Şirket Haberleri

İstanbul Medikal Avrupa’ya hasta ısıtma sistemleri satıyor

Avrupa’ya hasta ısıtma sistemleri satıyor

İstanbul Medikal, ürettiği hasta ısıtma sistemleri ile Avrupalı üreticilere rakip oldu. Avrupa’nın pek çok ülkesine ihracat yapan firmanın ürettiği bu ürünler, hipotermi tedavilerinde, ameliyathaneler ve yan birimlerinde, yeni doğan yoğun bakım, yetişkin ve çocuk tedavi kliniklerinde, vücut ısısını koruyarak hastaya konforlu ve sıcak bir ortam sağlamak için kullanılıyor.

Medikal ürünler sektörü her geçen büyüyor. Bunda her geçen gün yeni bir hastanenin açılmasının payı büyük. Ancak sağlık sektörü büyürken, medikal ürünlerde Türkiye büyük ölçüde ithalatçı konumda. Zira Türkiye’de medikal ürünlerde 2011 sonu itibariyle ithalatın iki milyar dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. İhracat ise 220 milyon dolar civarında. Ancak Türkiye’de bu anlamda ino-vatif ürünler üreten medikal şirketler de var. İstanbul Medikal Ltd.Şti. uzun çalışmalar sonucunda en yeni teknoloji kullanarak ilk Türk malı ‘hasta ısıtma sistemleri’ni üretti. Bu ürünler hipotermi tedavilerinde, ameliyathaneler ve yan birimlerinde, yeni doğan yoğun bakım, yetişkin ve çocuk tedavi kliniklerinde, vücut ısısını koruyarak hastaya konforlu ve sıcak bir ortam sağlamak için kullanılıyor. Özellikle bebekler ve yaşlılarda vücut sıcaklığını normale döndürerek hayat kurtarıcı olabiliyor.

Ar-Ge ile üretime başladı

İstanbul Medikal’in kurucusu Murat Gürbaz, Deniz Kuv-vetleri’nden Kurmay Albay rütbesiyle emekli olduktan sonra, Ata Medikal firmasında teknik müdür olarak çalışmaya başlar. Aynı yıl ABD’de İnfrasonic firmasında ventilatörlerle, BCI firmasında da hasta başı monitörlerle ilgili eğitim görür. 1999 yılında şirketten ayrılı, subayken gördüğü bir yıllık elektronik eğitimi ve yurt dışında aldığı eğitimlerin yanı sıra medikal sektör tecrübesi ile İstanbul Elektronik firmasını, 2004 yılında ise kardeş firma olan İstanbul Medikal firmasını kurar.

Medikal ürünlerin ithalatı ile büyüyen firma, 2008 yılı itibariyle Ar-Ge çalışmalarına başlar ve sonrasında üretime geçer. 1999 yılından bu yana hastanelerde özellikle yoğun bakım birimlerinde kullanılan kuvözler, radyant ısıtıcılar ve yeni doğan bebeklerin sarılık tedavisinde kullanılan fototerapi cihazlarının distribütörlüğünü yapan firma, bunun yanında hasta ısıtma sistemlerini üretir.

Riski ortadan kaldırıyor

Ameliyat sırasında, öncesinde ve sonrasında da kullanılması gereken hasta ısıtma yatakları, battaniyeleri ve bunların kontrol ünitelerini ürettiklerini söyleyen Gürbaz, “Ameliyathanelerin soğuk ortamı, soğuk kan/sıvı verilmesi, uzun süre soğuğa maruz kalma, yeni doğan bebeklerin ve yaşlıların vücut ısısını koruyamaması gibi nedenlerle hastalar hipotermiye girebiliyor. Bu ileri düzeylerde hayati riske kadar uzanabiliyor. Biz ürünlerimiz ile bu riski ortadan kaldırıyoruz” diyor.
Avrupa’da üç şirketin daha anı ürünü ürettiğini belirten Gürbaz, ancak bu ürünlerin fiyatlarının oldukça pahalı olduğuna dikkat çekiyor. Bu anlamda Türkiye ve dünyadaki hastanelerde oluşan bu boşluğu kendi ürünlerinin doldurmaya başladığını sözlerine ekliyor.

İkinci kuşak da yönetimde

Şirketin yönetimine bugün Murat Gürbaz’ın kızı Esin Gürbaz Yavuz da dahil olmuş. Yavuz, hasta ısıtma sistemlerinin, hipotermi tedavilerinde ameliyathaneler ve yan birimlerinde, yeni doğan yoğun bakım, yetişkin ve çocuk tedavi kliniklerinde,

vücut ısısını muhafaza ederek veya yükselterek hastaya konforlu ve sıcak bir ortam sağlamak için kullanıldığını belirtiyor. Yavuz, “Özellikle bebek ve yaşlılarda vücut sıcaklığını normale döndürerek hayat kurtarıcı olabiliyor. Ürünlerimizde herhangi bir yanma ya da elektrik çarpma riski de söz konusu değil” şeklinde konuşuyor.

Yatak ve battaniyeler karbon-fiber ve viskoelastik süngerden yapılmış. Bu özellikler, ısıtmanın performansını yükseltmenin yanında hastaya yumuşak ve konforlu bir ortam sağlıyor ve ısı kayıplarını önlüyor. Kullanılan karbon fiber yapı röntgen ışınlarının da geçmesine imkân tanıyor.

Prematüre bebeğe battaniye

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden aldıkları özel talep doğrultusunda ‘bebek kundak battaniyesi’ni de ürettiklerini söyleyen Murat Gürbaz, şöyle devam ediyor:

“Bu battaniye ile prematüre bebekler için ilk defa tam anlamıyla ısı koruması sağlandı diyebiliriz, bu ürünümüzün benzeri henüz dünyada yok. Aynı zamanda şarj edilebilme özelliği taşıyan bazı transport ürünler, lityum polimer pil ile 3-4 saat elektrik olmadan ısıtma yapabiliyor. Kara ve hava ambulanslarında kullanıma uygun olan bu ürün, hastane transferlerinde, arama kurtarma çalışmalarında, deprem gibi felaketlerde hayat kurtarıcı olabilecek.”

Ürünlerin düşük fiyat, çabuk ısınma ve kaliteli malzeme kullanımı gibi özellikleri nedeniyle Avrupalı ithal rakip ürünlere karşı önemli üstünlüklere sahip olduğunu ifade eden Gürbaz, ürünlerini tescil ettirdikleri ‘Medvvarm’ markasıyla ihraç ettiklerini vurguluyor.

Belçika’dan Hindistan’a ihracat

Şirket geçtiğimiz yıl ihracata başlamış. Bugün ise yıllık 200 bin dolarlık bir ihracat hacmi yakalamış durumda. Belçika, Fransa, İspanya, Polonya, İtalya, İngiltere, Endonezya ve Hindistan’a ihracat yaptıklarını söyleyen Yavuz, “Bunun yanında İsveç, Norveç, Finlandiya, Romanya, Tayvan, Kuveyt, Lübnan gibi birçok farklı ülkeyle görüşmelerimiz devam ediyor” diyor. 2012 yılında ihracatı yüzde 100 arttırmayı planladıklarını belirten Yavuz, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Üç yıl devam eden Ar-Ge çalışmalarımızın ve testlerimizin meyvesini şimdi topluyoruz. 2012’de hedefimiz en az 400 bin dolar ihracat yapmak. Bunun yanında yurt içinde de tanınan ve beğenilen ürünümüzü, özel ve devlet hastanelerine satmaya devam ediyoruz. Hem ülkemizde yerli ve kaliteli bir ürünü kullanıma sunuyoruz, hem de bu yöndeki ithalatın azalmasını sağlıyoruz. 2011 yılı itibariyle 3 milyon TLye yaklaşan ciromuzu 2012’de yüzde 50 oranında arttırmayı hedefliyoruz.”

Sektör yüzde 20 büyüyecek

Türkiye’de her yıl birçok yeni hastanenin açıldığını söyleyen Murat Gürbaz, bu büyüme hızı ile medikal cihazlar sektörünün en az yüzde 20 oranında daha büyüyeceğini ifade ediyor. Yurt dışında gelişmiş Avrupa ülkelerinde hastane sayısının nüfusa göre oldukça fazla olduğunu söyleyen Gürbaz, “Gelişmekte olan ülkelerde ise sağlık sektörünün büyüme hızı yüzde 30-40’ları bulabiliyor. O nedenle firmamızın bu teknolojiye ulaşmış olması gurur erici” diyor.

Burcu Tuvay


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu