Anasayfa / Kariyer ve İş / İşkur İşçi Alımı 2011

İşkur İşçi Alımı 2011

İşkur İşçi Alımı 2011 konusu pek çok işsizi ve iş arayanı ilgilendiriyor. İşkur (İş Kurumu) iş bulamayan, iş bulma konusunda güçlük çeken vatandaşlara yardım elini uzatmaya çalışıyor. İşKur’un en önemli pozitif yönü sadece iş bulmayı değil aynı zamanda bir meslek sahibi olmayı da sağlaması. İşkur’dan gene iş bulamayan vatandaşları sevindirecek bir haberimiz var. Umarız ki bu haber binlerce kişiye bir umut ışığı olur.

İş Kurumu (İŞKUR) bu yıl, iş bulma güçlüğü çeken 10 bin kişiyi kademeli olarak asgari ücretle istihdam etmeye başladı

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) bu yıl, iş bulma güçlüğü çeken 10 bin kişiyi kademeli olarak asgari ücretle istihdam etmeye başladı. İlk 4 ayda 2 bin 633 kişi istihdam edildi. Kurum, bu kişileri sadece çalıştırmakla kalmıyor aynı zamanda meslek sahibi de yapıyor.

İş-Kur, toplum yararına çalışma projelerine tahsis ettiği ödeneğin tamamını bu yıl ağaçlandırma ve çevre düzenlemesine ayırdı. Geçici bir istihdam modeli olan, Toplum Yararına Çalışma Programları (TYÇP) ile İŞKUR, iş bulma güçlüğü içerisinde olan işsizlerin umudu oldu. TYÇP’de eğitim seviyesi düşük, meslek sahibi olmayan, hükümlü gibi bir yerde iş bulması zor, özürlü olan kişilerin tercih edilmesi yüzleri güldürüyor.Kurum bu yıl 41 milyon 640 bin TL ödenek ayırarak 81 ilde belediye mücavir alanları dışındaki alanlarda çevre düzenlemesi yapmaya başladı. Yıl içinde toplam 10 bin kişinin 6 ay süreyle istihdam edileceği projede bu yılın ilk 4 ayında 2 bin 633 kişi istihdam edildi ve çeşitli illerde 174 TYÇP uygulandı.

İŞKUR İLE HEM PARA KAZANIYOR HEM MESLEK SAHİBİ OLUYORLAR

Geçici işçiler çalıştırılmakla kalmıyor aynı zamanda Çevre ve Orman Bakanlığı ile işbirliği ile tohumdan fide yetiştirmeye, aşılamadan budamaya kadar teorik ve uygulamalı eğitim verilerek meslek sahibi yapılıyor. Bu eğitimi alanlar fidancılık sektöründe kolayca iş bulabiliyor. Böylelikle bu sektörde de nitelikli, işi bilen kişi sayısı artıyor.

İş-Kur‘a göre, projenin uygulanmasıyla üç güzel sonucu ortaya çıkarıyor. İş bulma güçlüğü çekenler 6 ay da olsa çalışabiliyor, aynı zamanda meslek sahibi oluyor. Bunun yanında çevrenin güzelleştirilmesine de büyük katkı sağlanıyor. Aynı zamanda bu sektördeki nitelikli elemanları yurtdışında ihracat yapabilecek firmalar kullanırsa ekonomimize büyük bir katkı da sağlar bu proje.

Evet herkes için faydalı olan bu proje sadece biraz planlama ve biraz fikir yürütmeyle, kısıtlı kaynaklarla bile pek çok kişiye fayda sağlayacak projeler gerçekleştirilebileceğinin en güzel örneklerinden birisi.

Projede daha çok otoban kenarlarının çevre düzenlemesine ve ağaçlandırılmasına önem veriliyor. Bunun yanında, belediye mücavir alanları dışında toplumun yaygın olarak kullandığı ancak çevre düzenlemesi olmayan piknik alanları, parklar, yollar gibi yerlerde de çalışmalar uygulanıyor, ağaçlandırma çalışmalarına önem veriliyor. Örneğin bu kapsamda Sakarya il girişinden çıkışına kadar olan 63 kilometrelik otoban güzergahının boş olan alanları ağaçlandırıldı, çevre düzenlemesi yapıldı. Türkiye’nin diğer otoban güzergahlarında da benzer çalışmalar yürütülüyor.

Toplum Yararına Çalışma Programları’na katılmak için kuruma kayıtlı işsiz olmak, 18 yaşını tamamlamış olmak ve emekli, dul, malul aylığı almamak yeterli oluyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir