Emlak Haberleri

İstanbulda Vade Farksız Konut Projeleri

Seçimler geride kaldı, gayrimenkul piyasası hareketlendi. Son bir yılı durgun geçiren sektör, yatırımcıların piyasaya çıkmasıyla canlandı. Firmalar cazip kampanyalarla konut yatırımcılarına avantajlı seçenekler sunuyor…TÜRKİYE ekonomisi bu yılı durgun geçirdi. Bu durum en çok da konut talebini frenledi. Ancak ertelenen konut talebi seçimlerin tamamlanmasıyla birlikte kıpırdanmaya başladı. Artak bu talebi karşılamak için harekete geçen markalı konut üreticisi birçok firma şu sıralar birbirinden cazip kampanyalarla tüketicinin karşısına çıkıyor. Firmalar düzenledikleri kampanyalarda ağırlıklı olarak vade farksız uzun döneme yayılan ödeme modelini tercih ediyorlar. Genelde 60 ay vade farksız ödeme modelleri konut alıcısının ilgisini çekiyor. Yine 36 veya 60 ay vade farksız aylık taksiti daha düşük miktar ödemeli modeldeki kampanyalar da nihai tüketici için cazip oluyor. Bunun dışında bazı projelerde kredili alımlar için faiz oranını belli bir rakama sabitleme de konut kampanyalarında alternatif bir yöntem olarak kullanılıyor.

konut-1

Vade farksız ödeme seçeneklerinde taksitler uzarken, hiç peşinatsız veya düşük peşinatlarla ev almak isteyenler için de çok sayıda alternatif bulunuyor. Peşin para ödeyerek konut sahibi olmak isteyen ancak fiyatlardaki düşüş ihtimalini düşünerek beklemeye geçenlere de hatırı sayılır indirimler uygulanıyor.

TALEP CANLANIYOR

Sektör temsilcileri, seçim ortamında dolar ve faizde görülebilecek sert hareketler nedeniyle konut alıcısının beklemeyi tercih ettiğini, son iki haftada ise ertelenen talebin geri geldiğini ifade ediyor. Türkiye istatistik Kurumu’nun (TÜIK) açıkladığı son verilere göre, Eylül ayında Türkiye genelindeki konut satışları yüzde 20.1 düşüşle, Temmuz 2014’ten bu yana yaşanan en sert gerilemeyi kaydetmişti. Talepteki durgunluk nedeniyle son birkaç aydır sektördeki yeni projelerin bekletildiğine dikkat çeken sektör temsilcileri, belirsizliğin ortadan kalkmasıyla birlikte yeni proje lansmanlarının da hızla hayata geçmeye başladığını dile getiriyor.

YABANCIYA SATIŞLAR ARTACAK

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik, Haziran sonrası konut sektöründe alım ve yatırım yapacakların kafasının karıştığı bir dönem olduğuna işaret ediyor. Seçimlerin sonuçlanması ile birlikte son haftalarda satışlarda bir canlanmanın olduğunu vurgulayan Çelik, seçim sonrası süreçte yabancıya konut satışında da iyileşme beklediklerini belirtiyor. Çelik bu konuda şu değerlendirmeyi yapıyor:
“Yabancı yatırımcı ürkektir, gri ortamlarda yatırım yapmayı sevmez. Hem tek parti hükümetinin gelmesi, hem de AK Parti hükümetinin ekonomi po-‘ litikalarının bilinmesi, belirsizlik ortamım giderdi.

Özellikle Körfez yatırımcısının yatırım kararları hızlanmaya başlayacak gibi görünüyor. 2016’dan itibaren yabancı yatırımcının konut piyasasında daha fazla pozisyon alacağı bir döneme giriyoruz. Seçim sonrası ivmeyle birlikte, sektörde daha önce yılsonu için öngörülen 1.2 milyon adetlik konut satışı hedefinin de üzerine çıkılabilir.”

Tüm bu beklentiler ışığında biz de yatırımcı için fırsat gördüğümüz İstanbul genelinde satışa sunulan 27 konut projesini sizler için araştırdık, işte, bu projeler ve özellikleri…1 2Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu