Anasayfa / Kariyer ve İş / İşadamı Billboardlara İş İlanı Verdi, Başvuran Olmadı

İşadamı Billboardlara İş İlanı Verdi, Başvuran Olmadıİşadamı Billboardlara İlan Verdi, Başvuran Olmadı
Konya’da üretiminin yüzde 90′ını yurtdışına satan Kayhan Makine, gazete ve televizyonlara verdiği reklamlara bir yenisini daha ekledi. Billboardlara eleman alım…

Konya’da üretiminin yüzde 90′ını yurtdışına satan Kayhan Makine, gazete ve televizyonlara verdiği reklamlara bir yenisini daha ekledi.

 

Billboardlara eleman alım ilanı veren firmaya aradan geçen 15 günlük süreye rağmen bir kişi bile müracaat etmedi. Şirketin İnsan Kaynakları Müdürü Abdullah Kayhan, Sanayide eğitimli, yetişmiş elemanın yanı sıra mekteplilere de ciddi ihtiyaç duyulduğunu belirterek, “Meslek liselerinin güçlendirilmesi, özendirilmesi devlet politikası haline gelmeli. Sanayicilerin nitelikli eleman konusunda çok ciddi sıkıntısı var. Şu an 2 bin 500-3 bin TL maaşla CNC operatörü bulunamıyor.” dedi.

Makine kullanacak nitelikli ara eleman bulamamaktan şikayetçi olanlardan biri de plastik doğrama üretimi yapan işadamı Ahmet Demirkol. Türkiye’de işsizlik rakamlarının gerçekliğine inanmadığını vurgulayan Demirkol, ‘eleman aranıyor’ ilanları sonrası gelenlerin kendilerine önerilen işleri beğenmediğini belirterek, “Nitelikli eleman bulmak kolay değil. Şu anda kalifiye çalışan bir adama 8 saat için bin 200 TL maaş veriyoruz. Yeter ki işini iyi yapsın bin 800 lira da veririz.” diye konuştu. Kayseri’de faaliyet gösteren Simge Mobilya Genel Müdürü Mustafa Sılay, 160 bin dolarlık yatırım yapmak istediklerini ancak alacakları makinelerde çalıştıracak eleman bulamadıkları için bu yatırımı gerçekleştiremediklerini dile getirdi. Bu yatırımla kapasitelerini de artırmış olacaklarının altını çizen Sılay, eleman bulamadıkları için ileriye dönük hiçbir adım atamadıklarını kaydetti.
Portal Çelik Kapı Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Söyler de aylık bin 500 adet çelik kapı ürettiklerini, eleman bulabilmeleri halinde üretim kapasitelerini 2 bine çıkartacaklarını dile getirdi. Günlerce eleman ilanları vermelerine rağmen çalıştıracak işçi bulamadıklarını anlatan Söyler, “Bundan dolayı çevremde ne kadar akrabam varsa hepsini zorla işyerine getirdim. İş yoğunluğumuz fazla arttı. Kapasite artırmaya çalışıyoruz ama eleman yokluğu nedeniyle gerçekleştiremiyoruz. Gelen talepleri geri çevirmek zorunda kalıyoruz.” diye konuştu.

  GİB devlet gelir uzmanı alımı

Yılmaz Sac Profil Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz ise kapasitelerini yüzde 40 artırmak istediklerini ancak alacakları makinelerde çalıştıracak eleman bulamadıkları için bunu ertelediklerini söyledi.

Gazete sayfaları eleman ilanıyla dolu

Konya’da yayımlanan yerel gazetelerin ilan sayfaları çoğunlukla eleman ilanlarıyla dolu. Gazetelerindeki ilanların yüzde 60′ının eleman ilanı olduğunu belirten Yeni Meram Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Akçakoca, “İş var, yetişmiş eleman yok. İşverense nitelikli eleman arıyor. İşveren internet, gazete ve televizyonlar yoluyla eleman aradı bulamadı.” diye konuştu. Bir yanda milyonlarca işsiz bir yanda sanayicinin eleman ihtiyacı olduğunu belirten Merhaba Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Çetin Oranlı ise, “İki taraf bir ortak noktada buluşturulmalı. Eğitim sistemi, meslek sahibi yapmaya yeterli değil. Mesleki eğitim özel sektörün ihtiyaçlarına cevap vermiyor. Kesintisiz eğitim çıraklık işini bitirdi. Alaylı yetişenler artık yok. Bazı işkollarında ciddi sıkıntı var. Ciddi maaş verilmesine rağmen nitelikli eleman bulunamıyor.” dedi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir