Anasayfa / Kariyer ve İş / İş Fırsatları 2012

İş Fırsatları 20122012 İş Fırsatları, 2012’de kim kaç eleman alacak?, 2012 Eleman Alacak Şirketler, eleman alacak bankalar, personel alacak bankalar, 2012 banka eleman alımları, iş ilanları 2012

Bankalar, katılım bankaları, leasing, faktoring, sigorta ve bireysel emeklilik şirketleri bu yıl 500 civarında yeni şube açacak, acentelik ve temsilcilik verecek. Hem bu yeni bölümlerde görevlendirilmek hem de emekli olanların yerine ikame etmek üzere asgari 10 bin yeni eleman alınacak…

DÜNYAYI kasıp kavuran finansal krize rağmen Türkiye’de bankalar, sigorta şirketleri, leasing ve faktoringçiler 2011 yılında da büyümeyi sürdürdüler. Halen Türkiye’de 180 bini aşkın kişi bankacılık sektöründe çalışıyor. Sigortada 16 bin, bireysel emeklilik sisteminde ise 18 bin kişi istihdam ediliyor. Bunlara leasing, faktoring sektörleri ve acenteler de dahil edildiğinde finans sektöründeki toplam istihdamın 250 binleri aştığı görülüyor.

Bu yıl ise söz konusu sektörler, istihdam için daha mütevazı bütçeler oluşturdu. Ancak buna rağmen sektörün sadece büyüklerine bakıldığında bile 10 bin civarında yine eleman alımı bekleniyor. 2011 yılında nispeten temkinli hareket etmeyi tercih eden finans kesimi, gerek şube ve acente açma konusunda gerekse personel alımı konusunda daha kontrollüydü. Hızlı büyümek yerine mevcut teşkilatlarıyla daha yüksek performans ve kişi başı karlılığı artırmayı hedefleyen finans şirketleri, buna rağmen büyümelerini sürdürüyor.

BANKACI SAYISI 181 BİNİ AŞTI

Halen 48 bankanın faaliyet gösterdiği Türk bankacılık sektörü, eylül sonu itibariyle 2011’de 376 şube açıp yaklaşık 3 bin yeni personel alımı gerçekleştirmişti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) son açıkladığı dokuz aylık verilere göre, bankaların toplam şube sayısı böylece 9 bin 841’e çıktı. Yine aynı dönemde toplam çalışan sayısı da 181 bin 277’ye ulaştı.

2010 yılının dokuz aylık verileriyle karşılaştırıldığında, son bir yılda bankaların toplam istihdam sayısının yüzde 2 veya başka bir deyişle 503 kişi arttığı görülüyor.
Yine BDDK verilerine göre, banka çalışanlarının yüzde 50’si kadınlardan oluşuyor. Bu sektörde çalışanların yüzde 74’ü üniversite mezunu. Üniversite mezunlarının yüzde 6’sı da yüksek lisans ve doktora yapmış durumda…

BES’TE 18 BİN KİŞİ ÇALIŞIYOR

Bireysel emeklilik şirketleri ve onlara bağlı çalışan acentelerde ise 2011 sonu itibariyle 17 bin 775 kişi çalışıyor. 14 şirketin faaliyet gösterdiği sistem, son bir yılda bin 59 kişiye istihdam sağlamış durumda. Türkiye’de geçmişi 8 yılı aşan bireysel emeklilik sektöründe çalışanların yüzde 81.74’ü üniversite ve üzeri eğitime sahip. Lise mezunlarının oranı yüzde 10.66, meslek yüksekokulu mezunlarınınki ise yüzde 7.60.

  Kayseri, 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı 136 İşçi Alım İlanı

16 BİNİ AŞKIN SİGORTACI VAR

Türkiye Sigorta Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) verilerine göreyse sigorta sektöründe 2010 yılında toplam çalışan sayısı 11 bin 557, pazarlama elemanı sayısı da 5 bin 11’di. Acente sayısı ise yine TSRŞB’ye göre 16 bin 205’ye ulaşmıştı. Bu alanda çalışanlarının yüzde 1’i ilkokul, yüzde 1’i ortaokul ve dengi, 18’i lise ve dengi, 14’ü iki yıllık yüksek okul, 58’i üniversite, 8’i de yüksek lisans mezunu şeklinde dağılıyordu. Buna karşılık pazarlama elemanlarının yüzde 10’u lise ve dengi okul, 18’i iki yıllık yüksek okul, 69’u üniversite, 3’ü ise yüksek lisans mezunuydu. TSRŞB’nin elinde henüz 2011 yılına ait veri bulunmuyor.

2010 sonu itibariyle faktoring sektöründe 3 bin 557 olan çalışan sayısı Eylül 2011 sonunda 3 bin 912 kişiye ulaşmış durumda. Finansal kiralama (leasing) sektöründe ise geçen yıl çalışan sayısında sınırlı da olsa düşüş yaşandığı görülüyor. 28 şirketin üye olduğu Finansal Kiralama Derneği’nin (FİDER) verilerine göre, 2010 yılı bin 286 çalışanla kapatılmıştı. Aynı dönem itibariyle sektörde 16 şube ve 69 temsilcilik faaliyet gösteriyordu. Eylül 2011 sonu itibariyle leasing sektöründe toplam çalışan sayısı bin 282 kişiye ulaştı. Şube sayısı 17’ye yükselirken, temsilcilik sayısı 68’e düştü.

HEDEF ÜNİVERSİTE MEZUNLARI

Evet, 2010 ve 2011 istihdam verilerini özetlemeye çalıştığımız finans sektörü bu yıl da büyümeyi hedefliyor. Bu yıl çok agresif olmamayı tercih etseler de sektörde yeni şube ve acente açılışları devam edecek. Tabii ki buna bağlı olarak istihdam da artacak.

Ağırlıklı üniversiteden yeni mezun gençleri bünyelerine katmayı hedefleyen finans kesimi, yönetim kademelerine ise büyük paralarla yapılan dev transferler yerine yine kendi bünyelerinde yetişmiş başarılı isimleri getirmeyi hedefliyor.

10 BİN KİŞİYE İŞ

Kısacası kendi sektörlerinin liderleri olan bankalar, katılım bankaları, leasing, faktoring, bireysel emeklilik ve sigorta şirketleri bu yıl da büyümeyi sürdürecekler. Bu alanda yaptığımız araştırmaya göre, finans sektörünün amiral gemileri 2012 yılında 500’ü aşkın şube ve acente açacak. Buna bağlı olarak da yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlayacaklar.

İşte sektörlerinin önde gelen banka, leasing, faktoring ve sigorta şirketlerinin 2012 yılında yaygınlaşma ve istihdam planları…
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Mutsuzluk, İş Dünyasındaki En Önemli Sorunlardan Biri

ŞEHİR hayatının negatif enerjiyle trafiği, kent insanında dalga dalga yayılan mutsuzluk hastalığını artırıyor. Madde ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir