Anasayfa / Kariyer ve İş / İşe Girişte En Yüksek Ücretle Başlanan Sektörler

İşe Girişte En Yüksek Ücretle Başlanan Sektörlerİşe girişte en yüksek ücret hukuk ve proje yönetiminde

PwC’nin yaptığı araştırmaya göre en yüksek ücreti, hukuk ve proje yönetimi pozisyonlarında işe başlayanlar alıyor. En düşük ücret ise çağrı merkezi ve halkla ilişkilerde gözleniyor.

Denetim, vergi ve danışmanlık firması PricewaterhouseCoopers (PwC) Türkiye’nin yaptığı Başlangıç Ücretleri ve Yan Haklar Araştırması’na göre başlangıç ücretlerinde en yüksek maaşı, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da hukuk ve proje yönetimi pozisyonlarında işe başlayanlar alıyor.

Farklı sektörlerden, farklı büyüklük ve sermaye yapısına sahip 91 kurumun katıldığı araştırmanın sonuçlarına göre, hukuk ve proje yönetimini Ar-Ge, iç denetim, iş geliştirme ve bilgi işlem takip ediyor.

Hazırlanan “Ücret Skalası Medyan Değerlerine Göre En Düşük Yıllık Baz Maaşlar” tablosuna göre ise en düşük başlangıç ücretleri, çağrı merkezi ve halka ilişkilerde işe başlayanlar alıyor. Bu iki fonksiyonu sırasıyla; müşteri hizmetleri, muhasebe, tıbbi satış mümessili ve idari İşler izliyor.

1980 sonrası doğumlular işbaşında

PwC İnsan Kaynakları Danışmanlığı olarak bu yıl 9’uncusu yaptıkları başlangıç ücret araştırmasını tamamladıklarını söyleyen PwC Türkiye İnsan Kaynakları Danışmanlığı Kıdemli Müdürü Murat Karakaş, araştırmada öne çıkan bulguları şöyle özetliyor:
– 1980 sonrası doğumlu çalışanların oranı ortalama yüzde 40’lar civarında. Bu oran, bilişim ve teknoloji ile sigorta sektörlerinde ortalama yüzde 50’nin üzerine çıkarken, otomotiv ve gıda sektörlerinde yüzde 30’un altına düşüyor. Bununla birlikte kurumların yüzde 60’ı 2013 yılında başlangıç seviyesinde işe alım yapmayı planlıyor.

– İşgücü devir oranları sigorta, hızlı tüketim malları üretimi, perakende ve danışmanlık sektörlerinde yüzde 10’dan fazla ve genel ortalamanın üzerinde olduğu görülüyor.

– Her 10 kurumdan 9’u brüt maaş sistemini uygularken, kurumlar genel olarak yılda 12 maaş veriyor. Ücret artış oranlarında 2012’deki ortalama yüzde 9.2’lik artışın, 2013’te yüzde 8 civarında gerçekleştiği görülüyor. 2013 yılı ücret artışları yüksek oranda yüzde 5-8 aralığında yoğunlaşırken, kurumların yüzde 32’si ise yüzde 8-10 arasında artış gerçekleştiriyor. 2011 ve özellikle 2012 yıllarında yüzde 10-15 aralığında gerçekleşen artışlar bu sene görülmüyor.

  TKİ Eski Hükümlü Alımı

– Evden çalışma uygulaması yaygın değil. Bununla birlikte esnek çalışma saatleri yüzde 21 oranında uygulanıyor.

– Fazla mesai uygulaması kurumlar tarafından yarı yarıya uygulanıyor. Ayrıca ücretli izin politikası, doğum ve evlilik izni uygulamalarında kurumlar genel olarak kanunda belirtilen süreleri baz alıyor.

Evden çalışma yaygın değil

Yan ödeme ve hak uygulamaları Uygulayan kurumların oranı (2013)

Yemek 97.8

Ulaşım 91.2

Sağlık sigortası 78.0

Fazla mesai 41.8

Hayat sigortası 30.8

Cep telefonu/Blackbery vb. 20.9

Bireysel emeklilik 18.7

Evden çalışma 4.4

Hürriyet İK
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Müşteri Can, Çalışan Canan

Tartışılmaz gerçek: İyi elemana sahip olmayan firmanın başarılı olması mümkün değil. İşte bu nedenle şirketler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir