Anasayfa / Kariyer ve İş / İş Sahibi Yapan Sertifika Programları

İş Sahibi Yapan Sertifika Programları

İş sahibi olabilmek özellikle ekonomik kriz dönemlerinde giderek zorlaşmaktadır. İşsiz sayısının fazla olması da işverenlerin daha seçici olmasını sağlamakta ve aynı ücretle daha kalifiye ve becerikli elemanları işe alma fırsatını sunmaktadır. Bu yüzden sürekli kendinizi geliştirmeniz ve yetkinliklerinizi geliştirirken bilgilerinizi de arttırmalısınız.

Bunu yapmanın yollarından biri de özel eğitim ve danışmanlık firmalarının sunmuş olduğu mesleki sertifika programlarıdır. Bu programlar işverenlerin kurum içi eğitimlerinde de tercih edilmektedir. Ayrıca İŞKUR’un meslek edindirme kurslarını da tercih edebilirsiniz. Konuyla ilgili Akşam Gazetesi yazarı Aylin Löle’nin haberi aşağıdadır.

Sadece iki günde, bin TL’lik sertifika programına katılan bir lise mezunu bile işini garantiliyor. Artık lise veya üniversite mezunu olması fark etmiyor, kariyer siteleri en çok bu mesleklerin ilanlarıyla dolup taşıyor. Bu eğitim programlarına katılıp sertifikayı alanları ise 4 bin TL’ye varan maaşlı iş hazır bekliyor.

İster üniversite mezunu olun ister lise şu sıralar kariyer sitelerinde en çok eleman aranan pozisyonlar için bir ‘sertifika’ almanız şart. Güzellik uzmanlığından bilgisayarlı muhasebeye makam şoförlüğünden lojistik ve tedarik zinciri yöneticiliğine kadar iş fırsatları için en az 2 gün en çok 500 saat kursa gitmeniz yeterli. Verilen ücretler ise 750 TL’den başlıyor, 4 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, ‘Secretcv’de 35 bini aşkın lise mezununu istihdam etmek üzere 12 bine yakın ilan bulunuyor. Bu rakamlar lise mezunları için müjdeli bir haber ve elbette ki lise mezunu adaylar için büyük bir şans‘ dedi. Tütüncü, şöyle devam etti: ‘Lise mezunu adayların kendilerini belli bir sektörde ya da bir alanda uzmanlaştırıp, çeşitli sertifika programlarına katılarak hem kişisel anlamda hem de mesleki anlamda kendilerini geliştirip iş hayatında başarıya ulaşabileceklerine inanıyorum.‘

Web Yazılım Uzmanlığı: Bu alanda ciddi bir açık bulunmakta. İnternet kullanımının artması ve daha geniş kitlelere ulaşabilme imkanının artması web yazılım uzmanlarına olan ihtiyacı arttırıyor.
(Kurs ücreti: 4.000-6.000 TL (500 saat) Maaş: 1.700-2.400 TL)Estetisyenlik ve Güzellik Uzmanlığı: Teorik ve uygulamalı dersler alan katılımcılar kendi işlerini kurabiliyor ya da profesyonel işverenlerle çalışabiliyor. Güzellik uzmanları için kendi işini kurma fırsatı var
(Kurs ücreti: 1.500-2.500 TL (6 ay) Maaş: 1.700-2.500 TL)

Stilistlik ve Modelistlik: Perakende sektöründeki hızlı büyüme ve devamındaki eleman arayışıyla birlikte bu kurs programlarına da özellikle lise mezunu adaylar tarafından ilginin arttığı görülüyor.
(Kurs ücreti: 2.000-2.4000 TL ( 6 ay) Maaş:1.500-3.000 TL)

Lojistik ve Tedarik Zinciri Sertifika Programı: Firmalar, lojistik departmanlarına lojistik ve tedarik zinciri sistem eğitimi konusunda bilgili elemanları istiyor.
(Kurs ücreti: 750-1.250 TL (3 gün) Aylık maaş: 750-1.350 TL)

Filo Yönetim Sistemleri Eğitim Programları: Şirketler, araçlarının takiplerinin yapılması, servis ve sigorta gibi hizmetlerin takibi gibi konularda eğitimli adayları tercih ediyorlar.
(Kurs ücreti: 750 TL (2 gün) Maaş: 750-1.200 TL)

Güvenlik Eğitimleri: AVM ve nitelikli konut sayılarının artmasıyla beraber güvenlik elemanlarına talep arttı.
(Kurs: 350-550 TL (90 saat) Maaş: 700-1200 TL)

Büro Yönetimi ve Sekreterlik: Lise ve dengi okul mezunu olan herkes katılabilir. Açık Öğretim Fakültesinde de iki yıllık programı mevcuttur.
(Kurs ücreti: 450-750 TL (14 saat) Maaş: 750-1.150 TL)

Makam Şoförlüğü: THY, Garanti Bankası, Coca-Cola gibi şirketler, güvenli sürüşten ilk yardıma görgü kurallarından acil durumlarda yapılması gerekenlere kadar her türlü psikolojik testlerden geçirilmiş, ‘makam şoförü sertifikası’na sahip şoförleri kadrosunda çalıştırıyor.
(Kurs: 1.000-2.000 TL (2 gün) Aylık maaş: 1.500-4.000 TL)

Çağrı Merkezi Müşteri Hizmetleri Yetkilisi: Ses tonu ve diksiyonu düzgün, Türkçe’yi akıcı ve doğru konuşabilen adaylar bu sertifika ile çağrı merkezlerinde iş sahibi olabiliyorlar.
(Kurs ücreti: 400-750 TL (40 saat) Aylık maaş: 700-1.000 TL)

Bilgisayarlı Muhasebe: Muhasebe branşına ilgi duyan kişiler için açılan eğitim programlarında; muhasebe ve kullanılan programlarlar konularında eğitim veriliyor.
(Kurs ücreti: 650-850 TL (72 saat) Maaş: 850-1.350 TL)

GRAFİK ve Tasarım: Görsel iletişim konusunda ilerlemek isteyenler katılabilir.
(Kurs: 1.200-2.500 TL (230 saat) Maaş: 1000-1600 TL)

WEB Tasarım: Herkesin katılarak kariyerinde internet iletişimi konusunda katkı sağlayacağı bir eğitim programıdır.
(Kurs ücreti: 1.000-1.750 (140 saat) Aylık maaş: 1.250-1.750 TL)
Katılımcı sayısına dikkat!

Indense HR Genel Müdürü Emre Gülseven: ‘Bu eğitimlere katılacak kişilerin en çok dikkat etmeleri gereken konuların başında eğitmenlerin özgeçmişleri gelmekte. Bu eğitim programlarının içeriklerinin en az yarısının çalışma hayatının içinden gelmiş yöneticiler tarafından verilmesini tavsiye ediyoruz’ dedi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir