Anasayfa / Kariyer ve İş / İş Yerinde Verimli Çalışmanın Yolları

İş Yerinde Verimli Çalışmanın Yollarıaz zamanda cok isOrganize olun: Çalışmaya başlamadan önce alanınızı düzenleyin. Çalışma sırasında sizi rahatsız edecek ya da çalışmanızı engelleyecek şeylerden kurtulun. İşe yarayacak şeyleri el altında tutun. Hatta bilgisayarın masaüstünü bile temizleyin. Kullanacağınız dosyaları öne çıkarın ya da diğerlerinden ayrı bir yerde tutun.

– Gerçekçi olun: Yapılacaklar listesine onlarca şey koyup hepsini yapmayı beklemeyin. Yapabileceğiniz kadarını listeye alın. Fazla uzun bir listenin tamamını bitiremeyeceğiniz için moraliniz de bozulur. Yapabiliyorsanız tahmini saatler belirleyin. Hangi işi ne zaman bitirmeniz gerektiğini öngörebilirseniz gecikme yaşama ihtimaliniz de azalır.

– Her işi aynı anda yapmayın: İşyerleri her ne kadar birçok işi aynı anda yapmaya teşvik etse de genelde bu yöntem önerilmiyor. Onun yerine farklı işler için farklı zamanları organize etmeye çalışın. Belli saatlerde telefon edin, belli saatlerde e-postaları cevaplayın. Tabii çok acil bir durum varsa bunun için o saati beklemeyin.

-En verimli zamanlarınızı bulun: İşleri en kolay hangi saatler arasında yapıyorsunuz? Gece insanı mısınız yoksa gündüz mü? Sabah uyandığınızda mı daha verimlisiniz yoksa akşam herkes gittikten sonra mı? Erken saatlerde işleri bitirmek mi sizin için daha uygun? Bu soruların cevaplarını bulun ve yapılması en zor işleri en verimli zamanlarınıza denk getirmeye çalışın.
– Bilgisayar başında zaman harcamayın: Yapmanız gereken onlarca iş varken bilgisayarda oyalandığınız oluyordur. Bunu bile bile yine de kendinizi alıkoyamıyorsanız işiniz zor. Belki de işten uzaklaşıp bilgisayarda vakit öldürmenizin nedeni bir molaya ihtiyaç duymanızdır. Koltuğunuzdan kalkın, şöyle birkaç adım atın, açık havaya çıkabiliyorsanız bir nefes alın ve yerinize dönün.

-Toplantılara hayır!: Takım oyuncusu olmak, ofistekilere yardım etmek, daha işe yarar olmak isteyebilirsiniz. Bunda bir sakınca yok. Ama kime, neye yardım edeceğinizi, hangi etkinliklerde bulunacağınızı seçerken dikkatli olun, seçici davranın. Toplantı yapmayı herkes bir zorunluluk olarak görür ama ne kadar faydası vardır bu toplantıların, o tartışılır. Eğer seçme şansınız varsa katılmanız gereken toplantı sayısını minimumda tutun. Sırf katılmı olmak için toplantılara katılmayın. Bu büyük zaman kaybına neden olur.

  Carrefoursa 2015 Pesonel Alım Planları

– Kaynakları takip edin: Sosyal medya konsantrasyonu çok çabuk dağıtabilirken Twitter,Facebook, LinkedIn gibi mecraları haber takibi için kullanırsanız yaratıcılığınızı geliştirmenizi de sağlayabiliyor. İşinizle, sektörünüzle ilgili kaynak- ları takip etmek hem kafanızı az da olsa rahatlatıyor hem de bu rahatlama sırasında işten tam anlamıyla kopmadığınız için yeni fikirler edinebiliyorsunuz. Tabii bunun için sektörünüzle işinizle ilgili sosyal medya hesaplarını takip etmeniz gerekiyor. Arada arkadaşlarınızın paylaşımlarını da mutlaka göreceksiniz ama amaçtan sapmamaya bakın.

Hürriyet İK
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir