Kariyer ve İş

İşten kaytarma bahaneleri

İşe Geç Kalma Nedenleri, İşten kaytarma bahaneleri

Önemli bir eşyasını unutup geri dönmek zorunda kaldığını söyleyen de var, kahvaltılık bir şeyler almak için gittiği yerdeki kuyruğun uzunluğundan yakınan da… İşte çalışanların ofise geç girdiği anda söylediği bahaneler…

ARADA sırada işe geç kalmayanımız yoktur sanırız. Hele de sıcakların bunalttığı, gece uyumanın da sabah evden çıkmanın da iyice zorlaştığı şu yaz günlerinde…Herkesin üzerinde bir rehavet var. En sık söylenen işe geç kalma bahaneleri

Online araştırma şirketi DORinsight, çalışanların “işe geç kalma nedenleri” ve “öne sürdükleri bahaneler”! ele alan bir araştırma hazırladı. Araştırmadan ilginç sonuçlar ortaya çıktı…

EN DAKİĞİ ÖĞRETMENLER

Araştırma sonuçları, öğretmenlerin tüm meslek grupları içinde işe en az geç kalanlar olduğunu ortaya koyuyor. Kamu ya da özel sektörde üst ve orta düzey yöneticilik yapanlarsa işe en fazla geç kalan grubu oluşturuyor.

İşe en çok geç kalan bir diğer grup “iş hayatına yeni başlayanlar” ve özellikle “26-30 yaş” arasındaki kişiler.

En az geç kalanlarıysa ayda iki-üç kez olmak üzere 36-40 yaş arası çalışanlar ’ oluşturuyor. Araştırmaya göre çalışanların yaklaşık yarısı “işe geç kalmadığını” belirtmiş. Yaklaşık her 5 çalışandan l’i ise haftada en az bir kere işe geç kalıyor.

Araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlara göre işe en çok geç kalma nedenleri arasında “uyuyakalmak” yüzde 48’le başı çekiyor. Bunu yüzde 34’le yorgunluk, yüzde 28’le trafik, yüzde 20’yle de toplu taşıma aracının/servisin gecikmesi izliyor.

İşe en az geç kalan çalışanlarsa (ayda birden daha seyrek geç kalanlar) genellikle kötü hava koşullarını ya da hastalığı gerekçe gösteriyor. https://www.myfikirler.org Genelde toplu taşıma aracının/servisin gecikmesi nedeniyle işe geç kalanlar, bu araçları en fazla kullanan kesim olan gençler ve iş hayatının başındaki kişilerden oluşuyor. Orta yaştaysa çocuğunun rahatsızlığı sebebiyle ya da çocuğunu okula bırakmak gibi nedenlerle geç kalmalar söz konusu…

Kadın çalışanlarda ve iş hayatının başındakilerde, giyeceği kıyafete karar verememek de işe geç kalma sebepleri arasında öne çıkıyor. Erkek çalışanlardaysa akşamdan kalma olduğu için gecikenlerin sayısı kadınlara göre oldukça fazla.

GENÇLERİN BAHANESİ ÇOK

işe geç kalanların yüzde 84’ü doğrudan gerekçesini söylüyor. Gerçeği söylemeyip bahane uyduranlar en fazla gençler, dolayısıyla iş hayatının başındakiler…

İşe en sık geç kalan kesim en fazla bahane uyduran kesim olarak dikkat çekiyor. Buna paralel olarak işe en az geç kalan kesim olan öğretmenlerin yüzde 98’i geç kalma nedeni olarak herhangi bir bahaneye başvurmuyor.

Memurlar, şirket çalışanları, hemşire, garson, sekreter gibi ara elemanlar en fazla bahaneye başvuran meslek grupları arasında… En çok başvurulan bahanelerse trafik sıkışıklığı (yüzde 32), uyuyakalmak (yüzde 29) ve hastalık (yüzde 22). Bunlar arasında “uyuyakalmak” erkeklerin en çok başvurduğu bahane.

Ankete göre işe yeni başlayanlar; alarmın çalmaması, kötü hava koşulları, servisin/toplu taşım aracının geç kalması ve trafik sıkışıklığı bahanelerini en fazla söyleyen grup. Uzun süredir çalışanlar ve üst yaş grubuysa çocuğunun rahatsızlığı ya da aracının bozulması bahanelerini sıklıkla kullanıyor.

HAFTADA 1 GECİKİYORLAR

Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz’a göre bugünün iş dünyasında birçok çalışan çalışma ve işbaşı saatleri konusuna esnek. Kari-yer.net’in bu konuda yaptığı anketten çıkan sonuçlara göre ise çalışanların önemli bir bölümü haftada en az bir kere işe geç kalıda işe geç kalma durumunda direkt doğruyu söylerken bazıları farklı bahanelerle bu durumu geçiştirmeye çalışıyor. Çalışanlara göre trafik, uyuya kalma, hastalık ve kötü hava koşulları işe geç kalma konusunda en çok öne çıkan etkenler. Kari-yer.net’in araştırmasında en sık rastlanan işe geç kalma gerekçesi ise trafik…

Azoz, trafiğin bu kadar öne çıkmasını hem gerçek hem de herkes tarafından kabul gören bir gerekçe olmasına bağlıyor. Ayrıca belediyelerin, trafik durumu uygulamalarıyla çalışanların trafiği bahane etme durumları konusunda dikkat etmeleri gerektiğinin de altını çiziyor.

Iş motivasyonun düşük olması, işe geç kalma gerekçeleri arasında önemli bir yer tutuyor. Ankette iş motivasyonu düşük olan çalışanların durumunun iş ortamına yansımasının en güzel örneği olarak katılımcıların yüzde 50’den fazlasının bu soruya “evet” şeklinde yanıt vermesini gösterebiliriz.”

DENGE ÇARKINA DİKKAT!

House of Human Koçluk Kurucu Ortağı Nuri Murat Avcı, çalışanların yaşam denge çarkının işleyişine yeterince önem vermediklerini düşünüyor. Yaşam denge çarkı; sağlık, para, finans, aile, iş, kariyer, kişisel gelişim, sosyal ve duygusal yaşam gibi bölümleri bulunan, bireyin doyum içinde bir hayat sürmesi için gerekli hususları içeriyor. Avcı, “Anket sonuçlarında tüm bir günün kalitesini belirleyen sabah periyodunun çok dengeli yaşanmadığını gözlemledim” diyor. https://www.myfikirler.org Bunun için bireyin “Bu durumumdan memnun muyum”, “Gerçekte nasıl olması bana kendimi iyi hissettirir” gibi sorulara vereceği cevaplar paralelinde bir yaşam sürmesinin ve güne bu şekilde başlamasının uygun olacağını değerlendiriyor.

SANKİ SON GÜNMÜŞ GİBİ…

Soruların gücüne ve insanların kendi buldukları cevaplara uygun yaşadıklarında mutlu olduklarına işaret eden Nuri Murat Avcı, çalışan kesime yönelik şu motivasyon önerilerini veriyor:
■    Her gün işinize o gün son gününüzmüş, yarın bir başka işe başlayacakmışsınız gibi gelin. Bu durumda halefinize nasıl bir iş bırakmak isterdiniz? Bunu tüm hayatınıza da uyarlayabilirsiniz…

■    Geride kalan patronunuz, astlarınız, eş seviyedeki iş arkadaşlarınızın sizi nasıl hatırlamasını istersiniz? işte bu sorulara vereceğiniz cevaplara uygun davranışlar sergilemek sizi mutlu edecektir.

■    Aşırı ve diğer insanlara yönelik fazla beklenti mutsuzluk doğurur. Kendinizden beklentileriniz olsun ama diğer insanlardan çok fazla bir beklenti içine girmeyin. Emin olun, herkesin dünyası farklı bir eksende döner.

■    Şans hazırlıkla fırsatın karşılaştığı köşe başıdır derler. Milli piyango ikramiyesinin çıkması için bile önce bilet almak gerekir. Çevrenizdeki fırsatları inceleyip onlara uygun hazırlıklar yapın.

■    Pek çok insan çalıştığı işten, çevreden şikayet eder. Oysa daha iyisini bulana kadar en iyi imkan elimizdekidir. Bunu daha iyisini aramamak veya daha iyisi için çalışmamak anlamında söylemiyorum. Ama daha iyiye kavuşmak için geçecek süre içinde dünyamızı çekilmez hale getirmek sadece enerjimizi tüketip geleceğimizi karartmamıza neden olur.

İYİ ŞEYLER DÜŞÜNÜN

Bir sonraki güne yatmadan önce hazırlanması gerektiğini savunan Nuri Murat Avcı, önerilerini şöyle sürdürüyor: “Yatmadan önce, ertesi gün size kendinizi iyi hissettirecek, sizi heyecanlandıracak yapacak bir iş düşünün. Bu birine yardım etmek, yeni bir projeye başlamak, gelecek hayalleriniz için küçük bir girişimde bulunmak veya ses getirecek, herkesi eğlendirecek bir şaka bile olabilir. Yelpazeyi yaratıcı gücünüze bağlı olarak geniş tutabilirsiniz. Sorumuz şu: Yarın kendimi iyi hissetmek için neler yapabilirim?”

Peki bunlar kişiye neler katıyor?

Tüm bu önerilerin uygulanması durumunda ertesi sabah yataktan kalkan kişinin zihninin düşündüğü şeye odaklanmış ve vücudunun da daha dinç olması söz konusu. Unutulmaması gerekense herkesin seçimlerine uygun bir hayat yaşayacağının bilincinde olması gerektiği…

SEPETLER İŞE YARIYOR

Peki mesaiye başlamadan önce ne gibi hazırlıklar yapmalı? Çoğu çalışan kendince belirlediği rutinlerle mesaiye başlıyor. Bir ritüel haline gelen bir dizi eylem gerçekleştiriyor. Masasını düzenlemek, sabah pastaneden aldığı poğaçasını yemek, kendine sıcak bir içecek almak, e-postalarına bakmak, internette gezinmek gibi…

Uzmanlar, bu tip alışkanlıkların faydası olduğu kadar zihnin aktif hale gelmesini kısıtlayıcı bir etkisi bulunduğunu da belirtiyor. Bu nedenle zaman zaman alışkanlıkların sırasının, mümkünse bir kısmının tamamen değiştirilmesini tavsiye ediyor.

Bu arada mesaiye başlarken düzenli bir masanın yaratacağı etkinin de tartışılmaz derece önemli olduğu gözden kaçmamalı. Akşam mesai bitiminde masada kalan işleri acil, miatlı, geleceğe yönelik önemli gibi, kategorilere ayırarak ve hatta bunlar için birer sepet hazırlayarak işe başlanması da öneriliyor.

İşe geç kalma nedenleri

Uyuyakalmaktan
Yorgunluktan
Trafik sıkışıklığından
Toplu taşıma aracının servisin gecikmesinden
Kötü hava koşullarından
Hastalıktan
Alarmın çalmamasından
Bir şeyi unutup geri dönmek zorunda kalmaktan
Giyeceğim kıyafete bir türlü karar verememekten
Çocuğumun rahatsızlanmasından
Akşamdan kalma olduğumdan
Kahvaltılık almak için gittiğim yerdeki kuyruğun uzunluğundan
Bir gece önceki misafirin çok geç gitmesinden
Arabamın bozulmasından
Bir gece önceki partinin/sohbetin/konserin uzun sürmesinden
Açıkçası umursamadığımdan
Uyandığımda o günü cumartesi ya da pazar sandığımdan
işe gelirken kaza geçirdiğimden
Yakınımın/arkadaşımın rahatsızlanmasından
Bütün gece komşunun gürültü yapmasından
Yakın bir arkadaşımın/akrabanın vefatından
Yakınımı/arkadaşımı sabah işe bırakmaktan

Tuğçe Altınsoy / Para DergiEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu