Anasayfa / Emlak Haberleri / İstanbul’un Karadeniz Kıyılarına Yönelik Gayrimenkul Hareketleri

İstanbul’un Karadeniz Kıyılarına Yönelik Gayrimenkul HareketleriYeni İstanbul’un kurulacağı Karadeniz kıyalarındaki yerleşim yerleri, son aylarda ardı arkası kesilmeyen ziyaretçilerini ağırlıyor. Herkes arazi alma peşinde. Bölgedeki tapu dairelerinde kuyruklar hiç eksilmiyor. Sürekli el değiştiren araziler, 2010 yılından bu yana yer yer beş altı misle değer kazandı. Bölgeyi emlakçılar ve gayrimenkul yönetim şirketleri ile birlikte gezdik ve bugüne kadar yapılmış en kapsamlı “Kuzeyin Arazileri” dosyasını hazırladık.

kuzey araziler

Yakın tarihindeki hiçbir dönemde, coğrafya ve demografik sınırlarına sığamayan İstanbul, Türkiye’de plansız kentleşmenin sembol metropollerinden biri. 2000’li yılların ortalarına kadar neredeyse her yıl Eskişehir kadar büyük bir kentin, hiçbir altyapısı olmadan İstanbul’a eklendiğini düşünün. Mimariden ulaşıma, eğitimden sağlığa herkesin bugün yüzünü buruşturduğu kaçınılmaz görüntülerin nedeni işte bu…

Neredeyse asırlardır bu açmazla serpilip büyüyen İstanbul, belki de tarihindeki en planlı büyümenin arifesinde. İstanbul’un Kuzey’e göçünü öngören bu planın ana artelleri ortaya çıktıkça kentin Avrupa kısmının Karadeniz kıyılarına yönelik gayrimenkul hareketleri de aldı başını gitti.

■ TAPUDA KUYRUKLAR

Gerçi şimdilik bu harekeüer sadece arazi alışverişine dayanıyor olsa da bölgenin arazi kayıtlarının bulunduğu Amavutköy ve Çatalca gibi merkezlerin tapu müdürlüklerinin önündeki kuyruklar her şeyi açıklıyor. Kuzey’in arazileri bu ara adeta kapanın elinde kalıyor. Hem büyük grupların hemde küçük yatırımcılarının gözü hep bu arazilerin üzerinde.

Ne çıkarsa bahtına ama… Çünkü daha büyük imar planı çıkmış değil. Sadece üç faktöre göre hareket eden yatırımcılar, müteahhitler ve gayrimenkul değerleme şirketleri nerede bulurlarsa oradan alıyorlar arazileri.

■ ÜÇ FAKTÖR TETİKLİYOR

Bu üç faktörü sıralamaya gerek yok her halde… Birincisi 3’üncü Köprü. İkincisi geçen yıl açıklanan İstanbul’un 3’üncii havalimanı projesi ve bir hayal bile olsa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘ustalık eserim’ dediği ‘Kanal İstanbul’ Projesi…

Üçü de Karadeniz kıyılarının Kilyos ile başlayan ve Çatalca’ya kadar devam eden hinterlandı içinde yapılacak. Ve bu da tüm kesimlerin dikkatlerini buraya çevirmiş bulunuyor. Tabii bir de bu arazilerin sahipleri var. İşte bu cangılı araştırmak için Ekonomist olarak 3 tam günü o bölgede geçirdik.
Emlakçılardan tapu müdürlüklerine, köylülerden bölgeye gayrimenkul projeleri için arayışta olan müteahhitlere kadar tüm kesimlerle görüşmeler yaptık. Ortaya bugüne kadar yapılmış en kapsamlı ve detaylı Kuzey’in Arazileri dosyası çıktı.

■ ÜÇ AYAKLI PROJE

Dediğimiz gibi İstanbul büyük bir dönüşüm içerisinde. Karadeniz’in kuzey şeridinde kurulması planlanan “Yeni İstanbul”, bu eski şehre kuşkusuz bambaşka bir çehre kazandıracak. İstanbul’un kuzeyinde inşası planlanan ve yeni şehir olarak adlandırılan bölge, 40 bin hektarlık alanı kapsıyor.

  Çanakkale Boğaz Köprüsü'nün Geçtiği Köylerde Araziler Değerlendi

Bakanlar Kurulu karanyla ilan edilen ve sınırlan çizilen bu rezen’ alan, kuzeyde üçüncü havalimanın yapılacağı Yeniköy-Akpmar’dan başlayıp, güneyde Başakşehir’i de içine alarak Küçükçekme Gölü’ne kadar iniyor.

Proje kapsamında tüm bu bölgelerdeki nıhsatsız, iskansız ve afet riski altındaki yapılar tasfiye edilerek yepyeni yaşam alanlan oluşturulacak.

Bu dev projenin birinci ve en önemli ayağı artık kapasitesi yetmeyen Atatürk Havalimanı’nı rahatlatmak için Arnavutköy-Eyüp sınırlarında inşa edilecek yeni havalimanı. Zaten asıl gelişmeler de burada oluyor.

Diğeri, İstanbul’a yapılacak üçüncü köprü ve çevre yolu ile bağlantı yollan. Üçüncüsü ise bizzat Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından açıklanan ve 2023 yılına yetiştirilmesi planlanan Kanal İstanbul projesi. Tüm bu ayaklar birleştiğinde yepyeni bir İstanbul’dan söz ediyor olacağız.

■ KAPASİTESİ 150 MİLYON

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, üçüncü havalimanının detayları açıkladığından beri, gündemimizin en önemli maddelerinden birini İstanbul’a inşa edilecek üçüncü havalimanı oluşturuyor.

Üçüncü havalimanı, bilindiği gibi havacılık alanında dünyanın en önemli projelerinden biri olarak lanse edildi. Aslında sadece yeni bir havalimanından değil, içinde AVM’si, otelleri olan yepyeni bir yaşam merkezden de söz ediyoruz. Arnavutköy ve Eyüp ilçe sınırları arasında kalan Yeniköy ve Akpınar’ın arasında, Karadeniz sahil şeridindeki 77 milyon metrekare alan üzerine inşa edilecek proje, 1,5 milyon metrekarelik kapalı alana sahip olacak.

Projenin aynntılan içinde 165 yolcu köprüsü, raylı sistemle birbirine bağlanan dört terminal binası, 3 teknik blok, 8 kontrol kulesi, 6 pist, 16 taksi yolu, 500 uçak park kapasitesi, 6.5 milyon metrekare büyüklüğünde apron, konukevi, 70 bin araç kapasiteli otopark, hastane, oteller, kongre merkezi var. Proje tamamlandığı zaman, yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak.

■ YILDIZ ARNAVUTKÖY

Üçüncü havalimanı projesinin ağırlıklı olarak Arnavutköy sınırları içinde olmasından ötürü tüm gözler Arnavutköy’e çevrilmiş durumda. Doğuda Eyüp, güneyde Başakşehir, Esenyurt ve Biiyükçekmece, batıda Çatalca ve kuzeyde Karadeniz ile çevrili olan Arnavutköy, yüz ölçümü olarak İstanbul’un en büyük ilçelerinden biri. Fakat aynı Arnavutköy, yaklaşık 300 bin kişilik nüfusuyla İstanbul’un en geri kalmış yerleşim bölgelerinden de biriydi. Bugün ise karşımızda bambaşka bir tablo var.

Son birkaç aydır ilçe genelinde büyük bir heyecan söz konusu. Arsa fiyatları son birkaç ayda tam anlamıyla patlama yaptı.

Sadece iki yıl önce metrekaresi 20-30 liraya alıcı bulmakta zorlanan yerler, bugün 150 liraya rahatlıkla alıcı bulur hale geldi. Aslında bir emlakçı-nın, “Artık Aınavutköy’de değerli olan müşteri değil, arazi” sözleri yaşananları net bir şekilde açıklıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İnşaat ve Altyapı Sektörü Nereye Gidiyor?

Gelişen teknolojiler ve bakış açıları yepyeni bir yaşam alanı kavramını şekillendiriyor. Ülkemizin lokomotif sektörlerinden biri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir