Anasayfa / Kariyer ve İş / İşsizlik Maaşı Ne Kadar Olacak, İşsizlik Maaşına Zam

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Olacak, İşsizlik Maaşına Zam

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Olacak, İşsizlik Maaşına Zam

Düşük olduğu için eleştirilen işsizlik aylığının yükseltilmesi planlanıyor. Yeni düzenlemelerin ardından 670 lira olan en yüksek işsizlik maaşı 1,256 liraya çıkarılacak ve maaş alım dönemi de uzatılacak.

Kamuoyunda sıkça eleştiri konusu olan İşsizlik Fonu’nda biriken 49 milyar liranın sadece yüzde 10’unun dağıtılması sorununa çözüm bulundu. Yapılacak yeni düzenlemeye göre, işsizlik maaşı tavanı 1,256 liraya çıkarıldığı gibi maaş ödeme süresi de 6 aydan 16 aya uzatılacak.

Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda görüşülmesinin ardından son şeklini alacak Ulusal İstihdam Strateji Belgesi taslağında işsizlik sigortasının, işsizlere yeterli koruma sağlayamadığı vurgulandı. İşsizlerin sadece yüzde 13’lük bölümünün işsizlik aylığı alabildiğine dikkat çekilirken, yararlanma oranının düşüklüğünün, işsizlik aylığına hak kazanma koşullarının ağırlığından kaynaklandığı dile getirildi.

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre; işsizliğin ilk üç ayında hak sahibi, çalışırken son 12 ayda aldığı ortalama ücretin yüzde 50’si kadar işsizlik maaşı alacak. Bu oran işsizliğin ikinci üç aylık döneminde yüzde 40, geri kalan sürede ise yüzde 25’i kadar olacak.

SON İKİ YILDA 360 GÜN PRİM ÖDENMESİ YETECEK

Mevcut düzenlemeye göre, işsizlik aylığı alabilmek için son 4 ayı kesintisiz olmak üzere işsiz kalmadan önceki son üç yıl içinde en az 600 gün prim ödenmesi gerekiyor. Ulusal İstihdam Strateji Belgesinde öngörülen yeni düzenlemede ise son iki yıl içerisinde 360 gün çalışmış olmak, işsizlik aylığı almak için yeterli sayılacak.Çalışma Bakanlığı, işsizlik sigortasından yararlanmayı kolaylaştırıp, maaşı artırıyor. İşsizlik maaşını da kriz maaşını da asgari ücrete endekslemekten vazgeçiyor. Böylece çalışırken yüksek prim ödeyen işsizin de; kriz nedeniyle maaşını fondan alan kriz çalışanının maaşı da 1500 lirayı bulacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işsizlik maaşlarını yükseltmek ve işsizlik sigortasından yararlanma koşullarını kolaylaştırmak için harekete geçti. Bakanlık bürokratları, çalışmayla ilgili hazırlıklarda sona gelirken, konuyu sendikaların görüşüne açacak.

İşsizlere 1500 lira maaş

Bakanlığın hazırladığı çalışmaya göre, halen asgari ücrete göre belirlenen işsizlik maaşının hesaplanmasında yeni kriter, yatırılan prim tutarı olacak. Yani halen brüt asgari ücretin yüzde 80’i olarak belirlenen en yüksek maaş, değişecek. Maaşı 5 bin lira olan bir çalışan, işsiz kaldığında en fazla 608 lira işsizlik maaşı alabiliyor.
Yeni sistemde ise yüksek maaş alırken işsiz kalan çalışan, sigorta primi oranında işsizlik maaşı alacak. Bir bakanlık yetkilisi, “Böylece işsizlik maaşı 1500 lirayı bulacak“ dedi.

PATRONA BASKI

Çalışmanın ‘kayıt dışılıkla mücadele için’ yapıldığını anlatan yetkili, hem işsizlik sigortası, hem kısa çalışma ödeneği hem de istihdam teşviklerinde asgari ücret kriterini kaldırdıklarını anlattı. Böylece çalışanların patronlarına ‘sigortamı gerçek ücretim üzerinden yatır’ baskısı yapmalarını hedeflediklerini söyledi. Oysa bakanlık verilerine göre Türkiye’de 9.5 milyon sigortalının yüzde 41’i yani 4 milyonu ‘asgari ücret’ üzerinden çalışıyor görünüyor.

KOŞULLAR KOLAYLAŞACAK

Çalışmayla İşsizlik Sigortası Fonundan daha fazla kişinin yararlanması da sağlanacak. Ancak yetkililer, bunun için işçi sendikaları ile konuşacaklarını belirtirken, kolaylaştırma esaslarının henüz netleşmediğini ifade ettiler.

KRİZ ÇALIŞANI DA DAHİL

Bakanlığın, çalışmasında kriz çalışanları da olacak. Ekonomik kriz nedeniyle patronların işçilerini kapının önüne koymamaları için uygulanan ‘kısa çalışma ödeneğinde’ de değişiklik yapılacak. Bu sistemde de kriz çalışanlarının maaşının asgari ücrete endekslenmesinden vazgeçilecek. Onlara da aldıkları ücrete göre kriz maaşı bağlanacak.

Bakanlık yetkilisi, “Biz mevcut sistemle insanları asgari ücretle çalışmaya zorluyorduk. Artık SSK bildirgesinde ne gösteriyorsa işsizlik parasını da kısa çalışma ödeneğini de istihdam teşviğini de onun üzerinden alacak” dedi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir