Anasayfa / Kariyer ve İş / İş Stresinin Nedenleri Nelerdir?

İş Stresinin Nedenleri Nelerdir?Günümüz iş hayatında, ekonomik koşulların ağırlaşması, rekabetin artması sonucu, çalışanların performansıyla ilgili beklentiler, her geçen gün daha da yükseliyor. İnsanlar, zamanlarının büyük çoğunluklarını iş yerinde geçirdiği gibi, mesai saatleri dışındaki zamanlarda da, işle ilgili mevcut olumsuzlukları ve problemleri düşünüyor. Elbette bunun bir süre sonra, “kronik strese” dönüşmesi de kaçınılmaz.

İş nedeniyle yaşanan stres, artık birçok uzman ve sağlık kuruluşuna göre, bir “hastalık”… Bunun sonucunda, çalışanların performansları düşüyor, birbirleriyle olan ilişkileri bozuluyor, depresyon ve kaygı bozuklukları oluşuyor.
Öte yandan, iş yaşamında strese yol açabilecek faktörler, işin yapılış şekli ile ilgili olabileceği gibi, şirketin yapısından, fiziksel çevre şartlarından veya çalışanların kendi özelliklerinden kaynaklanabiliyor. Ancak eğer, işyerinde strese yol açan neden veya nedenler bulunursa, bununla başa çıkılabilmek de kolaylaşıyor. Her insanın strese gösterdiği tolerans farklı olmasına rağmen, yapılan birçok araştırma gösteriyor ki; işyerinde stres yaratan faktörlerin çoğu ortak:

* Uzun çalışma saatleri,

* Yoğun iş yükü,

* Çok fazla sorumluluk altında olmak,

* Yanlış alanda kariyer yapıyor olmak,

* Çalışma arkadaşları ve yöneticilerle kötü ilişkiler içinde olmak,

* Yapılan işte tatminsizlik,

* İşyerindeki rollerin belirsizliği,

* Yönetim tarzı,

* Şirket içindeki karar verme sürecine katılmamak,

* İşini kaybetme korkusu,

* Fiziki mekan ve çevre şartları.

  GİB devlet gelir uzmanı alımıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir