Anasayfa / Kariyer ve İş / İşsiz Bırakmayacak 8 Sektör

İşsiz Bırakmayacak 8 SektörÜniversite adayları, bu hafta gelecekleri ile ilgili çok yaşamsal bir karar verecek. Çünkü LYS ve YGS puanları ile kendilerini geleceğe hazırlayacak en iyi bölümü seçmeleri gerekiyor. Tıp mı yoksa mekatronik mi, adalet yüksek okulu mu yoksa iki yıllık dış ticareti mi seçmeli? Çalışma dünyası, yakın gelecekte en çok hangi alanlarda yan istihdam sahaları yaratacak? Genç üniversite adayları ve ailelerinin tercihlerim yapmadan önce hem çalışına dünyasının, hem IK yöneticilerinin ve hem de akademisyenlerin katkılarıyla hazırlanmış bu araştırmayı okumalarını öneriyoruz.

13 milyon öğrencinin ve anne babanın büyük merakla beklediği LYS sonuçları açıklandı. Aldıkları puanlar sonucunda seçim yapmaya hak kazanan yaklaşık 850 bin öğrenci, 3 Ağustos’a kadar bir tercih listesi oluşturacak. Bu süreçte ister sınavda derece yapsın, ister düşük puan alsın her öğrenci, tercih yaparken okulların puanları, yurt, burs ve sosyal olanaklar, okulun akademik başarısı, yurt dışı eğitim olanağı gibi kriterlerin yanında okul ve bölüm mezunlarının kolaylıkla iş bulma imkanlarını da araştırıyor.

Zira, TÜlK’in Nisan 2012 verilerine göre 400 bin olan ‘üniversite mezunu işsizler’ arasına kimse katılmak istemiyor.

Bu doğrultuda Ekonomist olarak piyasada ihtiyaç duyulan mesleklerle orantılı seçim yapmak isteyen öğrenciler için, işe alım yapan insan kaynakları danışmanları, okul ve bölümleri çok iyi bilen tercih ve eğitim danışmanları ile ülke ekonomisine yön veren sanayi bölgelerindeki oda başkanlarıyla konuştuk. Seçim aşamasında olan ve yetenek kaynağı olarak görülen Y kuşağına dahil olan bu gençlerin, mezun olduklarında çok daha kolay iş bulabilecekleri bölümleri ortaya çıkardık.

ÖNE ÇIKAN ÜNİVERSİTELER

Her ne kadar işe alımlarda yetkinlik ve becerilerin ön plana çıktığı söylense de bir iş ilanına binlerce başvurunun geldiği bir ortamda insan kaynakları uzmanlan birçok kişiyi kağıt üzerinde elemek zorunda kalıyor. İşte bu noktada filtreleme yapılırken mezun olunan okul, mezuniyet derecesi gibi bazı kriterler adayların kağıt üzerinde ilk değerlendirilmesinde kullanılıyor ve kullanılmaya devam edilecek gibi görünüyor.

Seçme ve yerleştirme hizmeti veren şirketlerin yöneticilerinden aldığımız bilgiye göre işverenlerin mezunlarını en çok talep ettiği okullar arasında ODTÜ, ITÜ, Boğaziçi, Bilkent, Koç, Sabancı, İstanbul ve Hacettepe Üniversitesi ön plana çıkıyor. Son yıllarda bu üniversitelere Yıldız, Marmara, Bilgi’nin de eklendiği söyleniyor. En çok tercih edilen bölümlerinse elektrik elektronik mühendisliği, makine mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, işletme, iktisat bölümleri olduğu görülüyor.

IK ve tercih danışmanlarının önerdiği 35 meslek

1    Moleküler Biyoloji ve Genetik
2    Bilgisayar Mühendisliği
3    Endüstri Mühendisliği
4    Bilişim Sistemleri Mühendisliği
5    Otomotiv Mühendisliği (i    Mekatronik Mühendisliği
7    Enerji Sistemleri Mühendisliği
8    Yazılım Mühendisliği
9    Çevre Mühendisliği
10    Biyomedikal Mühendisliği
11    Elektrik-Elektronik Mühendisliği
12    Tıp
13    Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
14    Beslenme ve Diyetetik
15    Psikoloji
16    Sağlık Kurumlan işletmeciliği
17    Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri
18    Sağlık Yönetimi
19    Hukuk
20    iç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
21    Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi
22    Şehir ve Bölge Planlama
23    Sınıf Öğretmenliği
24    Spor Yöneticiliği 2. Ebelik
26    Tarımsal Biyoteknoloji
27    Yönetim Bilişim Sistemleri
28    Lojistik Yönetimi
29    Sivil Hava Ulaştırma işletmeciliği
30    işçi Sağlığı ve Güvenliği
31    Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
32    Dış Ticaret
33    iklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi
34    Çağrı Merkezi Yönetimi
35    Otomotiv Teknolojisi

•    HUKUKÇU DİL BİLMELİ

Bu eğilimin gelecekte de devam etmesi bekleniyor. Egon Zhender Türkiye Yönetici Ortağı Murat Yeşildere işletme, ekonomi, mühendislik benzeri bölümlerden mezun olanların talep gömıeyi sürdüreceği görüşünde. Hukuk eğitimi alan adayların, yabancı dil konusunda kendilerini geliştirmeleri halinde önümüzdeki dönemde artarak talep göreceğini söyleyen Yeşildere, güçlü bir mühendislik eğitiminin de kişilerin eğitim altyapısında önemini hiçbir zaman kaybetmeyeceği düşüncesinin altını çiziyor.

REED Türkiye Genel Müdürü Asiye Özçelik Yıldırım, işe alımlarda bazı okul ve bölümler öne çıksa da bunun iş hayatında mutlak başarıyı getirmediğinin üzerinde duruyor. Yapmış oldukları seçme ve yerleştirme danışmanlığında okullan çok kuvvetli olan adayların kendilerini tam olarak ifade edemediklerini, diğer taraftan, ismi çok kuvvetli olarak tanımlanmamış okullardan mezun olan adayların mülakat süreçlerinde çok daha iyi perfomıe ettiklerini gözlemledikleri durumları sıklıkla yaşadıklarını söylüyor Yıldırım.

•    ÇİFT ANA DAL ÖNERİLİYOR

HRM Danışmanlık ÎK Uzmanı Elif Ejdar Özel, kişinin okul döneminde yaptığı sosyal çalışmaları, yurt dışı deneyimleri, iş ve staj tecrübesi, okul kulüplerine üyeliği ve tabii ki bildiği yabancı dillerin de işe alımlarda büyük rol oynadığını söylüyor

Mezuniyet derecesi genel olarak bir kriter olarak işe alım mülakatlarında yer almasa da, kişisel ya da kuaım-sal tercihler yönünde tabii ki kriterler arasına girebilir. Chronos Conculting Ülke Müdürü Manolya Taşer, özellikle yabancı fimıaların bazılarında okulu kadar mezuniyet derecesinin de alımlarda etki ettiğini vurguluyor. Bireysel perfonnans ve farkındaiığını ön plana çıkarması için adaylara özgeçmişlerinde açık bir şekilde mezuniyet derecelerini belirtmelerini önerdiklerini de söylüyor Başer.

360 HR Genel Müdürü Funda Mesoğlu, geleceğine yatırım yapmak isteyen gençlere “çift ana dal” veya “yan dal” yapmayı öneriyor. Mesoğlu, “Örneğin mühendislik fakültesi öğren-. çilerinin psikoloji ya da iletişim; iletişim fakültesi öğrencilerinin ise tasanın ya da sanat eğitimi alması çok faydalı olacaktır. Çünkü çok yönlü bireyler, iş hayatında olduğu kadar, sosyal hayatta da büyük fark yaratacaktır” diye konuşuyor. Dolayısıyla öğrencilerin seçim yaparken çift ana dal yapma fırsatı tanıyan okulları ön planda tutması öneriliyor.

  KALIPLAR ORTADAN KALKIYOR

Gelelim tercihlere. Pek çok öğrenci okul seçerken gelecekte işverenler açısından kendisini öne çıkartacak bir okulu tercih etmenin yanı sıra bulunduğu ile yurt ve burs imkanlarına, yurt dışı eğitim olanaklarına ve yabancı dil eğitimi gibi pek çok kritere de dikkat ediyor. Peki bu yıl tercih aşamasında olan öğrencilerin özellikle dikkat etmesi gereken noktalar neler?

Bu yıl Danıştay’ın OBP kararını bozmasında sonra en önemli değişiklik alan farkının ortadan kalkması oldu. Puan ve kısmen de başarı sıralarının üzerinde en büyük etkiyi alan farkının kalkması oluşturacak. Önceki yıllarda alanı dışında tercih yapan öğrencinin puanında meydana gelen kayıp aıtık ortadan kalktı. Yani bir sayısal öğrencisi de hukuk tercih ettiğinde puanı kesilmeksizin yerleşecek. Bunun hukuk, psikoloji gibi bazı bölümlerin puanlarını yukarı doğru çekeceğini söyleyen Eğitim ve Kariyer Danışmanı Fatih Deneri, bugüne kadar alışılagelmiş kalıpların bu yıl bozulacağını da belirtiyor. Deneri konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“Mesela sayısal çıkışlı olup da başarılı olan pek çok öğrenci için değişmez bir üçlü vardı bu güne kadar. Sırası ile tıp, diş hekimliği, eczacılıktı. Son zamanlarda bu sıralamadan söz etmek eskisi kadar mümkün değil. Özellikle eczacılık bölümünü tercih edecek öğrenciler ilaç satışının süpermarketlere kayabileceği gibi söylentiler nedeniyle bizzat mesleğin geleceğine karamsar baktıkları için tercihlerini yeni sayılabilecek fizyoterapi ve rehabilitasyon, beslenme ve diyetetik gibi alanlara kaydırmış dürümdalar. Sağlık alanları genel olarak popülerliğini korumaya devam ediyor. Çünkü pek çok öğrenci kolay iş bulabileceğini ve istihdam açığının sağlık alanında diğer alanlara göre daha fazla olduğuna inanıyor. Haksızda sayılmazlar.”

• NİŞ ÜNİVERSİTELER VAR
Atamaların yapılamamasının üniversitelerin fen edebiyat fakültelerini tercih edenlerin sayısını düşürdüğünü söyleyen diğer bir Eğitim ve Tercih Danışmanı Haşan Aksoy, öğretmenlik branşında özellikle sınıf öğretmenliği, yabancı dil öğretmenliği ve ilköğretim matematik öğretmenliği bölümlerinin öğrenciler tarafından daha çok tercih edildiğinin altını çiziyor.

Niş üniversiteler kurulduğunu ifade eden Aksoy, Piri Reis Üniver-sitesi’nin Gemi inşaatı, Gemi Makineleri Mühendisliği, Deniz Ulaştırma işletme Mühendisliği bölümleriyle dikkati çektiğini, Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin ise Sivil Hava Ulaştırma işletmeciliği, Pilotaj bölümleriyle tercih edilen üniversiteler olmasını beklediğinin altını çiziyor. Pilotluk eğitimine olan talebin farklı üniversitelerde bu bölümün açılmasına neden olduğunun üzerinde duran Aksoy, en son Özye-ğin Üniversitesi’nin pilot eğitimi vermeye başlayacağını duyurduğunu anlatıyor.

Mühendislik konusunda geleceğin meslekleri olarak görülen genetik, yazılım ve biyomedikal mühendisliği tercih edilmesi önerilen bölümler. Ancak makine, elektrik-elektronik ve bilgisayar mühendislerine her zaman ihtiyaç olacağı ve bu bölümü bitirenlerin kolaylıkla iş bulacağı söyleniyor.

  Yabancı Kaçak İşci Sayısı 200 Bin

•    ENERJİ SEKTÖRÜ BÜYÜYOR

Enerji sektöründeki büyümeyle beraber enerji sistemleri mühendisliği ve enerji tesisi işletmeciliği mezunlarına ihtiyacın artacağını söyleyen Aksoy, lojistik ve dış ticaret bölümlerini de öneriyor.

Yenibiriş.com Genel Müdürü Burçak Pak, hızla ilerleyen bilişim sektöründe yeni pozisyonlann açılmaya devam ettiğini söylüyor. Özellikle yazılım uzmanı, web tasarım uzmanı, sistem ve ağ teknolojileri uzmanı, proje yöneticisi, veri tabanı uzmanı ve yöneticisi, kurumsal satış temsilcisi pozisyonlarının oldukça popüler hale geldiğinin altını çizen Pak “Aynca sosyal medya, interaktif pazarlama ve SEO (arama motoru optimizasyonu) uzmanlığının da geleceğin gözde meslekleri arasında yer alacağını düşünüyoruz” diye konuşuyor.

•    MYO’LAR DİKKATE ALINMALI

Danışmanlar özellikle üniversite-sanayi işbirliği kapsamında açılan iki yıllık meslek yüksekokullanndan mezun olanlann kısa sürede iş bulduğunu gözlemlediklerini belirtiyorlar. 2 yıllık MYO okuyarak iyi ücretler alan adaylar olduğu dikkati çekiyor. Mekatronik ve endüstriyel elektronik bölümleri son zamanlarda yeni parlayan bölümler. Her yıl en çok rağbet gören meslek yüksek okulu bölümleri arasında yer alan sağlık, inşaat, makine sanayi bölümlerine oranla gençlerin dikkatine çekmeye başladı. Bu anlamda Kocaeli Üniversitesi MYO, Sakarya Üniversitesi MYO, Uludağ Üniversitesi MYO, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Çağrı Merkezi Yönetimi Ön Lisans Programı, Uludağ Üniversitesi Gemlik Asım Kocabıyık MYO’nun başı çektiği söyleniyor.

•    İŞ DÜNYASI NE İSTİYOR

işsizlik oranı yüksek ama Anadolu’da sanayinin gelişmiş olduğu bölgelerde kalifiye eleman ihtiyacı her geçen gün daha da artıyor. Peki bu bölgelerde hangi bölüm mezunlarına iş var?

Tekstil ve turizm alanında Türkiye’nin önemli sanayi kentlerinden olan Denizli’nin Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, işletmelerde özellikle elektrik-elektronik mühendisliği bölümü mezunlannın arandığını ifade ediyor. Keçeci, bölgenin en büyük ihtiyacının pazarlama departmanları için dil bilen özellikle de Rusça, Arapça ve İspanyolca bilen kişiler olduğunun altını çiziyor.

TÜRKONFED Başkanı Erdem Çenesiz, kendi bölgelerinde mühendislik ve işletme bölümü mezunlarının kolaylıkla iş bulduğunu ifade ediyor. Mesleki teknik eğitim gerektiren ara kademe beyaz yakalı ihtiyacının çok olduğuna vurgu yapan Çenesiz “Makine, elektrik, elektronik ve metalürji bölümü mezunlarına bölgemizde ihtiyaç var. Bunun yanında her geçen gün ihracatın artması nedeniyle 2 yıllık İngilizce Dış Ticaret bölümü bitirmiş kişilere de talep artıyor” diye konuşuyor.

•   MÜHENDİSLER GÖZDE

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan, halı sektörünün Gaziantep için çok önemli bir hale gelindiğini özellikle bu alanda desinatör ve tasarımcıya ihtiyaç duyulduğunu söylüyor. Diş ticaret alanında da eğitimli elemanlara ihtiyaç olduğunu vurguluyor.

Bursa’nın otomotiv, metal ve tekstil ağırlıklı olduğu için ilde genelde tekstil, makine, endüstri mühendislerine ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Bursa Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Başkanı Ilhan Parseker, mühendislik mezunlannın İngilizce, Fransızca ve İtalyanca bilenlerinin kolaylıkla iş bulabildiğinin altını çiziyor. Parseker, Bursa’da son yıllarda turizm yatırımlarının artışı nedeniyle yabancı dil bilen ftırizm otelcilik mezunlannın da çok kolay iş bulabildiğinin altını çiziyor.

•   ARA ELEMAN İHTİYACI BÜYÜK

Kayseri’de faaliyetini sürdüren üç üniversite olduğunu ve dördüncü üniversitenin inşaat çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak, bu üniversitelerden mezun olan öğrencilerin ilde kolaylıkla iş bulabildiğini anlatıyor. Ancak eğitimli eleman ve ara elemana her daim ihtiyaç olduğuna vurgu yapıyor.

Ağırlıklı olarak taşıt araçları ve yan sanayi, kimya ve petrokimya, makine, plastik ve demir çelik sektörlerinde şirketlerin bulunduğu Kocaeli’nde son dönemde deniz taşıtları ve yat sanayi de gelişiyor. Dolayısıyla ilde işgücü ihtiyacı bilhassa bu sektörde ön plana çıkıyor. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, söz konusu sektörlerde özellikle mühendis, yazılımcılar, bilgisayar ve kimyagerler ve ara elemana ihtiyacı olduğunu söylüyor.

işsiz bırakmayacak 8 sektör

ENERJİ
Son yıllarda çektiği yatırımla öne çıkan sektörlerden olan enerji sektöründe, enerji tüketimindeki artış bu talebi karşılamak için yapılan yatırımları artırıyor. Türkiye’de her yıl 5 milyar dolar yatırıma ihtiyaç duyulduğu söyleniyor. Bugün 78’i termik santral, 524’ü hidroelektrik santral, 115’i yenilenebilir kapsamında olan santral olmak üzere 717 projenin inşasının halen devam ettiği görülüyor. Sektördeki hareket bu alanda çalışan ihtiyacını da artırıyor. Enerji sektöründe, üretim tarafında; elektrik santrali işletme teknisyenleri, bakım teknisyenleri ve süpervizörler, dağıtım kanalında ise; elektrik dağıtım sistemleri teknikeri ve teknisyeni, enerji izinleri teknikeri, şebeke yönetim teknikeri en çok aranan ara pozisyonlar. Bunun dışında elektrik-elektrik mühendisleri, enerji sistemleri mühendisleri de bu alanda kolaylıkla iş bulabiliyor.

TELEKOM VE BİLGİ TEKNOLOJİLERİ
30 milyar dolar büyüklüğü olan ve her geçen yıl büyüyen sektör dokunmatik ekranlı cep telefonları, tablet bilgisayarlar, üç boyut teknolojisi, internet televizyonu, mobil internet gibi gelişmelerle. büyümesini daha da hızlandırıyor. Dolayısıyla bu M alanda yetişmiş ve uzman jjfr personele ihtiyaç da her geçen gün artıyor. Bilgisayar mühendisi, internet sistem yöneticileri, mobil uygulama yazılımcıları, e- ticaret yazılımcıları yazılım uzmanı, web tasarım uzmanı, sistem ve ağ teknolojileri uzmanı, proje yöneticisi, veri tabanı uzmanı ve yöneticisi, kurumsal satış temsilcisi pozisyonları arayışının hiçbir zaman bitmeyeceği söyleniyor.

Bunun dışında sosyal medya, interaktif pazarlama ve arama motoru optimizasyonu uzmanlığı da geleceğin gözde meslekleri arasında sayılıyor. Sektörün sektöründe yeni teknolojilere yönelik teknik uzmanlık gerektiren (M2M, Mobil Ödeme, Dijital Kanallar vb.) pozisyonlarda zaman zaman kaynak yaratmakta zorlandığı belirtiliyor.

Çağrı merkezlerindeki büyüme ile bu alanda çalışacak personel ihtiyacının yanında yönetici ihtiyacının da olacağı söyleniyor.

PERAKENDE
230 milyar doları aşan büyüklüğüyle son yılların en hızlı büyüyen sektörlerinden olan perakende 4 milyona yakın kişiye iş kapısı olmuş durumda. Sektördeki büyümenin devam etmesiyle birlikte satış uzmanından yönetim kademelerine kadar pek çok pozisyon için alımların süreceği söyleniyor.

LOJİSTİK
2 bine yakın firmanın faaliyet gösterdiği lojistik hizmet sağlayıcı pazarının toplam büyüklüğünün yaklaşık 20 mm milyar TL olduğu tahmin ediliyor. Sektör hızlı büyürken kalifiye eleman ihtiyacı doğuyor. Üniversitelerin Meslek Yüksek Okulları’nda yer alan lojistik bölümü mezunlarının kolayca iş bulduğu bu alanda mühendislik mezunları da aranıyor.

SAĞLIK
Türkiye’de 40 milyar dolar büyüklüğe ulaşan sağlık sektörü her geçen yıl daha da büyüyor. Yabancı yatırımcıların da merceğinde olan bu sektördeki istihdam da büyümeye paralel olarak artış gösteriyor. Doktor ihtiyacının yanı sıra sektörde hemşire sıkıntısı var. Özellikle uzmanlaşmış, servis hemşiresi, yoğun bakım hemşiresi, yeni doğan yoğun bakım hemşiresi, ameliyathane hemşiresine ihtiyaç söz konusu. Bunun yanı sıra diyetisyen, psikolog, solunum terapisti, ebe, evde yaşlı bakım uzmanı, acil tıp teknisyenlerine de talep sözkonusu.

EĞİTİM
Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olan eğitim sektörünün kendi içerisinde yarattığı ekosistemin 50 milyar dolara ulaştığı belirtiliyor. Okullardan dershanelere, dil kurslarından okul öncesi eğitime kadar büyük bir pazarın var olduğu düşünülünce, bu ekosistemin çarpan etkisiyle her yıl daha büyük bir katma değer yaratacağı bir gerçek. Dolayısıyla bu alanda çalışacak öğretmenlere de her daim ihtiyaç olacak. Anaokulu, sınıf, matematik, yabancı dil gibi branşların en çok talep görecek alanlar olacağı söyleniyor.

HAVACILIK
Toplam yolcu sayısındaki artış hem m bu alana giren yatırımcı m sayısını hem de var olan ğ şirketlerin filo genişlemesini beraberinde getiriyor. Bu kapsamda en büyük açık pilot ve uçak kabin elemanlarında yaşanıyor. Bunun dışında uçak teknolojisi uzmanlarına da ihtiyacın olduğu söyleniyor. Birçok üniversitenin bir biri ardına bu alanlarda lisans programı açmasının altında da bu neden yatıyor.

GÜVENLİK
Bu sektöre baktığımızda, istihdam ile ilgili en önemli sorunlardan birinin yetişmiş idari kadro olduğunu söyleyebiliriz. Güvenlik hizmetini yöneten, şube müdürü, şube şefleri olarak adlandırdığımız idari kadrolar sektörde kolay yetişmiyor. Pek çok üniversitenin meslek yüksek okulunda özel güvenlik ve koruma bölümü açılmasının altında da bu neden yatıyor. Zira güvenlik elemanlarının dahi artık sektörlere göre uzmanlaşması isteniyor. AVM güveliği ile enerji santrali güvenliğinin farklı özelliklere sahip olması gerekiyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

9 Yorumlar

 1. Eger lisans programına tamamlamıyacaksan 2 yıllık okuma derim kardesim

 2. Merabalar 2 yıllık makine mi otomotiv teknolojisi mi okumalıyım??? Cvllarmz için teşekkürler.

 3. eğer ben DGS de iyi bir puan alırım diyorsan 2 yıllık bölüme git sonra dgs ile 25-40 binlik yerlere gidebilirsin. burada ki tek problem hiç sınıfta kalmadığını düşünürsen 6 sene okulu bitirirsin. sana bide teselli tıp ta 6 sene 😀

 4. Arkadaşlar makine için tercih edebiliceğim üniversitenimmn eğitiminin iyi olduğu ve şehir olarak iyi olan bir yer lütfen yardım edin ???
  Mf 4 192.000 yardımcı olurmusunuz ?

 5. moleküler Biyoloji ve Genetik ile kimya Mühendisliği arasında kaldim yardım edin lütfen

 6. Ya ben işletme kazandım Çanakkale ezine myo’da kimler var başka ahhh ahh

 7. öncelikle merabalr nm kafam çk karışık bisürü sorum vr ve kmse dğru düzgn cevap veremyo enerji sist. müh. yazmk konusnda çk kararszm devlete şuana kdr hç alım yk çk aranıyo diyolar ama yazmk riskte diyolr. çlşma koşullarım nsl olur bn i bayanm çnkü tehlikeli i meslekmi ????

 8. Ben hangi bolumlere tercih yapabilecegini soylemicem cunku birsey dikkatimi cekti aile baskisindan dolayi demissin kac yasindasin kacinci girisin sinava bilmiyorum ama kesinlikle ama kesinlikle sen karar ver bu bolumu okuyacakta sensin bu isi yapacakta sensin o yuzden kendin guzelce arastirmani yap kendin tercih yap KENDİN.tekrar aile baskisiyla birbolum secersen yapamazsin cok samimiyetimle soyluyorum inan bana icine sinen yapabilecegine inandigin bolumlere tercih yap.sorununcevabini veremedim ama yardim edebilmisimdir umarim.

 9. merhaba ben bi sözelciyim lakin aile baskısından dolayı bir yıl icin esit agırlıktan hazırlandım ve pek basarılı olamadm yalnız 120.000le 136.000 arasnda deisiyo tm sıralamam bna önereblecegniz en iyi blm hangisi olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir