Anasayfa / Haberler / İstanbulda Alışveriş Haftası 40 Gün 40 Gece

İstanbulda Alışveriş Haftası 40 Gün 40 Gece

18 Mart-26 Nisan tarihlerinde düzenlenecek alışveriş festivali Shopping Fest’te 40 gün boyunca her gün iki AVM gece 2’ye kadar açık kalacak. Sezon ürünleri yüzde 30 indirimli satılacak .New York ve Dubai gibi ünlü metropollerin sansasyon yaratan alışveriş haftası İstanbul’a da geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın liderliğinde 50 milyon liralık bütçeyle hazırlıklarına başlanan İstanbul Shopping Fest, Türkiye’ye alışveriş festivali geleneğini yerleştirecek. 18 Mart – 26 Nisan tarihleri arasında yapılacak festival kapsamında alışveriş merkezleri ile Taksim, Nişantaşı, Şişli, Bakırköy, Fatih, Bahariye ve Bağdat caddeleri her gün farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak. Sezon ürünlerinde yüzde 30’lara varan indirimlerin yapılacağı festival kapsamında turist başına 580 dolar olan harcamanın bin dolara çıkması, 2 milyar dolar olan perakende ticaret hacminin de 2023 yılında 10 milyar dolar değerine çıkarılması hedefleniyor. Festivalin tanıtımı için düzenlenen toplantıda konuşan en büyük finansal destekçi Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Shopping Fest için seçilen tarihlerin çok isabetli olduğunu, 18 Mart-26 Nisan arasındaki 40 gün 40 gecenin, nevruz, paskalya, hamursuz gibi İstanbul’da yaşayan kültürlerin, dinlerin çok özel günlerine denk geldiğini söyledi.

30 MİLYON TURİST HEDEFİ
Geçen yıl dünyada kriz varken Türkiye, yılı artı rakamlarla kapattı. Bu artışta İstanbul’umuzun önemli bir payı var” diyen Günay, bu yıl da 28.5 milyon civarında bir rakamı yakalayacaklarını dile getirdi. Günay, 2011’de 30 milyon turisti ağırlayacaklarını 22-23 milyar dolar gelir beklediklerini söyledi.
Kaynak:Sabah
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir