Anasayfa / Ekonomi-Finans / İşgücü Maliyeti Endeksi 2011 Yılı 1. Dönem Sonuçları

İşgücü Maliyeti Endeksi 2011 Yılı 1. Dönem Sonuçları
2011 yılı birinci döneminde (Ocak, Şubat, Mart), bir önceki yılın aynı dönemine göre, saatlik işgücü maliyeti endeksi yüzde 8,3, saatlik kazanç endeksi yüzde 8,5 arttı.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Avrupa Birliği uyum çalışmaları kapsamında, üçer aylık dönemler itibariyle yayımladığı 2008 temel yıllı “İşgücü Maliyeti Endeksi” 2011 yılı 1. dönem sonuçları yayımlandı.

Buna göre, kazanç ve kazanç dışı işgücü maliyeti kalemlerinin tümündeki saatlik değişimi gösteren 2008 temel yıllı saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2011 yılı I. döneminde kapsanan tüm sektörlerde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,3 arttı. Sektörel ayrımda incelendiğinde endeks değerlerindeki yıllık artış oranlarının, sanayi sektöründe yüzde 8,2, inşaat sektöründe yüzde 9,4 ve hizmet sektöründe yüzde 8,1 olduğu görüldü.

Saatlik işgücü maliyeti endeksinde 2011 yılı I. döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre en yüksek artış yüzde 13,7 ile D (elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı) sektöründe gerçekleşti.SAATLİK KAZANÇ ENDEKSİNDE YÜZDE 8,5 ARTIŞ

Ücretli çalışana yapılan düzenli ve düzensiz ödemelerdeki saatlik değişimin göstergesi olan saatlik kazanç endeksi 2011 yılı I. döneminde, kapsanan tüm sektörlerde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 arttı. Sektörel ayrıma bakıldığında, endeks değerlerindeki yıllık artış oranlarının sanayi sektöründe yüzde 8,5, inşaat sektöründe yüzde 9,4 ve hizmet sektöründe ise yüzde 8,3 olarak gerçekleştiği gözlendi.

Saatlik kazanç endeksinde 2011 yılı I. döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre en yüksek artış yüzde 12,4 ile M (mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler) sektöründe oldu.

İşverenin yaptığı sosyal güvenlik, ihbar ve kıdem tazminatı ödemelerindeki saat başı değişimin göstergesi olan saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi ise 2011 yılı I. döneminde kapsanan tüm sektörlerde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,2 arttı. Endeks değerleri sektörel ayrımda incelendiğinde, sanayi sektöründe yüzde 6,9, inşaat sektöründe yüzde 9,3 ve hizmet sektöründe yüzde 6,4 oranlarında yıllık artış gözlendi.

Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde, 2011 yılı I. döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre en yüksek artış yüzde 37 ile D (elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı) sektöründe oldu.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir