GirişimcilikKariyer ve İş

İş Kadını Selda Eruzun’un Başarı Hikayesi Kadın Girişimcilere Örnek Oluyor

Selda Eruzun

İş Kadını Selda Eruzun’un Başarı Hikayesi Kadın Girişimcilere Örnek Oluyor

Bayramlık çikolata kutusu tasarlayarak kazandığı 100 TL ile yola çıkan iş kadını Selda Eruzun’un başarı hikayesi, kadın girişimcilere örnek oluyor


Çalıştığı iş yerlerinde rengarenk kıyafetleri nedeniyle sürekli eleştiri alan Eruzun, kurduğu Washa firmasıyla kurumsal kıyafetleri  baştan dizayn ediyor. Ülker, Coca Cola, Mey İçki, İnoksan gibi 2 bin firmaya kurumsal kıyafetler tasarlıyor. Anayasanın bile değiştiği Türkiye’de, kurumların sıkıcı iş kıyafetlerini yenilemesi gerektiğini ifade eden Eruzun, ayrıca Almanya’dan Filipinler’e 5 ülkeye kadar iş kıyafeti tasarlıyor.

LAZCA MARKAYLA İNGİLTERE’YE İŞ KIYAFETİ SATIYOR
İş kıyafetlerinin sıkıcı havasını modaya uyarlayan Washa, kısa sürede ününü sınırlar ötesine taşımayı başardı. Selda Eruzun, Washa’yı kurarken geldiği toprakları unutmamak için Lazca’da hareket, değişim anlamına gelen bu ismi kullandığını anlatıyor. Eruzun, “ilk olarak moda tasarımı eğitimi aldım. Sonra bir firmaya çikolata kutusu tasarlayarak ilk paramı kazandım. Her kazancımı işe yatırarak Washa’yı kurdum ve şimdi Türkiye’nin en önemli firmalarının iş kıyafetlerini hazırlıyoruz. Restoran, cafe, otel, temizlik şirketi, eğlence mekanı, organizasyon firmaları gibi yüzlerce alanda kurumların modasını belirliyoruz. Türkiye’de yapılan her 3 etkinlikten 2’sinin kıyafetlerini Washa hazırlıyor. Almanya, Hollanda, Filipinler, İngiltere ve Kıbrıs’a kadar uzandık.

60 kişiye istihdam sağlıyoruz. Hedefimiz yıl sonuna kadar 3000 firmaya ulaşmak” diye konuştu.NİŞANTAŞI VE ETİLERDE SHOWROOM AÇACAĞIZ
Kurumsal moda alanında Türkiye’de faaliyet gösteren ender firmalardan biri olduklarını anlatan Selda Eruzun, “Hedef pazarın henüz yüzde 5’ine bile ulaşamadık. Biz sadece iş kıyafeti dikmiyoruz, o kurumun hedefleri ve kimliğine uygun özgün tasarımlar yapıyoruz. Teknik ekipmanları süper kahraman, eğlence mekanı çalışanlarını Marilyn Monroe gibi ve   mistik mekan çalışanlarını da Osmanlı beyefendileri gibi giydiriyoruz. Modacı çok güzel tasarım yapsa da üniformacı istendiği gibi dikemediğinde kuruma zarar veriyor. İşte Washa ikisini bir araya getiren bir firma” şeklinde konuştu.

Yaptığı işin fısıltı gazetesiyle yayıldığını anlatan Eruzun, ilk başta el işçiliğiyle başladığı üretimde bugün tam donanımlı bir atölyede 60 kişiye istihdam sağladığını belirtiyor. Yakın zamanda Nişantaşı, Etiler gibi semtlere showroomlar açacaklarını anlatan Eruzun, Kazandıkları her kuruşu yeniden yatırıma aktardıklarını söyledi.

İŞÇİ TULUMUNU SOKAKTA DA GİYMEK İSTİYORLAR
Firmaların kıyafet seçerken kurum imajı, algı, renklerin anlamları gibi kriterlere yeterince önem vermediğini anlatan Selda Eruzun, “İlk 3 saniye güven ve sevgiyi kazanmak için çok önemli. İnsanların kafasında ne algı oluşturulmak isteniyorsa biz ona göre tasarımlar yapıyoruz. Bir kuruma girdiğinizde sizi karşılayan insanların kıyafetleri algınızı etkiler. İş dünyası ile modayı sentezleyerek çalışanların iş elbisesi, işçi tulumu diye beğenmedikleri kıyafetleri rengarenk bir hale getirdik. Çalışanlar kıyafetlerimizi o kadar beğeniyor ki sosyal hayatlarında da giymek istiyor” dedi.

Etiketler

Bir Yorum

  1. meraba ben salakların kralı melike 8 defa bakırköyden kaçtım taşdelen rahmi mihriban bedestenci ilkokulunun orada oturuyorum mal olmak çok güzel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu