Anasayfa / Emlak Haberleri / İstanbulda Yapılan Yeni Konut Projeleri 2013

İstanbulda Yapılan Yeni Konut Projeleri 2013Ruhsatlı projelere hücum

KDV’nin yüzde 18’e çıkarılması, eski düzenlemeden yararlanarak hala yüzde 1 KDV oranıyla satış yapan ruhsatlı konut projelerine ilgiyi artırdı. Düzenledikleri kampanyalarla da alıcıların ilgisini çeken firmalar, talebe yetişmek için çareyi shonroom ve çağrı merkezlerinde çalışan sayısını artırmakta buldu…

konut projeleri

YENİ konut projelerinde 150 metrekareden küçük dairelerde de Katma Değer Vergisi (KDV) oranı yüzde l’den yüzde 18’e çıkarıldı. Ancak yeni düzenlemeden ruhsatını 2012 yılında alan projeler etkilenmedi. 1 Ocak 2013 tarihinden önce ruhsat alan projelerde, büyüklükleri 150 metrekareye kadar olan dairelerin satışında KDV oranı halen yüzde 1 olarak uygulanıyor. KDV uygulamasından kaynaklanan bu avantaj, eski projelere olan ilgiyi artırıyor. Yüzde l’lik KDV avantajı, eski projelere nur yağdırdı. Haliyle Konut projelerinin satış ofisleri ziyaret eden yatırımcıların sayısı da arttı.

ÇALIŞAN SAYISINDA ARTIŞ

Yatırımcı ilgisi artan projeler, çareyi shovvroom ve çağrı merkezlerinde çalışan sayısını artırmakta buldu. Satış ofisine destek ekip gönderdiklerini açıklayan Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, çağrı merkezinde çalışan sayısını ikiden dörde çıkardıklarını söylüyor. Edipse Maslak ve Vadi İstanbul projelerinde satışların hızlandığını ifade eden Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya ise, KDV’deki belirsizliğin kalkması ile yatırımcının alıma geçtiğini söylüyor. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte 200-250 daire rezervasyonu yapıldığını vurgulayan Çetinsaya, günde 5-6 daire sattıklarını belirtiyor.
SATIŞLARI İKİYE KATLADILAR

Ruhsatını geçtiğimiz yıl alan ve inşaata başlayan birçok konut projesinde, yeni KDV düzenlemesinin ardından satışların yüzde 50 arttığı gözleniyor. 2012’nin Ocak ayında 18 milyon TL’lik satış gerçekleştirdiklerini ifade eden Dumankaya Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya, bu yılın ilk 15 gününde 20 milyon TL’lik satış rakamına ulaştıklarını söylüyor. Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu ise, KDV oranındaki artışın açıklandığı günden itibaren Spradon Vadi projesinde 100’den fazla daire satışı gerçekleştirdiklerini açıkladı.

  Emlak Yatırımcılarının Gözde Semti Karaköy

KAMPANYALAR ÇEŞİTLENDİ

Yüzde 1 KDV avantajı sunan projelere ilginin artmasıyla, firmalar da bu durumdan yararlanmak için harekete geçti. KDV avantajının yanı sıra birçok projede peşin alımlara yüzde 10 ile 20 arasında indirim fırsatı sunulmaya başlandı. Birçok firma, kendi bünyelerinde 24 ile 48 ay arasında faizsiz taksit seçeneği sunuyor. Hatta bazı firmalar, faizsiz taksit seçeneğini 100 ay vadeye kadar uzatıp aylık bin TL taksitle ev satmaya başladı. Bankalarla özel anlaşma yapan firmalar, faiz oranlarının da düşmesini sağladı. Bazı projelerde, 60 aylık vadelerde faiz oranı aylık yüzde 0.39’lara kadar düştü.

işte yüzde 1 KDV avantajı sunulan projelerin, özellikleri, fiyatları ve kampanya seçenetleri…

EMAAR SQUARE

Emaar înşaat’ın İstanbul Çamlıca’da inşa ettiği Emaar Square projesi, binden fazla konut, 180 odalı 5 yıldızlı bir otel ve AVM’den oluşuyor. 1+0, 1 + 1, 2 + 1, 3 + 1 ve 4+1 daire seçenekleri bulunan projede, fiyatlar 234 bin 888 ile 1 milyon 255 bin 888 dolar arasında değişiyor. AVM, otel, eğlence alanları, ofis ve konutlardan oluşan projenin, rezidans bloğunda metrekare fiyatları 3 bin 500 ile 5 bin dolar, Emaar Square Heights’ta bulunan konutların metrekaresi ise 4 bin ile 5 bin 500 dolar arasında değişiyor.

Nişantaşı ve Üsküdar tarzında beş ile 14 katlı apartmanlardan oluşan projenin, AVM bölümünde eğlence ve çocuk oyun merkezleri, buz pisti, su altı hayvanat bahçesi ve 2 bin 400 koltuklu mega bir sinema kompleksi yer alıyor.
Satış ofisi: 0216 547 17 17
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir