Kariyer ve İş

İş Görüşmesini Nasıl Garantiye Alırsın?

Monster Yazarı Sunay Karamık Özbek

Başarılı bir iş görüşmesi yapabilmeniz için ne gereklidir? Biliyorum bu sorunun cevabını çok merak ediyorsunuz ama sanırım sizi şaşırtacak çok basit bir cevap vereceğim; öncelikle iş görüşmesine çağrılmanız gerekir. Harvard Ünversitesi yöneticileri bile mezun olacak öğrencilerine ‘buradan mezun olacağınız için iş garantiniz olduğunu sanmayın, bu üniversite sadece iş görüşmesine çağrılmanızı garanti eder’ derler. Hepiniz iş görüşmesini garanti edecek bir üniversiteden mezun olmadığınıza göre siz bunu nasıl başaracaksınız?Burada işin püf noktası herhangi bir işe veya şirkete başvurunuzu nasıl yaptığınızdadır. Bir iş ilanda özgeçmişinizi bir email adresine göndermeniz ya da bir internet sitesinde form doldurmanız istenebilir. Şirketin başvuru kabul yollarının hepsini izleyin.

İzleyin ama binlerce başvuru arasından sıyrılmak, göze çarpmak ve görüşmeye çağrılmak için bununla yetinmeyin. Özgeçmişinizi hazırlarken nasıl farklılaştırmak, kişiselleştirmek, değerlerinizi yansıtmak için çalıştıysak, başvurunuzun da farklılaşması ve kişiselleşmesi gereklidir.

Herşeyden önce eğer işveren belli ise işverenin adresini, işe alımlardan sorumlu kişinin adını ve email adresini öğrenin.  İyi hazırlanmış özgeçmişinizi kaliteli bir A4 kağıda yazdırın. Yetkili kişiye hitaben çok iyi kaleme alınmış bir önyazı hazırlayın.

Buradaki püf nokta ise iş ilanında geçen sıfatların ve anahtar kelimelerin sizin cümlelerinizde tekrar edilmesidir. Örneğin ilanda aranan kriterler arasında ‘kurumsal satış deneyimine sahip, girişken, sonuç odaklı’ yazıyorsa sizin ‘kurumsal satış deneyimim , girişken kişiliğim ve sonuç odaklı çalışma tarzım sayesinde şirketinize değer katacağıma inanıyorum’ gibi bir cümle kurmanız dikkat çekici olacaktır. Önyazı, özgeçmiş ve bunları koyacağınız zarfın aynı kağıt cinsinden yapılmış olmasında büyük fayda vardır.

Zarfın üstüne yetkili kişinin adını ve adresi özenli bir şekilde siz yazın. El yazısı her zaman kişiye özel bir etki bırakır, merak uyandırır. Unutmayın hedefiniz iyi bir ilk izlenim oluşturmak, özgeçmişinizin okunmasını sağlamak ve hatırda kalmak.

Böylece hazırladığınız başvurunuzu özel kurye ile gönderin. Aynı zamanda özyazınızı yetkili kişiye email olarak ekinde özgeçmişiniz ile ayrıca gönderin, özyazıyı kesinlikle ek yapmayın!

Başvurunuzu gönderdikten dört beş gün sonra hala bir haber alamadıysanız şirketi telefonla arayarak başvurunuzun yetkili kişinin eline geçip geçmediğini teyid etmenizde fayda var. Ancak yetkili kişiyle telefonla konuşmak için çok ısrarlı olmak veya eğer yona e ulaşmayı başardığınızda konuşmayı uzatmak bırakmak istediğimiz ‘iyi ilk izlenime’ zarar verebilir, dikkatli olun.
İş ilanında işveren belli değil ise posta veya email adresi verilmişse bu adrese aynı şekilde hazırlanmış başvurunuzu gönderebilirsiniz. Burada değişen tek şey önyazınızın kişiye hitaben değil ‘Sayın Yetkili’ olarak başlamasıdır.

Bu yöntemle iş başvurusu yaptığınızda söz konusu şirkete ve işe olan ilginizi ve isteğinizi de göstermiş olacaksınız. İşe alım sürecinin her aşamasında işveren hep ‘işi çok istediğinizi’ hissetmek isteyecektir.

Bütün bunlardan sonra iş görüşmesi için randevu almanız garanti midir? Tabii ki değildir ama randevu alma ihtimalinizi kesinlikle yükseltecektir. Denenmiş ve ispat edilmiştir…

Gelecek yazıda görüşmek üzere…

Monster Yazarı Sunay Karamık Özbek
Kariyer Koçu
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu