Kariyer ve İş

İşkur şirketleri kapı kapı dolaştı

İşkur, özel sektör işyerlerini sistematik bir şekilde ziyaret ederek, işe yerleştirdiği kişi sayısını önemli oranda artırdı.

Kurum, bir süre önce il müdürlüklerinin yaptığı işveren ziyaretlerine yönelik ilk defa merkezden danışmanlık-rehberlik yapmaya başladı ve izleme sistemi kurdu. Ziyaretlere ilişkin rehber hazırlanarak il müdürlüklerinin hazırlayacakları eylem planları doğrultusunda, işyerlerinin belirli bir sistem ile ziyaret edilmesi sağlandı.
Oysa İşkur, yakın zamana kadar, özel sektör işyerlerini sadece işgücü talebi olup olmadığını tespit etmek amacıyla ziyaret ediyor ve işgücü talebi varsa karşılamaya çalışıyordu. Kurum, yeni misyon ve vizyonu doğrultusunda 2010 yılının ikinci yarısından itibaren daha etkin ve verimli işveren ziyaretleri için önceden eylem planları yapmaya ve belirli bir program çerçevesinde çalışmaya başladı. Bu kapsamda, tüm birimler, hizmet alanlarındaki işyerlerini 6’şar aylık eylem planları doğrultusunda ziyaret edip, işgücü talebi almanın yanında, mesleki eğitim ihtiyaçlarını tespit etmeye, kurumun hizmetleri ve işveren yükümlülükleri konusunda bilgi aktarmaya çalışıyor. İşkur tarafından bu şekilde ziyaret edilen özel sektör işyeri sayısı geçen yıl 42 bin 25.

Bunun yanında il müdürlükleri bazında işe yerleştirme hedefinin objektif kriterlerle yıllık ve aylık olarak merkezden belirlenmesi ve alınan diğer tedbirlerle özel sektörde işe yerleştirilenlerin sayısı hızla arttı. 2009’da kurumun işe yerleştirdiği kişi sayısı krizin menfi etkisiyle 86 bin 153 olarak gerçekleşirken 2010’da bu rakam yaklaşık ikiye katlandı ve 159 bin 50’ye ulaştı.

ANKARA AA


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu