Anasayfa / Kariyer ve İş / İşsiz kalma riskinizi sigortaya devredin yaşam standardınızı koruyun

İşsiz kalma riskinizi sigortaya devredin yaşam standardınızı koruyunİşsiz kalma riskinizi sigortaya devredin yaşam standardınızı koruyun

Özel sigorta şirketleri işsizlik riskine güvence vererek, bireylerin işsiz kalma durumlarında hayatlarına kaldıkları yerden devam etmelerini sağlıyor.

KÜRESEL ekonomik gelişmelerin ülkemizde ve dünyada yarattığı etkilerin en önemlisi işsizlik oldu. Değişen yaşam koşullarıyla birlikte işsiz kalma riski de sağlık sorunlarımız kadar gündemimize oturdu. Kriz ortamlarında kendini güvende hissetmeyenlerin imdadına ise “işsizlik sigortası” yetişti, işsizlik sigortası sayesinde aylık geliri devam eden sigortalı, poliçesine göre aylık sabit giderleri ve kredi kartı ödemeleri için teminat yaptırabiliyor.

issizlik sigortasi

İşsizlik sigortaları sayesinde, işsizlik, yaşam kaybı, sakatlık gibi hayatın beklenmedik durumlarına karşı, kredi kartı ödemeleri, kredi borçlan ve bunun gibi kişisel finansal yükümlülükleri teminat altına almıyor. Bu özellikleri ile işsizlik sigortaları, öncelikle bireyleri koruma amacına hizmet ediyor.

Ürün ile kredi kartı taksitleri bile ödeniyor

Diğer taraftan kredi/kredi kartı kullandıran kurumlar açısından da borcun geri dönüşü konusunda karşılaşılabilecek muhtemel riskler minimuma indiriliyor. Bu arada işsizlik durumu, sigortalının riskin gerçekleştiği andaki istihdam durumuna göre belirleniyor. Sigorta kapsamında ücretli çalışanlar istekleri dışında işsiz kalmaları durumunda, serbest meslek sahibi ve devlet memuru müşteriler geçici sakatlık durumunda, emekli çalışan müşteriler için ise hastaneye yatırılma durumunda tazminat ödeniyor.

Sigortalılar işsizlik ürünleriyle uğradıkları gelir kayıplarını kısmen de olsa karşılayabiliyor; bu zor dönemleri ürünlerin sağladığı destek ile daha kolay atlatıp hayat standartlarını devam ettirebili-yorlar.

Bunun dışında kendilerine en uygun iş pozisyonlarını aramak için zamana sahip oluyorlar. Onlar iş ararken, seçtikleri ürünün kapsamına göre sigortalının kredi taksitleri veya kredi kartı harcamaları ödeniyor veya kendilerine iş bulana kadar maaş bağlanıyor. Sigortanın kişilerin kredi alırken kendilerini işsiz kalma riskine karşı daha güvende hissetmeleri, kredi kartı harcamaları ile ilgili daha az kaygı duymaları gibi faydaları da var.

Mevsimlik işçiler ve emekliler faydalanamıyor

İşsizlik sigortalarından özel sektör çalışanları yararlanabildiği gibi kamuda çalışan bazı memurlar da teminat kapsamına alabiliyor. Beklenmeyen bir işsizlik durumunda hayatını yeni bir iş bulana kadar idame ettirebilecek bir birikimi olmayanların veya güçlükle oluşturduğu birikimini böyle bir risk durumunda mecburen harcayıp tüketmek istemeyenlerin tercihi bu sigortalar oluyor. İşsizlik sigortasından, ihale veya proje bazlı çalışanlar ile mevsimlik işçiler veya emekliler yararlanamıyor.
Sigorta aktif çalışırken yaptırılmalı

Çalışanlar için işsiz kalma riski her dönemde var. Ayrıca söz konusu durum her meslek grubundan olan bireyleri de kapsayan bir risk. Bu nedenle çalışma hayatına başlayan her özel sektör çalışanının bu sigortalan alması önemli avantajlar sağlıyor. Bireylerin düşük primlerle, her an karşılarına çıkabilecek olan işsizlik sorununa karşı yaşam standartlarını güvenceye almaları önem taşıyor. İşsizlik sigortasının aktif çalışma hayatımdayken ve herhangi bir sıkıntı olmasını beklemeden yapılması gerekiyor. İşsizlik profesyonel hayatta herkesin başına gelebilecek risklerden biridir. Özellikle bireylerin kredi ya da kredi kartı gibi fi-nansal enstrümanlar ile borçlanırken yaşanan endişeleri en aza indirmek adma, bu dönemde işsizlik ürünlerine sahip olmaları, mevcut hayat standartlarını da koruyabilmeleri açısından bireylere önemli güvenceler sağlıyor.

  Denizli’nin Çivril ilçesinde kadınlar altın işçiliğine soyunuyor

Teminat kapsamı dışında kalan haller

İşveren ile anlaşarak veya isteyerek işten ayrılma ya da işsizlik tazminatı için başvurduktan sonra ücret alarak çalışmaya devam etme durumları ve çalışmaya mevsimsel ya da dönemsel olarak ara verilmesi teminat dışında kalıyor.

Ayrıca işsiz kalacağını bilerek sigorta alanları engellemek için de sigortanın kapsamında muafiyet süreleri var. Yani sigortayı alır almaz veya iş yerinde altı ayı tamamlamadan işsiz kalanlara ödeme yapılmıyor. Bu kurallar, doğru tazminat ödemesi yapılması açısından önemli. Poliçelerde teminat ve özel şartlar detaylı olarak yer alıyor. Müşterilerin bu şartları okumaları gerekiyor.

Bilinçli bir profil oluştu

Sektör yetkilileri, 2013 yılının mayıs döneminde (nisan-mayıs-haziran) işsiz sayısının 2 milyon 526 bin kişiye ulaştığı ülkemizde, işsizlik riskine karşı farkındalığın günden güne arttığını belirtiyor. Dolayısıyla işsizlik sigortası ürününe de ilginin yoğun olduğunu belirten Garanti Emeklilik Genel Müdür Yardımcısı Yasemen Köne, özellikle özel sektör çalışanlarında bu korkunun daha fazla olduğunu ve ürüne özel sektör çalışanlarının ilgisinin fazla olduğunu söyledi.

BNP Paribas Cardif Pazarlama ve Acente Kanalı’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Uğur Çağlar, bireylerin vefat, hastalık, işsiz kalma ya da sağlık sebepleri yüzünden işini yapamama gibi riskleri göz önünde bulundurarak ürün tercihlerini yaptığını dile getirdi. Çağlar, işsizlik sigortaları konusunda her geçen gün bilinçlenen ve farkındalığı daha yüksek bir müşteri profilinin oluştuğunu da sözlerine ekledi.

Devletin işsizlik sigortasından farklı

İşsizlik sigortası deyince bazı bireylerin aklına Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) tabi çalışıp da işlerini kaybeden bireylere belli bir süre, yaklaşık 8-12 ay ödeme yapılması olanağı sağlayan devletin işsizlik sigortası geliyor. Halbuki, özel sigorta şirketlerinin sunduğu işsizlik sigortası ürünleri devletin sağladığı işsizlik maaşına ek olarak kişilerin işsiz kalmaları durumunda, yaşam standartlarını korumalarını hedefliyor. İşsizlik sigortaları ağırlıklı olarak kişilerin borçlarını, geri ödeme kapasitelerini güvence altına alıyor. Yani bir borç-alacak ilişkisinin yaşandığı noktada bu sigortanın varlığı bireylere önemli avantaj sağlıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir