Anasayfa / Kariyer ve İş / İş Görüşmesine Neden Çağırılmıyorum Sebepleri Ne Olabilir

İş Görüşmesine Neden Çağırılmıyorum Sebepleri Ne OlabilirCV yazmanın temel sebebi “beni iş görüşmesine çağırın” demektir.

İş görüşmesine çağrılmıyor olmanızın çeşitli sebebi olabilir, bunların bazılarının sizin bilgi ve tecrübelerinizle hiç bir alakası olmayabilir. Eğer CV’niz kötü hazırlanmışsa, iş görüşmesine çağrılmama ihtimalinizi oldukça yükseltmiş olduğunuzun garantisini verebilirim.

İstatistiki bir araştırma yok bu konuda ama bu zamana kadar çeşitli ortamlarda gözden geçirdiğim CV’lere baktığım zaman çok rahatlıkla şunu söyleyebilirim. 100 adet özgeçmişten en fazla 5 tanesi profesyonel olarak hazırlanmış çıkıyor. Geri kalan 95 tanesi ilk 7 saniyede çöp kutusuna giden nitelikte.

İş görüşmesine çağrılmak istiyorsanız, sizi anlatan bu en önemli dökümanı hazırlamasını öğrenin.

İnanın, vurucu bir CV hazırladığınızda işe çağrılmamanız imkansıza yakındır. Bana kalırsa bunun en büyük sebeplerinin başında “ortalıkta işe yaramayan” bir dolu CV olması gelir. İş verenler bazen kötü arasından iyi bir CV seçip görüşmeye çağırır. Bu da görüşmeye “önyargılı” başlanmasına sebep olur. Yani baştan kaybetmiş olarak görüşmeye girersiniz. Işe alacak yönetici de CV’nizden edindiği izlenimin doğru olduğunu “konfirme etmenin” sevincini yaşar.

Başarılı bir CV için 3 öneri:

1-CV hazırlamaya önem verin: CV sizi anlatan en önemli pazarlama aracı. CV hazırlamaya önem nasıl verilir? Oturup üzerinde düşünülür. Benim güçlü yanlarım nelerdir? Nasıl bir işe girmek istiyorum? Bu iş için hangi bilgi ve tecrübelere sahibim? Kendimi doğru nasıl ifade edebilirim? Bu soruları kendinize sorun ve 2 saatte CV hazırlamayı bitireceğinizi de hiç sanmayın. CV’nizi hazırlamaya gereken önemi vermiyorsanız, iş becerebilen biri olduğunuzu işverenlere nasıl anlatmayı düşünüyorsunuz? İş görüşmelerine çağrılmıyorsanız, CV’nizi bir profesyonelle hazırlamanızda fayda var.

2-İçi boş CV hazırlamayın: İş deneyiminiz varsa, sadece çalıştığınız şirket ismini ve bulunduğunuz pozisyonu CV’nize yazmanız hiç birşey ifade etmez. Boş bir CV yollamaktan farksızdır bu.

  Mütercim Pozisyonuna Sözleşmeli Personel Alımı

Yöneticiler çalıştığınız firmaya bakıp sizin o şirkette ne yaptığınızı, hangi başarılar elde ettiğinizi bilemez. Hazırlamış olduğunuz CV’de iş tecrübeleri kısmında sadece böyle bir bilgi bulunuyorsa, resmi olarak CV hazırlamaktan anlamadığınızı bilmenizde fayda var. Tavsiyem, CV’nizin hazırlanması için profesyonel destek almanız.
Bu arada profesyonel destek almak demek, sizin yerinize işlerin yapılacağı anlamına gelmiyor. CV’nin içini dolduracak olan sizsiniz. Bu yüzden, oturup iş deneyimleriniz kısmına “iş tanımınızı” yazarak başlamanız, daha sonra bu şirkette elde ettiğiniz başarıları sıralamanız, ardından güçlü yanlarınızı düşünüp, bu konularda uzman olduğunuzu CV’ye yansıtmanız, başarılı bir CV hazırlama yolunda atacağınız önemli adımlardan olacaktır.

3-Kişisel Bilgiler kısmını abartmayın : CV’nizin ilk 1/4 kısmını bekar olup olmadığınız, askerlik yapmış olup olmadığınız, 4 farklı email adresi ve 3 adet telefon numarası ile doldurduysanız, önceliklerinizi belirleyemeyen bir kişi olduğunuz varsayımında bulunabiliriz. Kişisel bilgilerinizi isminizin altına, 2 satırı geçmeyecek bir şekilde yazın. Sizinle kontağa geçilebilmesi için ilk önce “aranan insan” olduğunuzu ispatlamanız gerekiyor. Bu her zaman ilk önceliğiniz olmalı. Ancak o zaman sizinle irtibata geçileceğini hatırlayın.

Başarılı bir CV kapıları açar. Başarısız bir CV ya yerinizde saydırır yada geri adım atmanıza neden olur.

Fatmanur Erdogan : kariyeryolculugu
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir