Anasayfa / Sağlık Haberleri / İşitme engellinin nikâhta ‘evet’ demesi kolay değil!

İşitme engellinin nikâhta ‘evet’ demesi kolay değil!İşitme engelliler, doktora muayene, noter ve hukuki işlemlerden sonra evlenmede de zorluk çekiyor.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yaşayan işaret dili öğretmeni Guddisi Aydın, bölgede işaret dili öğretmeni yetersiz olması sebebi ile işitme engellilerin sorunlarını çözmede tek başına mücadele etmek zorunda kaldığını söyledi.
İşitme engellilerin en önemli sorunu doktora muayene olma, davalarda ifade verme, noter onayı ve nikah merasimleri. Aydın, “İşitme engelliler teknolojinin bütün nimetlerinden sonuna kadar kullanmada başarılı. Fakat hastalandıklarında muayene için gittikleri doktora dertlerini anlatamıyorlar. Adli işlemlerde hakim ve savcıya ifade vermede yanında mutlaka işaret dili öğretmeni olması gerekir. Geçenlerde işitme engelli genç, kendisi gibi işitme engelli bayanı kaçırmış. Jandarma ifadesini almak için uzun süre uğraşmış. İşitme engellinin nikah merasiminde ‘evet’ demesi için işaret dili öğretmeni olması gerekir. Bölgede kendimden başka işaret dili öğretmeni olmadığı için işitme engellilerin düğünlerine katılıyorum.” diye konuştu.

  Yapay Zeka İle Erken Kanser TeşhisiYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Yerlilerin biyoteknolojik ilaç yarışı

Dünyada biyoteknolojik ilaçların kullanım oranı yüzde 20’lere ulaşmış durumda ve artmaya devam ediyor. Türkiye’de de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir