Anasayfa / Emlak Haberleri / İstanbul’un yeni çekim merkezlerinden biri de Kayabaşı olacak

İstanbul’un yeni çekim merkezlerinden biri de Kayabaşı olacakİstanbul’un yeni çekim merkezlerinden biri de Kayabaşı olacak. Bölgede yaşam başladı. Yeni inşaatların yapımına ise devam ediliyor. Bakırköy’ün eski köyü şimdi cazip bir yatırım bölgesi oldu…

kayabasiKAYABAŞI, İstanbul’un en önemli merkezlerinden biri haline geldi. Avrupa Yakasında 1.5 milyon nüfuslu yeni şehrin Başakşehir, Avcılar, Küçükçekmece, Arnavutköy, Eyüp ilçeleri sınırlarında inşa edileceği ve projeye “İstanbul Metropoliten” isminin verildiği geçtiğimiz yılın son aylarında açıklanmıştı. İçerisinde üçüncü havaalanı, 4 ayrı modern kent projesi, biyomedikal Ar-Ge merkezi ve Bio-lstanbul’un yer aldığı proje, dünyanın en büyük ve en prestijli kentsel dönüşüm projesi olarak gösteriliyor.

İstanbul Metropoliten Projesi’nin merkezi ise Kuzey Marmara Otoyolu ile TEM Otoyolu arasında kalan Kayabaşı. Yenişehir Proje Alanı’nın merkez alanı olarak belirlenen Kayabaşı’nda, konut ve ticaret aksları gibi donatı alanlarının yanı sıra çocuk araştırma hastanesi Bio-lstanbul ve 110 hektarlık bir alanda da 20 bin nüfuslu Mıknatıs Kent (Magnet City) inşa edilecek. Yeni şehir projesi bu kadarla da sınırlı değil. Entegre sağlık kampusu, eğitim-araştırma birimleri, kanser araştırma merkezi, toplum sağlığı merkezi, organ ve doku bankası gibi uzmanlaşmış tıbbi birimleri, konaklama, konferans ve kültür merkezlerinin yer alacağı Sağlık Kent’in yanı sıra Kayabaşı’nın güneyinde inşaa edilecek tema park’la da İstanbul’un içindeki iş merkezi yoğunluğunun azaltılması planlanıyor.

Aya Yorgi Kayabaşı oldu

Eski adı Aya Yorgi olan Kayabaşı, Sazlıdere Barajı’nın hemen üzerinde yer alıyor. 1920’lere kadar Ermeni ve Rumların yaşadığı köyde, Rum ve Ermeni kiliselerinin kalıntıları bulunuyor. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra köyde yaşayan Rumlar Yunanistan’a, Selanik ve Drama’nın Kovitse Köyü’nde yaşayan Türkler ise Kayabaşı ve Mahmut Şevket Paşa’ya yerleşmiş. Şu anda bin 500 kişinin yaşadığı Kayabaşı’na, TOKİ’nin inşa ettiği Kayaşehir’in içinden gidiliyor.

EN GÖZDE YER OLDU
1980’li yılların ortasına kadar Bakırköy’ün bir köyü olan Kayabaşı, 1987 yılında ilçe olan Küçükçekmece’ye bağlanmıştı. 2009 yılında Kayabaşı, Ziya Gökalp, Güvercintepe, Altınşehir, Şahintepe yerleşimleri, Mehmet Akif Mahallesi’nin TEM’in kuzeyinde kalan bölümü, Sazlıdere Baraj Gölü’nün batısında, doğusunda ve güneyinde kalan kısımlarıyla Şamlar Köyü’nü de içine alarak ilçe olan Başakşehir, yaklaşık 10 bin 434 hektarlık (100 milyon 434 bin metrekare) bir alana yayılmış durumda. TEM Otoyolu’nun gişelerinden ile Fenertepe’den başlayan ve sınırları Şamlar Köyü ile Amavutköy’e kadar uzanan Kayabaşı, yaklaşık 1.5 milyon metrekare bir araziye sahip.

  En İyi Emlak Projelerinin Başarı Öyküleri

Başakşehir’den sadece birkaç kilometre uzaklıkta yer alan Kayabaşı’nda, TOKİ Kayaşehir adıyla yepyeni bir şehir kuruyor. 10 bin 100 dairenin bulunduğu yeni şehrin ilk 10 etabı sahiplerine teslim edilmiş. Yedi etabın inşaatı ise devam ediyor. Yol, okul, alışveriş merkezi, cami gibi alt ve üst yapıları tamamlanan bölgede yaşam başlamış. Okula giden çocuklar ve alışverişe çıkan ailelerin ulaşımı için de belediye ring otobüs seferleri başlatmış.

FİYATLAR YÜKSELDİ

Yeni projelerle birlikte İstanbul’un yeni çekim merkezi olması beklenen Kayaba-şı’da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “İstanbul Metropoliten” projesini açıklamasının ardından arazilerin fiyatları sürekli artıyor. Fiyatların daha da yükselme eğiliminde olduğunu ifade eden gayrimenkul ve emlak ekspertizleri, bölgedeki en değerli arazilerin ise halen Başak ve Ziya Gökalp mahallelerinde olduğunu belirtiyor. Emlakçılara göre, Başak ve Ziya Gö-kalp’te her türlü gayrimenkulün fiyatı dolarla belirleniyor.

Kayabaşı ile Bahçeşehir arasında kalan Deliklikaya’da MÜSİAıD’ın inşa ettiği Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) de bölgeye değer katacağı belirtiliyor.

2B ARAZİSİ YOK

Oldukça geniş araziye sahip Kayaba-şı’nda 2B arazisi bulunmuyor. 11 bin dönümlük Hazine arazisi ise TOKl’ye devredilmiş. 7 bin dönümlük Hazine arazisinin yanı sıra köylülerden kat karşılığı aldığı arazileri birleştiren TOKİ, Kayaşehir’i bu arazilerin üzerine inşa etmiş. İlk etapta 200 bin kişilik bir şehir olarak planlanan Kayaşehir ve çevresinde, Metropoliten İstanbul projesi ile birlikte yaşayanların sayısı 700 bine ulaşacak. Arnavutköy ile Eyüp’ün sınırları içinde inşa edilecek yıllık 150 milyon yolcu kapasiteli havalimanı projesi ile birlikte, bölgede yaşayanların sayısı 1.5 milyon kişiyi bulacak.

Başbakanın yeni bir şehir inşa edileceğini açıklamasının ardından bölgede su havzasında bulunan arazilerin fiyatları bile tavan yapmış. Geçtiğimiz yıl metrekaresi 20 TL’ye satılan arazilerde fiyatlar sürekli yükseliyor.

FABRİKALAR TAŞINDI

Kayabaşı’nda faaliyet gösteren birkaç fabrika kalmış. Kayaşehir’den Kayabaşı’na giderken yolun sağında ve solunda bir-iki döküm fabrikası ile büro mobilyası üreten Çilingirler Mobilya’yı ve Akın Çorap Fab-rikası’nı görmek mümkün. Bölgedeki çok sayıdaki döküm fabrikası ise Değirmen-köy’e taşınmış. Geçim kaynağı hayvancılık olan Kayabaşı’nda ise günlük süt satan birçok işyerine rastlayabilirsiniz.

BÜLENT EKİMCİ / PARA DERGİSİ
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir