Anasayfa / Kariyer ve İş / İşsizlikteki Düşüşün Kalıcı Olması

İşsizlikteki Düşüşün Kalıcı OlmasıMevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı ağustos ayında 0,4 puanlık bir düşüş göstererek yüzde 10’dan yüzde 9,6’ya indi, Bu düşüş işsizlik oranını 2008-2009 resesyonu öncesindeki seviyesinin altına indirmiş oldu. Fakat biraz sürpriz bir şekilde gerçekleşen bu düşüşün kalıcı olması zor. Ekonomide geleceğe yönelik beklentiler olumsuz olduğundan önümüzdeki dönemde işsizlikte yeniden yükseliş yaşanabilir.

Türkiye istatistik Kurumu’nun (TÜİK) mevsimsel olarak düzelttiği işsizlik oranı 2008-2009 resesyonu sırasında bir yılda yüzde 10 civarından yüzde 15’e yakın bir seviyeye kadar çıkmış, sonrasında ise iki yıllık bir dönemde eski seviyesine geri dönmüştü. Bu dönüşün gerçekleştiği bu yılın bahar aylarında ise işsizlik oranı yatay bir seyre girmişti. Ağustos ayındaki düşüş bu yatay seyir eğiliminden aşağı doğru bir kırılmayı oluşturuyor.
iş gücü piyasası verileri üçer aylık dönemlerin ortalaması olarak hesaplandığından ağustos ayı işsizlik oranı aynı zamanda üçüncü çeyrek dönemin de işsizlik oranını oluşturuyor. Bu durumda da ilk çeyrekte yüzde 10,1’e kadar indikten sonra ikinci çeyrekte yüzde 10,2 olarak gerçekleşen işsizlik oranı, üçüncü çeyrekte 0,7 puan gibi ciddi bir düşüş göstermiş oluyor.

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından yapılan hesaplara bakılırsa, üçüncü çeyrekte işsizlik oranında yaşanan bu düşüş tarım, inşaat ve hizmet sektörlerinde istihdamın artmasından kaynaklanıyor, Buna karşılık ekonominin nüvesini oluşturan sanayide üçüncü çeyrekte istihdamın gerilediği görülüyor.

işsizlikte bahar aylarında yaşanan duraklama ekonomide aynı dönemde yaşanan yavaşlama eğilimiyle tutarlıydı, Ekonomideki yavaşlama üçüncü çeyrekte de devam etmiş gibi göründüğü için bu dönemde işsizlikte yaşanan düşüş ise biraz tuhaf görünüyor. Bu tutarsızlık üçüncü çeyrekte büyümenin sürpriz yapma ihtimali olduğunu da düşündürüyor,

Küresel ekonomideki durum nedeniyle ekonomide geleceğe yönelik beklentiler pek olumlu değil. Bu nedenle işsizlikte üçüncü çeyrekte gördüğümüz düşüşün kalıcı olacağını pek sanmıyoruz. Yılın son aylarına doğru işsizlikte yeniden yükseliş başlayabilir.

  İşyerinde Mesafe KavramıYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir