Kariyer ve İş

İşe Alım Sürecinde Doğru İşe Doğru Aday

İşe alım sürecinde mülakatla yetinme devri sona eriyor… Yetkinlik envanteri, kişilik envanteri ve yetenek testlerine ağırlık veren şirketler, doğru işe doğru adayı yerleştirerek hem zamandan hem de maliyetten kazanıyor…

YANLIŞ kişiye yatırım yapmaktan kaçınan şirketler kendilerine özel hazırlanan testlerle işe alım yapıyor. Ve bu testler giderek daha fazla şirket tarafından tercih ediliyor.

2007 yılından bu yana ölçme ve değerlendirme alanında faaliyet gösteren As-sessment Systems, kurumiara çeşitli değerlendirme araçları ve yöntemleri sunuyor. Bu doğrultuda kurumların seçme ve yerleştirme sürecinde işe alma kararını güçlendirmeleri, pozisyona uygun adayı seçmeleri ve iş performansı yüksek olan adayları belirlemeleri için geliştirilen değerlendirme araçlarına sahip. Bunlar arasında yetkinlik envanteri, kişilik ençıkıyor.Ölçme ve değerlendirme alanında deneyimli danışmanlardan oluşan geniş bir kadroya sahip olan Assessment Systems, bu kadroyla farklı pozisyonlara özgü geliştirilmiş “Değerlendirme Merkezi” uygulamaları da gerçekleştiriyor.

YANILMA OLASILIĞI DÜŞÜYOR

Değerlendirme araçların yarattığı en büyük avantaj sübjektif olarak alman kararların yaratacağı zaman ve maliyet kaybının önüne geçiyor olması. Assessment Systems Kurucusu Levent Sevinç, kısıtlı sürede gerçekleştirilen bir mülakatta kişinin sahip olduğu yetkinlikleri doğru biçimde anlamanın ve iş performansını tahmin etmenin çok zor olduğunu belirtiyor. Ve sınırlı sayıda kişinin alınacağı bir pozisyona çok sayıda başvuru olması, genel özellikleri birbirine yakın adaylar arasında kararsız kalınması gibi durumların da yaşanabildiğine değiniyor. İşte bu gibi durumlarda mülakatın verimli sonuçlar vermediğini anlatan Şevinç şunları söylüyor:

“Mülakat, sadece sübjektif verilerin baz alındığı bir değerlendirme. Oysa seçme, yerleştirme ve terfi gibi süreçlerde bireyler hakkında karar verirken bilimsel yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiş değerlendirilme sonuçlarının dikkate alınması gerekiyor. Sunduğumuz çözümler bu kararların objektif bir şekilde alınmasına yardımcı oluyor. Bireyler hakkında bilimsel dayanağı olan sonuçlar sağlıyor. Böylece yanılma olasılığı düşüyor. Zaman ve maliyet tasarrufunun yanı sıra doğru insanın doğru pozisyonda çalışması şirketlerin verimliliğini ve karlılığını doğrudan etkiliyor.”

YÜZDE 100 YERLİ

Tamamı yerli olan ölçüm araçlarını Türkiye koşullarına göre hazırladıklarını vurgulayan Levent Sevinç, “Yurtdışından alınmış, hayat tarzımıza uygun olmayan, iş yapış şeklimize yabancı içeriklere salıip değerlendirme araç ve yöntemleri kullanmak yerine kendi kültürümüze uygun içerikler üretmeyi tercih ediyoruz” diyor. Ve bu açıdan şirketlerin değerlendirme araçlarını uyguladıkları kişilerden aldıkları geri bildirimlere göre, yabancı ürünlerde karşılaştıkları tercüme hataları ve adaptasyon sorunlarını bu araçlarda yaşamadıklarını belirtiyor.

Assessment Systems’ın değerlendirme araçları kurumların farklı kullanım amaçlarına yönelik geliştirilmiş çok sayıda üründen oluşuyor. Bunların içinde satış, mühendislik gibi farklı pozisyonlara ve sektörlere (perakende, bankacılık, sigortacılık, ilaç gibi) özgü geliştirilmiş ürünler de bulunuyor. Ürün çeşitliliği müşterilere farklı pozisyonlar için farklı ve o pozisyona özgü araçlar kullanabilme avantajı sağlıyor. Standart ürünlerin yanı sıra talep edilirse kurumlara özel testler de geliştiriliyor.

8 DAKİKA SÜRÜYOR

Bu alanda hizmet veren şirketlerden biri de Thomas Türkiye… Yaklaşık 20 yıldır binden fazla kuruma hizmet veren Thomas’ın müşterileri arasında, Toyota, Philips, Novartis, Tübitak, Turkcell, HP, Media Satürn, Hilton, Dedeman Holding ve Swiss Hotel gibi pek çok Türk ve uluslar arası şirket yer alıyor.

Özellikle kişilik envanteri ve kurumsal eğitimler alanında tercih edilen Thomas, kişilerdeki çeşitli yetkinlikleri ölçme adına da çalışmalar yapıyor. Bu arada yetenek testlerinin de bu yıl içinde şirketin hizmetleri arasında yer alacağını belirtelim…

Kurumların genellikle kişilik envanteri hizmeti alma talebiyle kendilerine geldiğini anlatan Thomas Türkiye Genel Müdürü Kerem Koryürek, süreci şöyle anlatıyor: “Aday sekiz dakika gibi kısa bir sürede de-ğerlendirilebiliyor. Kişilerin doldurduğu tek bir form var. Sıfat bazında 24 sorudan oluşuyor. Kişi kendine en çok ve en az uyan sıfatları seçerek dolumu tamamlıyor. Zaman kaybı yok; aday ya da çalışanlarınızı pratik ve hızlı bir uygulamadan geçiriyorsunuz. Bilgisayardan çıkan sonuçlar kişinin davranışları hakkında şaşırtıcı bilgiler veriyor. Sistem, bu kişi kim, hangi görevleri daha iyi yapar veya yapmakta zorluk çeker, güçlü ve limitli yönleri neler, kuruma ne katar, hangi görevin adamıdır gibi kilit soruların cevabını saniyeler içinde sunuyor.” Thomas Türkiye, şirketlere bu sistemi daha verimli ve güçlü kullanabilmeleri için eğitim de veriyor.

GÜVEN TAZELİYOR Kerem Koryürek’e göre şirketlerin kişilik envanteri ve benzeri ürünleri tercih etmesindeki ilk sebep yanlış kişilere yatırım yapmak istememeleri. Şirketlerin işe aldıkları her kişiye ciddi anlamda maddi ve manevi yatırım yaptıklarını ve yanlış bir kişinin yıl içindeki maliyetinin çok yüksek olduğunu anlatan Kotyürek şunları söylüyor: “Her doğru kişi, kurumunuzun değerini yükseltiyor. Her yanlış kişi de işinizi biraz daha zorlaştırıyor. Eskiden insan sarrafları vardı. Şimdi ki yöneticilerin böyle iddiaları yok. daha bilinçli gidiyorlar ve işe alımda risk almama adına kanıtlanmış bilimsel yollan tercih ediyorlar. Zaten artık geleneksel mülakat dönemi sona erdi. IK çalışanları bu tarz sistemlerden yararlanarak hem zamandan kazanıyor hem de üst yönetime karşı güven tazeliyor.”

Tercih edilen envanter, ne kadar güvenilir, sonuç odaklı, tecrübeli, pratik ve güçlü olursa, yöneticiyle lK’nın mülakat ve işe alım süreçleri o kadar kolaylaşıyor. Tlıoınas’ın kişilik envanteri bu bağlanma şirketlere ciddi anlamda destek oluyor. Kişilerin bu kadar doğru yansıtılması, IK ve tepe yönetim arasındaki bağı da güçlendiriyor.

OKULLAR DA KULLANIYOR

TTNet’ten Koton’a, Borusan’dan Tek-nosa’ya 600’ün üzerinde firmayla aktif olarak çalışan PowerHRM, 2010’dan bu yana eğitim kurumlan, lise ve üniversitelerde de kişilik envanterini (D.I.S.C.) aktif olarak uyguluyor.
PovverHRM Kurucusu ve Ortağı Erol Levent, “Bu sayede, gençlere güçlü ve geliştirmesi gereken yönlerini fark etmeleri, doğru meslek seçiminden kariyer planlamasına kadar kendilerini daha iyi tanımaları için destek veriyoruz” diyor.

Envanteri bugüne kadar 2,5 milyon kişinin yanıtladığını vurgulayan Levent, şirketlerin web ortamında kolay uygulanabilmesi ve güvenilir sonuçları olması nedeniyle bu yöntemi tercih ettiklerini belirtiyor.

Levent D.I.S.C’in öne çıkan özelliklerini şöyle aktarıyor:

• Yılda bir kez yanıtlandığı için mani-pülasyonu önlüyor.

• 1 ile 13 sayfa arasında değişen, çok yönlü, esnek rapor sunuyor.

• Hem beyaz hem de mavi yaka üzerinde kullanılabiliyor.

• Kişinin ilgili pozisyona uygun olup olmadığıyla ilgili net bilgi veriyor.

15 TL’ye de var 900 TL’ye de…

Test ve envanterler özellikle şirketlerin işe alım süreçlerinde önemli katkılar sağlıyor. Değerlendirme merkezi uygulamalarıysa ağırlıklı olarak yetenek yönetimi kapsamında mevcut çalışanların değerlendirilmesi amacıyla kullanılıyor.

Birden fazla iş benzeri içerik kullanılarak gerçekleştirilen simülasyon uygulamalarında kişi en az üç farklı danışman tarafından değerlendiriliyor. Çeşitli vaka analizleri, yapılması gereken işlerin sıralanması, rol oyunu, grup çalışması gibi yöntemlerin kullanıldığı uygulamalarda kişilerin sergilediği davranışlar dikkate alınarak değerlendirmeler yapılıyor. Ve kişi hakkında kapsamlı bir rapor hazırlanıyor.

Bütün bu uygulamaların maliyeti yarattıkları katma değer dikkate alındığında oldukça düşük… Örneğin Assessment Systems’te test ya da envanter uygulamalarında fiyatlar kişi başına 15 TL’den başlıyor. Kişinin iş benzeri durumlarda sergilediği davranışların değerlendirilmesini içeren değerlendirme merkezi uygulamalarında ise fiyat kişi başı 900 TL’ye çıkıyor. Yanlış seçimlerin daha büyük kayıplara neden olacağının farkında olan büyük şirketler bu maliyetleri doğru bir yatırım olarak değerlendiriyor.

Yeter ki dürüst olun!

Bu uygulamalar adayın ilgili şirket ve pozisyon için ne denli uygun olup olmadığını ortaya çıkarıyor. Kerem Koryürek bu açıdan kişilerin bu testlere girerken tamamen doğal bir tutum içinde olması gerektiğini belirtiyor. Koryürek, “Kendini farklı göstermeye çalışmanın bir anlamı yok. Diyelim ki aday sistemi kandırıp işe girdi. Ancak kişide o yetenek, beceri ve davranış yapısı yoksa bu kısa zaman içinde ortaya çıkacak ve işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır” diyor. Yetkililer bu süreçte ön hazırlığa gerek olmadığını, sadece dürüst şekilde soruları cevaplandırmanın yeterli olduğunu belirtiyor. Kişinin yeteneği ve sahip olduğu davranış yapısının, yapılacak hazırlıklarla değişkenlik göstermeyeceğini belirten Koryürek, “Unutulmamalı ki her davranışa ve yeteneğe uygun bir pozisyon mutlaka var. Eğer adaylar olmak istedikleri gibi değil de oldukları gibi davranırlarsa işe alım sürecinde şansları daha da artar” diyor.

TUGÇE ALTINSOYBir Yorum

  1. işe alım sürecinde her aday dürüst davransa o testlerde çıkacak sonuç, yan gelip yatan bir elamandır bu adamı işe almayın olur.
    isterseniz yayınlamayın ben bu yazıyı sizin bilgilenmeniz için atıyorum.
    Saygılarımla,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu