Anasayfa / Şirket Haberleri / İSKO Dokuma 60 Ülkeye Denim Kumaş Satıyor

İSKO Dokuma 60 Ülkeye Denim Kumaş Satıyor

Denim kumaş üretiminde uzman İSKO Dokuma İşletmeleri İnegöl’ün en önemli sanayi şirketlerinden biri. İnegöl’den Japonya, Bangladeş, ABD, Norveç gibi 60 ülkeye ihracat yapan İSKO yaklaşık 25 bin farklı ürün portfolyosuna sahip.

denim kumas1989 yılında kurulan İSKO Dokuma işletmeleri İnegöl’de 300 bin metrekare alana sahip fabrikasında üretim yapıyor. Bölgede 3 bin kişiye istihdam sağlayan İSKO yılda 200 milyon metre kumaş üretim kapasitesine sahip. Bu yıl yapılacak ilave yatırımlarla üretim kapasitesini 250 milyon metre kapasiteye ulaşmayı hedefleyen İSKO, denim kumaşta uzman. İSKO’yu SANKO Holding Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Konukoğlu anlattı.

İSKO’nun temelleri ne zaman atıldı?

İSKO markası 1983 yılında Sanko Tekstil bünyesinde oluşturuldu. 1989 yılında üretime geçen İSKO, kısa bir süre içerisinde dünyanın en büyük denim kumaş üreticilerinden birisi olmasının yanı sıra bu alanda en inovatif marka olarak kendisini konumlandırmayı başardı.

Üretim tesisleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Bursa İnegöl’de 300 bin metrekarelik bir üretim alanına sahip olan İSKO, bin 200 otomatik dokuma makinesi, tamamen son teknoloji ile donatılmış üretim tesisleri ve benzersiz depolama-dağıtım ağının yanında, koleksiyonu geliştiren ürün geliştirme ve Ar-Ge departmanlarıyla üretim yapmaktadır. Yaklaşık 25 bin farklı ürün portfolyosuna sahip olan İSKO, yurtiçi ve yurtdışından kalite standartlarına uygunluğu ve doğa dostu üretimi ile OEKO TEX 100 Standart, GOTS (Global Organik Tekstil Standardı), OEP (Organik Ürünler Sertifikası), ISO 9001-is0 9002B gibi sürdürülebilirliği destekleyen uluslararası sertifikalara layık görülmüştür.Yıllık üretim miktannız nedir? Üretimin ne kadarını iç piyasaya, ne kadarını ihracata ayırıyorsunuz?

İSKO yılda 200 milyon metre kumaş üretimi kapasitesine sahiptir. Üretimin nerdeyse tamamı sektörün önde gelen moda markaları ve mağaza zincirlerine satılmaktadır. Bu satışın yarısı direkt kumaş olarak ihraç edilirken, diğer yarısı da yine alıcı markalar tarafından Türkiye’deki konfeksiyonculara yönlendirilerek ürün halinde yurtdışına ihraç olmaktadır.

Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

İSKO dünya genelinde 35 lokasyonda doğrudan satış ofislerine sahiptir ve 60’dan fazla ülkeye ihracat yapmaktadır. Bu ülkelerden bazıları Japonya, İngiltere, ABD, Fransa, İtalya, ispanya, İsveç, Finlandiya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, Belçika, Portekiz, Fas, Tunus, Kolombiya, Brezilya, Arjantin, Güney Afrika, Hindistan, Bangladeş, Çin, Kore, Tayvan ve Avusturalya’dır.

İnovasyon ve Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz? Geliştirdiğiniz, benzerlerinden üstün özelliklere sahip özel kumaşlar var mı?

İSKO yenilik ve teknolojiye olan inancını Ar-Ge ve Ür-Ge departmanlarına yatırım yaparak desteklemektedir. Firma içinde fizik, nano teknoloji, biyoloji, kimya gibi farklı bilim dallarında uzmanlaşmış ve dinamik bir ekip oluşturulmuştur. Bu ekipler Denimde modayı inovasyonla birleştirerek yeni ürünler tasarlamaktadır. Son dönemlerde geliştirilmiş inovatif ürünler yeni marka stratejisi kapsamında patentlenerek bu buluşlar koruma altına alınmaktadır. İSKO FUTURE FACE™, İSKO TURBOTECH™, İSKO POP™, İSKO REFORM™, İSKO LOOMFX™, İSKO DEGGİNGS™ gibi ürünlerimiz hem ulusal hem de uluslararası İP ve TM çalışmaları yapılan ürünlerimizdir.

İnegöl’de yeni yatırımlar yapılacak

İnegöl’deki üretim tesislerimizde yaklaşık 3 bin kişiye istihdam sağlamaktayız. 2013 yılı içinde yapacağımız ilave yatırımla 250 milyon metre kapasiteye ulaşmayı hedefliyoruz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir