu Başkanı): “İnşaat ve gayrimenkul alanında büyük bir patlama görülecek. Sektörel büyüme ciddi bir ivme kazanacak. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, seçim mitingleri sırasında pek çok şehirde büyük vaatlerde bulundu ve çılgın projeler açıkladı. Bu projelerin yürürlüğe girmesiyle sektör ve ülke, çılgın bir büyüme oranına varacak. Türkiye büyük bir şantiye halini alacak. Bu ilerleme ciddi bir istihdam yaratarak işsizlik oranını birkaç basamak geriye çekecek. Sektör şu an yeni bir atılıma girdi ve altın senelerini yaşama beklentisi içinde.”


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir