Anasayfa / Haberler / İş planı olan kazandı

İş planı olan kazandı

İş planı olan kazandı

MIT Enterprise Forum‘un dünyaca ünlü Business Plan Competition (İş Planı Yarışması), Türkiye’de Toyota işbirliği ile ilk kez düzenlendi. Bu yılki yarışmada birinciliği internet üzerinde alışverişin çok daha fazla yaygınlaştığı günümüzde ‘Kişisel Sosyal Alışveriş Kataloğu’ projesiyle Curisma adlı ekip kazandı.

Bulundukları ülkelerde yaratıcı fikirleri olduğu halde, gerekli sermaye ve öğretiye sahip olmayan girişimci ruhları destekleyen MIT Enterprise Forum’un gerçekleştirdiği iş planı yarışması Türkiye’de Toyota işbirliği ile düzenlendi. Türkiye’de ilk kez Toyota desteği ile düzenlenen ve 3 bin 202 proje ile rekor sayıda başvuru yapılan Business Plan Competition’a (İş Planı Yarışması) bu yıl 2 bin 858 proje sunuldu. Bu yıl, MIT Enterprise Forum Turkey Iş Planı Yarışması’na yapılan 2 bin 858 başvurunun yüzde 41’ini 21-25 yaş grubu oluşturdu. Başvurularda ilk sırayı yüzde 56 ile Marmara Bölgesi aldı. Marmara Bölgesi’ni yüzde 18 ile İç Anadolu Bölgesi, yüzde 9 ile Akdeniz, yüzde 7 ile Karadeniz Bölgesi, yüzde 6 ile Ege, yüzde 3 ile Güney Doğu Anadolu ve yüzde 1 ile Doğu Anadolu bölgeleri takip etti.

Teknoloji başı çekti

Sektörlere göre dağılımda ise yüksek teknoloji, telekomünikasyon ve yazılım yüzde 23 ile başı çekerken bunu yüzde 20 ile yaratıcı alanlar, yüzde 11 ile eğlence, hobi, seyahat ve turizm, yüzde 10’luk oranlar ile enerji ve çevre koruma hizmetleri ve inşaat, mühendislik ve ulaşım, yüzde 7’lik oranlar ile eğitim ve öğretim ile gıda ve sağlık hizmetleri, yüzde 5 oranla tarım izledi.

Geçen yılki yarışmada birinciliği, otizmli insanların istihdama katılımları ve yazılım üreten şirketlerin yüksek dikkat gerektiren test ve kalite kontrol işlerinde bu kişilerden yararlanmalarını amaçlayan projesiyle Uzmanlar Danışmanlık (Petek Özgül, Av.Yasemin Eğinlioğlu, ipek Brooks) ekibi kazanmıştı.

3 bine yakın başvuruBu yılki yarışmada birinciliği internet üzerinde alışverişin çok daha fazla yaygınlaştığı günümüzde ‘Kişisel Sosyal Alışveriş Kataloğu’ projesiyle Curisma adlı ekip kazandı. Yanşmanın İkincisi günlük yaşamı kolaylaştırmak adına yapılacaklar listesine sosyal bir boyut katarak internet ortamına taşıyan Gonnasphere olurken, üçüncülüğü başta rüzgar tribünleri olmak iizere yapılarda ileri teknoloji ürünü sensörler ile yapısal izlemeye olanak tanıyan kablosuz sensör ağlar kurulmasına yönelik projesiyle Senso ekibi kazandı.

Birinci olan ekip 50 bin dolar, ikinci 15 bin dolar ve üçüncü 5 bin dolar ile bir ekip de bilişim ve iletişim teknolojileri (ICT) alanında ödüllendirildi. MIT Enterprise Forum Turkey Iş Planı Yarışması’na başvuran 2 bin 858 proje arasından ilk 3 dereceyi elde eden ekipler ve projeleri ise şöyle:

Kişisel sosyal alışveriş katalogu

Her gün yeni çıkan markalar, kampanyalar ve web siteleri ile çok fazla ürün sunuluyor. Bunların arasından gerçekten kendi zevkimize uygun olanları seçmek zor, sıkıcı ve çok zaman alıyor. Kutugo, her kullanıcının beğendiği ürünleri paylaşabileceği sosyal bir alışveriş platformu. Burada kendi tarzınıza benzer kişileri takip edip, seveceğiniz ürünleri kolayca keşfedebilirsiniz. İstediğiniz ürünleri ekledikçe, Kutugo tarzını öğrenip ‘aklınızı okurmuşçasına’ gerçekten almak isteyeceğiniz ürünleri de tavsiye ediyor. Kutugo sürekli yenilenen dijital bir alışveriş dergisi gibi ama sadece sizin beğendiğiniz insanlar tarafından size özel hazırlanmış. Kutugo’nun amacı; Türkiye’nin en geniş ve en etkili sosyal zevk/ilgi bilgi sistemini yaratarak, şirketlerin doğru mesajla doğru müşterilere, üyelerin de ‘sadece’ gerçekten ilgilendiği ürünler hakkında bilgi ve promosyonlara ulaşmalarını sağlamak.

Yapılacaklar listesi

Gonnasphere, günlük ve anlık olarak yapacaklarınızı yazdığınız, bir yandan da insanları takip ederek onların ne yapacağını görebileceğiniz bir sosyal platform. Yani insanlar takip ettiği kişilerin ne isleri olduklarını, onların ne yapacaklannı önceden görebiliyorlar. (Arkadaşları bugün nereye gidecek, takip ettiği müzisyen bu gece nerede sahneye çıkıyor vb.) Gonnasphere, insanların birbirlerini arayıp sorduklan ‘bu akşam ne yapacaksın?’ ya da ‘yarın işin var mı?’ sorulanın ortadan kaldıran bir uygulama oluştunnayı hedefliyor. Gonnasphere uygulaması şu anda http://www.gonnasphere.com üzerinden kullanılabiliyor. Mobil uygulamaları da ileriki aylarda kullanıma sunulacak.

Rüzgar türbinlerini izliyor

Senso, yapılarda uzaktan izleme yaparak veri toplamak ve yapıların mevcut durumu hakkında gerçek zamanlı inceleme yapmak üzerine kurulu bir firma. Senso kablosuz ve kendinden enerji üretebilen sensör ağlan ile yapıların izlenmesi üzerine uzman bir firma olmayı hedefliyor. Senso tarafından geliştirilecek sensörler rüzgar türbinlerinden başkaca yapı tiplerinde de kullanılabilecek, ilk başlangıç noktası rüzgar türbinlerinin izlenmesi.

Uygulama türbin sahiplerine, şimdiye kadar yapılmayan ve literatürde olmayan bir yaklaşımla türbinlerini izlemeyi öneriyor. Bu yeni yaklaşım sayesinde hasarları anında tespit etmek ve enerji üretiminde devamlılık sağlamak mümkün olacak. Bu yeni yaklaşım, mevcut türbin izleme yöntemlerine nazaran hem daha ucuza mal olacak ve hem de sürekli olarak türbine gitme gereğini ortadan kaldıracak.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir