Anasayfa / Kariyer ve İş / İş Dünyasında Kadın Çalışanlara Yönelik Uygulamalar

İş Dünyasında Kadın Çalışanlara Yönelik UygulamalarMurat Demiroğlu

PwC Türkiye’nin İş Dünyasında Kadın ve Kadın Çalışanlara Yönelik UygulamalarRaporu’na göre 43 kurumda toplam kadın çalışan ve kadın yönetici oranı yüzde 30 civarında. Bu oran, insan kaynakları, mali işler ve finans, muhasebe, idari işler, bilgi işlem gibi destek fonksiyonlarında yüzde 40’ın üzerine çıkıyor.

PwC Türkiye’nin insan yönetimindeki konularla ile ilgili yürüttüğü araştırmalardan İş Dünyasında Kadın ve Kadın Çalışanlara Yönelik Uygulamalar raporu yayınladı.

PwC Türkiye, İnsan Kaynakları Danışmanlığı tarafından yayınlanan rapora göre, katılımcı kurumlarda toplam kadın çalışan ve kadın yönetici oranları yüzde 30 civarında. Bu oranın,  insan kaynakları, mali işler ve finans, muhasebe, idari işler, bilgi işlem gibi destek fonksiyonlarında ise  yüzde 40’ın üzerine çıktığı görülüyor. Raporda öne çıkan bir başka nokta da kadın çalışan ve kadın yönetici oranının İstanbul merkezli kurumlar ile yabancı sermayeli kurumlarda daha
fazla olduğu.
Raporda üst düzey yöneticilere ilişkin veriler değerlendirildiğinde ise kadın üst düzey yönetici oranının yine yüzde 30 civarında olduğu görülüyor. Ürün/hizmet fonksiyonunda toplam üst düzey yöneticilerin yüzde 41’ini kadın üst düzey yöneticiler oluşturuyor ve yine İstanbul merkezli kurumlar ile yabancı sermayeli kurumlarda da bu oran daha yüksek.

Terfi edenlerin yüzde 42’si kadın
Katılımcı 43 kurumdan elde edilen verilere göre, kurumların yaklaşık yüzde 90’ında 2011 yılında terfi edenler arasında kadın çalışanlar da bulunuyor ve terfi eden tüm çalışanlar içinde kadınların oranı yüzde 42 seviyelerini buluyor. PwC Türkiye İnsan Kaynakları Danışmanlığı Direktörü Murat Demiroğlu, “Çalışma hayatında esneklik ihtiyacı kadınlar için daha önemli” diyor.
Raporda ortaya çıkan veriler özetle şöyle;
– Kadın çalışanların gelişimine yönelik uygulamalar açısından mobilite ve evden çalışma en çok tercih edilen uygulamalar.
– Kurumların neredeyse yarısı doğum izin süresi boyunca limit gözetmeksizin çalışana ücret ödemesi yapıyor ve bu sürenin sonunda çalışan SGK’dan temin ettiği geçici iş göremezlik ödeneğini kuruma geri ödüyor.
– Katılımcı kurumlardan yarısından çoğu süt izni süresini çalışanın tercihine bırakıyor.
– Kurumların yarısından çoğunda özel sağlık sigortasında doğum teminatı uygulamasının bulunmadığı görülüyor. İstanbul merkezli kurumlar ile yabancı sermayeli kurumlarda ise bu teminat yüksek oranda sağlanıyor.

  Yeni Yıl İçin 10 Kariyer ÖnerisiYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir