Anasayfa / Kültür Sanat / İsa Peygamber’in Çarmıha Gerilmesinin Resmedildiği Tablo Bulundu

İsa Peygamber’in Çarmıha Gerilmesinin Resmedildiği Tablo Bulundu
Oxford Üniversitesi’ne bağlı Campion Yurdu’nun duvarında bulunan ve İsa Peygamber’in çarmıha gerilmesinin resmedildiği tablonun, daha önce, Marcello Venusti’ye ait olduğuna inanılıyordu.

İlgili HaberlerKeşişin yaratıcısı Van Dyck çıktı. İtalyan akademisyen Antonio Forcellino, kızılötesi teknoloji kullanılarak yapılan incelemeyle, tablonun Mikelanj’ın eseri olduğunun saptandığını açıkladı.

Cizvit akademik topluluğa ait binada ortaya çıkarılan tablo, bu keşif üzerine indirildi ve güven altında sergilenebilmesi için Ashmolean Müzesine gönderildi.

Campion Yurdu’nun başı Rahip Brendan Callaghan, eser hakkında, “Çok güzel bir tablo. Ama maalesef bizim duvarımızda asılı kalamayacak kadar değerli.” dedi.Rahip Callaghan, “Meryemana, Saint Jean ve Yas Tutan İki Melekle Çarmıha Geriliş” adını taşıyan eserin Mikelanj’ın elinden çıkmış olması olasılığı karşısında hem heyecan, hem de bir miktar kaygı duyduğunu söyledi; tablonun, sonuçta Mikelanj’a ait olmadığı ortaya çıksa bile, son üç yılda 10 kat değerlendiğini belirtti.

İtalyan akademisyen Forcellino, “Kayıp Mikelanj’lar” adlı kitabında, “Böylesi bir tabloyu Mikelanj’dan başkası yapamazdı.” diyor.

Tablo, 1930 yılındaki bir açık artırma sırasında Campion Yurdu tarafından satın alınmıştı.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir