Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İş Makinesi Satışları KDV İndirimiyle Uçtu

İş Makinesi Satışları KDV İndirimiyle Uçtu

inşaattaki yüksek performans, art arda gelen gayrimenkul projeleriyle birlikte iş makineleri sektörü son 1.5 yıldır adeta tüm zamanların rekorunu kınyor. Özellikle 2012 yılına, dört yıldır yüzde 18 olan KDV oranının yüzde l’e indirilmesiyle giren sektör, yılı yüzde 14 gibi yüksek bir büyüm oranı ve 12 bin 750 adetlik satışla tamamladı. Bu yıl da satışların iyi gittiğini söyleyen sektör temsilcilerinin büyüme beklentisi yine çift haneli rakamlar.

is makinesi

AĞIRLIK İTHALATTA

Bu yıl 14 bin adet iş makinesi satmayı hedefleyen iş makinesi üretici ve ithalatçıları, önümüzdeki dönem için en çok kentsel dönüşüm, üçüncü havaalanı projesi ve 2B gibi etkenlerle canlılığını koruyacak olan inşaat sektörüne güveniyor.

Geçen yıl iş hacmi 6.2 milyar dolara ulaşan sektörde, 1.5 milyar dolarlık da ihracat rakamı gerçekleşti. Dünya geneli düşünüldüğünde net ithalatçı konumunda olan Türk iş makinesi sektörünün ithalat hacmi ise 3-3 milyar dolar. Tahmini olarak 600 şirketin faaliyet gösterdiği sektörde bunların büyük bölümü ithalatçı. Geriye kalan 100 imalatçı ve 220 yan sanayi şirketiyle dev bir ekosistem yaratan sektörde talebin yüzde 60’ını ithalatçılar, yüzde 40’ını ise imalatçılar karşılıyor.

Türkiye İş Makineleri Distribütörleri ve imalatçıları Birliği (IMDER) Başkanı Cüneyt Dirviş, 2013 için yüzde 10’luk bir büyüme öngördüklerini belirtiyor. “15 bin kişinin istihdam edildiği sektörde 7 bin 500 kişilik de imalat sanayisinde çalışan personel bulunuyor. Yeni düzenlemelerin yanında eğitimli işgücünün de etkisiyle bu yıl sonunda 7 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmayı hedefliyoruz” diyen Dirviş, 2023 yılında ise pazardaki yerli/ithal makine oranını yüzde 50’ye getirerek 30 milyar dolarlık bir hacime ulaşacaklarının altını çiziyor.

2023 HEDEFLERİ YÜKSEK

Türk iş makineleri sektörünün 2023 yılındaki hedefinin 10 milyar dolar ihracat, 10 milyar dolar ithalat ve toplamda da 30 milyar dolar seviyesine ulaşarak, dünyanın altıncı büyük pazan olacağını söyleyen Hidromek Strateji Müdürü Merih Özgen, Türkiye’nin Avrupa’da ise en büyük iş makineleri pazan olacağım anlatıyor.“Şu anda Türkiye net ithalatçı bir konumda olsa da 2023 yılında bu oran yüzde 50-yüzde 50’leıe dayanacak. Bunun içinse sektörümüze 2023 yılına kadar en az 6 milyar dolarlık bir yatırım yapılması gerekiyor” diyen Özgen, sektörün yurt dışı odağının ise Kuzey Afrika ve Avrupa’daki malum süreçler sonrasında Rusya, Afrika ve Orta Asya’ya döndüğünü söylüyor. Özgen şu bilgileri veriyor:

“Bu süreçte Hidromek olarak geçen yıl yüzde 25’lik bir büyüme yakaladık. Konsolide olarak 2012’yi 270 milyon Euro ciro ile kapatmayı öngörüyoruz. Bin 400 kişilik bir istihdama ulaşan şirketimizin bu yıl sonunda büyüme hedefi yüzde 15.”

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Sektörün büyümesinde bir piston görevi görecek olan bir diğer husus da kentsel dönüşüm. “Kentsel dönüşümün iş makinesi sektörüne faydası olacağını düşünüyorum. Ancak yıkım işlerinde hem iş makineleri kullanılması hem de patlatma yöntemi ile yıkımın yapılması sektörü biraz olumsuz etkileyebilir. Fakat özel yıkım makinelerine talebin de mutlaka artacağını ön görüyoruz” diyen Bonısan Makina Satış ve Pazarlama Direktörü Adnan Keskin, 2013’ün daha iyi olacağını belirtiyor. Keskin, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Ciromuzun yüzde 6l’i Türkiye’den, yüzde 39’u ise yurt dışından sağlanıyor. Türkiye haricinde Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan ve Kırgızistan’da da faaliyetlerimizi yürütü-yornz. Yaptığımız yatırımlar sayesinde iş makineleri filomuza oldukça büyük eklemeler yaptık ve son olarak tünel açma makinalannı CAT ürün gamımıza kattık. Bin 286 kişilik kadromuzla kentsel dönüşümde adı en çok geçen markalardan biri olacağız.”

LEASİNG ETKİSİ

İş makinesi sektöründeki alımların yüzde 85’i leasing yoluyla gerçekleştiriliyor. Burada ana değişken ise faiz oranlan. Ortalama 110 bin dolar olan bir iş makinesinde yaklaşık 18 bin dolarlık bir indirim yaşayan sektörde bu durum memnuniyetle karşılandı.

“Bazı makine gruplarında yüzde 18’den yüzde l’e düşürülen faiz oranlan sektördeki alımlara hız kazandırdı. Leasing kanalıyla alım yapan müşterilerimiz bu olumlu gelişme sayesinde planlamalarını geriye aldılar ve hatta alım adetlerini artırdılar. Dolayısıyla Sanko Makina olarak biz de bu durumdan olumlu etkilendik” diyen Sanko Makina Genel Müdürü Orhan Aydoğan, Gaziantep’deki yıllık 5 bin adet iş makinesi üretim kapasitesi olan tesislerinde ürettikleri MST marka bekoloder ve teleskobik forkliftle-ri dünyada beş kıtada 40’a yakın ülkeye ihraç ettiklerini söylüyor.

Leasingin de katkısıyla 2012 yılı iş makinası sektöründe geçmiş yılların da ivmesiyle büyümenin devam ettiği bir yıl olduğunu belirten Aydoğan, bu büyümenin 600 kişilik kadrosuyla sektörün lider firmalarından birisi olan Sanko Makina’ya da yansıdığına dikkat çekiyor.

Mustafa Gündoğdu / Ekonomist Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir