Anasayfa / Kariyer ve İş / İş Kazalarında Günde 6 Bin 300 Kişi Ölüyor

İş Kazalarında Günde 6 Bin 300 Kişi Ölüyorİş Kazalarında Günde 6 Bin 300 Kişi Ölüyor

Bu çarpıcı rakam, geçen hafta İstanbul’da yapılan 19. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi‘nin ana konusuydu. 100’den fazla sektörü temsil eden üst düzey yöneticiler çözüm için hareket noktalarını tartıştı

Denizcilik, inşaat, sağlık ve ulaşım sektörleri başta olmak üzere pek çok iş kolunda sık sık gündeme gelen iş sağlığı ve güvenliği konusu geçtiğimiz hafta 19’uncu Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi kapsamında masaya yatırıldı. Haliç Kongre Merkezi’nde DuPont ana sponsorluğunda gerçekleştirilen kongreye aralarında gıda, inşaat ve iletişim şirketlerinin de yer aldığı 100 farklı sektörden yerli ve yabancı yöneticiler katıldı. Güvenlik kültürünün tüm dünyaya yayılmasını sağlamak amacıyla 1955 yılından bu yana her üç yılda bir düzenlenen kongrenin odak noktası ise dünya genelindeki iş kazalarından kaynaklanan yaralanmaları azaltma yollarıydı. Kongrede ayrıca sürdürülebilir güvenliğin verimlilik üzerindeki etkisi de tartışıldı.
‘Hedef sıfır kaza’
Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tahminlerine göre her gün iş bağlantılı 6 bin 300 ölüm gerçekleşiyor ve her yıl 317 milyon çalışan iş kazalarında yaralanıyor. Her yaralanma, dört veya daha fazla gün işten uzak kalmaya sebep oluyor. İş sağlığı ve güvenliği alanında kat edilen yolda Türkiye’nin diğer ülke şirketleriyle benzerlik gösterdiğini söyleyen DuPont Sürdürülebilir Çözümler Global Başkanı James R. Weigand, dünya çapında tüm şirketlerin şartlarını iyileştirmeye devam etmeleri gerektiğini ifade ediyor. Weigand, “Hedefimiz dünyada sıfır kaza ve yaralanma. Bunun için de şirketlerin mevcut şartlarla yetinmemesini istiyoruz” dedi.

Birlikte hareket etmek şart
Weigand, “DuPont olarak bu yılı ‘Küresel İşbirliği‘ yılı ilan ettik. Bu kapsamda ‘insanlara nasıl gıda sağlayabiliriz? Fosil yakıtlara olan bağımlılığı nasıl azaltabiliriz? İnsanları ve çevreyi nasıl koruyabiliriz?’ olmak üzere üç trende odaklanıyoruz” şeklinde konuştu. Bu konuları tek bir şirketin çözemeyeceğini vurgulayan Weigand, işe öncelikle kendi müşteri ve tedarikçilerinden başlayacaklarını ayrıca STK’lar, devlet kurumları ve akademisyenlere ulaşmayı da planladıklarını dile getirdi. Güvenlik, sürdürülebilirlik ve verimlilik arasında ciddi bir bağ olduğunu vurgulayan Weigand, “Tüm paydaşları bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Bu paydaşlar bir arada çalışırlarsa adı geçen sorunları çözmek için bir şansımız olabilir” dedi.

  İnşaat Sektöründe İstihdam Rekoru

işteinsan
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir