Anasayfa / Emlak Haberleri / İstinyeliler kentsel dönüşüm değil semtsel dönüşüm istiyor

İstinyeliler kentsel dönüşüm değil semtsel dönüşüm istiyorMaslak ve Büyükdere Caddesi’ndeki iş merkezlerine yakınlığıyla ön plana çıkan İstinye, lüks konut projeleri üreten inşaat şirketlerinin en gözde semti oldu.

İstinyelilerse kentsel dönüşüm değil semtsel dönüşüm istiyorlar…

istinyeSARIYER’E bağlı Istinye, iş dünyasının merkezi sayılan Maslak’a yakınlığıyla ön plana çıkıyor. Çok değil 15-20 yıl önce sanayi bölgesi olan bu semt, son yıllarda İstanbul’un en gözde yerlerinden biri haline geldi. îstinyePark gibi alışveriş merkezlerinin yanı sıra inşa edilen lüks konut projeleri de bölgedeki dönüşümün başlangıcı oldu. Son günlerde 130 dönüm araziye sahip İMKB’nin (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) TOKJ’ye devriyle gündeme gelen bölgeye, büyük inşaat şirketleri de gözünü dikmiş durumda.

TAŞ OCAKLARI BİLE VARDI

Evet, belki çoğumuz bilmeyebilir ama ls-tinye bir zamanlar Sarıyer’in sanayi bölge-siydi. Koç Grubu’nun Türkay kibrit fabrikası ile Beldeyama ve Bcldesan Fabrikaları, Kavel Kablo Fabrikası, Ternıo Teknik Fabrikaları Istinye’de faaliyet gösteriyordu. Istinye’nin iç taraflarında ise taş ve kireç ocakları vardı.

Fabrikaların çoğunun İstanbul dışına taşınmasıyla boşalan araziler konut ve farklı iş alanlarına dönüştü. Borusan Oto, Otokoç, Maxi Çenter, ChampionSA, Carrefour, Migras, ÎstinyePark gibi alışveriş merkezleri ve işyerlerine ev sahipliği yapan Istinye, zamanla Boğaziçi’nin en canlı ve hareketli semtlerinden biri haline geldi.

MİATETİKLEDİ

Merkezi iş alanı (MİA) olarak adlandırılan Maslak’ın ticari olarak değerlenmesi,
İstinye’yi de ticari bina ve konut açısından cazip bir bölge haline getirdi. Yeni yolların açılmasıyla birlikte, 10-15 yıl öncesine kadar metrekaresi 50 dolara bile satılamayan ticari imarlı arazilerin fiyatı yükseldi. Bölgede yeni inşa edilen Royal Konaklan, Is-tinyePark Residence, Seba Akdağ Dream, Pana Via, L’ist lstinye gibi konut projeleri hızla artıyor.

PROBLEMLİ ARAZİLER VAR

Yüzde 60-70’i imarlı ve ruhsatlı olan binaların çoğu eski. 1970-80 yıllarda inşa edilen binaların çoğu ise deniz kumuyla inşa edilmiş. Boğaz ön görünümünde bulunan binaların bir kısmı kaçak yapılardan oluşuyor. Istinye’nin merkezinin altının ise deniz olduğu söyleniyor.

Istinye’deki eski yapı stokunun yenilenmesinin önündeki en büyük engel ise Boğaziçi İmar Yasası. 1983 yılında kanunlaşan Boğaziçi İmar Yasası’yla boğaz ön görünümündeki binalara izin almadan çivi bile çakılamıyor. Boğaziçi ön görünümünde kalan binalarda yaklaşık 25-30 bin kişi yaşıyor. Yetkililer, Istinye’deki kaçak ve ruhsatlı her yapının yıkılmaya aday binalardan oluştuğunu vurguluyor.

DEVLET HASTANESİ YERİNE OTEL

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden (TBMM) 2B yasası geçtikten sonra Türkiye’de herkese evleri verildi” diyen lstinyeli-ler, bir kısmı tapulu bir kısmı hazine arazi üzerinde inşa edilen evlerinin kendilerine verilmemesinden şikayetçi. Boğaziçi İmar Yasası yüzünden vergilerini ödemelerine rağmen evlerine sahip olamadıklarını ifade eden mülk sahipleri, istenilen ecrimisil bedellerinin de 10 yılda 10 kat arttığına dikkat çekiyorlar.
Mülkiyet ve imar problemi çözülemeyen lstinye’de, SGK hastanesi yıkıldı. Sahildeki Istinye Devlet Hastanesi de yıkılıdıktan sonra yerine otel yapılacağı konuşuluyor, lstinyeliler Derneği Başkanı Celal Çınar, kendilerine Seyrantepe ve Çayırbaşı’nda inşa edilecek yeni hastaneleri adres gösterdiklerini söylüyor, lstinyeliler, ramazan aylarında eğlence yeri olarak kullandıkları eski tersane arazisini ISPARK’ın tekne sahiplerine tahsis etmesinden de rahatsız. 1S-PARK’ın inşa ettiği marinanın yeraltı ve yerüstü su akıntılarını engellediğini ifade eden Çınar, “Suyun rengi değişti ve balıklar kaçtı. Koy çok değil birkaç yıl içinde felakete dönüşür” diyor.

YENİ İSTİNYE PLANI

Üç ay önce kurulan ve kısa sürede 5 bin üyeye ulaşan lstinyeliler Derneği ise, Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin hazırladığı “Yeni Istinye Planı”nı destekliyor.

  Türkiyedeki 9.5 milyon konutta deprem sigortası bulunmuyor

Kültür ve turizm bölgesi ilan edilen lstinye’de emsalin bir olduğunu ifade eden lstinyeliler, şimdiden yapacaklarını planlamışlar. 350 bin metrekarelik arazide 900 bin metreka relik inşaat alanı bulunduğunu ifade eden lstinyeliler, kentsel dönüşüm değil semtsel dönüşüm istediklerini söyleyerek şu teklifte bulunuyorlar:

“350 bin metrekare kapalı alanı biz alalım ve oturduğumuz evler yenilensin. 350 bin metrekareyi müteahhit alsın. 200 bin metrekarelik inşaat alanını da devlet alsın. Ama satıştan elde edilen gelirden pay istiyoruz. Bu parayla da semte hastane, okul, lüks bir otel ve cruise limanı inşa edilsin. Ofer ailesiyle bile anlaştık. Cruise limanı inşa ederseniz her hafta iki cruise gemisi getirecekler.”

Bu projeye göre otelden yılda 20 milyon euro ve cruise gemilerinden de her ay 2.5 milyon euro gelir elde edilecek. Ayrıca yaklaşık 500 Istinyeli gence iş imkanı olacak.

Celal ÇINAR / Çağrı Gayrimenkul Danışmanlık
Gerçek değerine ulaşmış değil

Maslak’ın ticari alan olarak değerlenmesi, bu bölgeye yakın olan İstinye’yi ticari ve konut açısından iddialı bir bölge yaptı. Eskiden metrekaresi 50 dolara bile satamadığımız ticari arazilerin metrekaresine 2 bin dolarlar isteniyor. Ama İstinye’de artık satılık arazi yok. Sadece İMKB’nin arazisinin TOKİ’ye devrinden sonra inşaat şirketlerine satılacağı konuşuluyor. Son 10 yıl içinde inşa edilen yeni konut projelerinde ise metrekare fiyatları 5-10 bin dolar arasında değişiyor. Ama bizce İstinye gerçek değerinin daha yüzde 20‘sine bile ulaşamadı.

Ozan TOPALOĞLU / Topaloğlu Emlak Danışmanlık ve Pazarlama
“Boğaz manzaralı 5-6 katlı gecekondular var”

İstinye, sit alanı olduğu için devlet geri adım atmıyor. Semtteki binaların çoğu eski. Koru Mahallesi’nde boğaz manzaralı çok sayıda gecekondu var.

Gecekonduların bazıları 5-6 katlı. Bu bölgeye hızla neşter atılması lazım, istinye’de satışı devam edenler dışında yeni proje yok.

Dilek Sabancı’nın Dilek Gayrimenkul şirketinin Emirgan’daki İETT Sitesi’ni yenilemek için teklif götürdüğünü duyuyoruz. İMKB’nin hemen yanında da bir arsanın satışı konuşuluyor. Beldeyama ve Koray Kablo’nun da arazileri var ama henüz bir şey yapılacağını duymadık.

SEMTTEKİ BÜYÜK ARAZİLER

130 bin metrekare arazisi bulunan İMKB’nin, Toplu Konut İdaresi Başkanlığına (TOKİ) devri söz konusu. Arazinin TOKl’ye devredilecek olması birçok büyük inşaat şirketinin iştahını kabartıyor. Hüsnü Özyeğin’in semtte 7 bin 500 metrekarelik arazisi var. Ümran Çelik ve Koç ailesinin İstinye’de, Mehmet Emin Karamehmet’in de Yeniköy’de arazisi bulunuyor.

İmar ve mülkiyet sorunları ve semt sakinlerinin bir araya gelerek dernekleşmesi Is-tinye’niıı geleceğini nasıl şekillendirecek bilemiyoruz ama Maslak’a yakınlığı nedeniyle inşa edilen yeni konut projeleri de gözden kaçmıyor. Semtteki lüks konut projelerinin çoğu “İstinye Bayırı” olarak bilinen arazilerde inşa ediliyor. Bay Inşaat’ın Hil-park Suites’i, Krea Gayrimenkul’ün L’ist İs-tinye’si, Maritza İnşaat’ın Maritza Konakları, Seba İnşaat’ın Seba Akdağ Dream’i, Dilek Gayrimenkul ve TOYABİGG Ortaklığının Qent lstinye’si, Panaroma İnşa-at’ın Pana Via Residence ve Pana Via Suites’i İstinye’de satışı devam eden inşaat projelerinden. Yeni projelerin hemen hepsinde metrekare fiyatları 5-10 bin dolar arasında değişiyor. Emlak danışmanları bu rakamların önümüzdeki yıllarda katlanarak artacağını söylüyor. Hal böyle olunca bölgede yenilenebilecek sitelere ve eski binalara ciddi bir talep söz konusu…

BÜLENT EKİMCİ / PARA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

İnşaat ve Altyapı Sektörü Nereye Gidiyor?

Gelişen teknolojiler ve bakış açıları yepyeni bir yaşam alanı kavramını şekillendiriyor. Ülkemizin lokomotif sektörlerinden biri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir