Anasayfa / Şirket Haberleri / İşbir Yatak Hayvanlar İçin Yatak Üretti

İşbir Yatak Hayvanlar İçin Yatak Ürettiİşbir Yatak Hayvanlar İçin Yatak Üretti

Ünlü yatak ve sünger firması İşbir, artık hayvanlar için de yatak üretmeye başladı. Şirketin Genel Müdürü Metin Gültepe, “Hayvan deyip geçmemeliyiz. Onların da konfora ihtiyacı var. Sarıkızın rahatı ne kadar artarsa o kadar da verimli olur. Yataklarda dinlenen hayvanlardan alınan ortalama süt miktarı 24 litreden 30 litreye kadar çıktı.” ifadelerini kullandı.

Süt inekleri genellikle beton zeminde yatıyor ve bundan dolayı çeşitli yaralanmalara maruz kalıyor. Yaralanmalardan ötürü çeşitli ilaçlar kullanıldığı için ilaç verilen hayvanların süt verimi de önemli ölçüde düşüyor. İşbir’in geliştirdiği yatak sayesinde bu tür yaralanmaların önüne geçiliyor. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) çiftliklerinde hayvanlar için yere yatak serilmeye başlandı. Bu sayede bir hayvandan alınan ortalama süt miktarı 24 litreden 30 litreye kadar çıktı.
Yataklarda yatan hayvanların daha kaliteli dinlendiği için süt verimlerinin yüzde 30 arttığının tespit edildiğine işaret eden Metin Gültepe, söz konusu yataklardan besicilerin de memnun olduğunu aktaran Gültepe, “Hayvanlarımızı yemek haricinde yataklarından kaldıramıyoruz.” şeklinde geri dönüş aldıklarını belirtti. İşbir, buzağılar için de bir çalışma hazırlığında. Şirket, buzağılara özel kulübe yapmayı planlıyor.

Çalışmalar TİGEM’in İsteği Üzerine Başladı

Yıllardır sünger ve yatak üzerine hizmet veren İşbir, 2007 yılında TİGEM’in talebiyle bu işe başlar. Bu alan için İşbir Ziraat’i kuran firma, 6 aylık Ar-Ge çalışmalarının ardından sağmal hayvanlara özel yatak üretir. Merkezin daha önce bu tür yatakları yurtdışından tanesi 600 TL’ye mal ettiğini ancak kendi üretimleri ile bunu 150 TL’ye kadar indirdiklerini belirten Gültepe, ilk etapta 2 bin 200 yatağı teslim ettiklerini söyledi.

Hayvanlara özel yatakları ‘Ranch Bed’ adıyla piyasaya da sürdüklerini aktaran Gültepe, şöyle konuştu:
“Daha önce bir hayvan ortalama beton zeminde 8 saat yatarken, yatak sayesinde 12 saate kadar çıkıyor. Yatağın temizlenebilir bir yüzey olması da hijyenik bakımdan önemli. Ayrıca yatağın yüzeyindeki özel doku sayesinde kayıp düşmesi, sakatlanma yaralanmaları da sona erdiriyor. Yataklar, hayvanları soğuktan da koruyor. Yataklar ultraviyole ışınlarla aside karşı da dayanıklı, 10 yıla kadar kullanılabiliyor.’

  Akbank çekim tekniğiyle farklılaşıyorYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Hangi Klimayı Tercih Etmeli

Geçtiğimiz yıl ÖTV teşvikinin de etkisiyle bir milyon klima satıldı. Türkiye, split klimada Avrupa’nın üretim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir