Anasayfa / Kariyer ve İş / İşyeri Kibir Ölçeği, Kibirli Eğilimleri Belirlemek

İşyeri Kibir Ölçeği, Kibirli Eğilimleri BelirlemekÇoğu çalışan patronu hakkında pek de iyi şeyler düşünmez. Kendini beğenmiş, kibirli, ukala, bir işten anlamayan ve daha kim bilir neler geçirirler içlerinden. https://www.myfikirler.org Bilim de bu kişileri destekliyor.

Akron ve Michigan State Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yeni bir uygulamayı hayata geçirdi: İşyeri Kibir Ölçeği. Amaç kibirli eğilimleri belirlemek ve bunların neden olduğunu saptamak. Sonuç olarak da bunların azalmasını sağlamak. Araştırmacıların ulaştığı sonuç ise patronlar daha çok turnover’ın yüksek olduğu ve genel anlamda negatif bir atmosfere sahip iş ortamlarında kibirli davranıyor. Bu şekilde davranmalarının en büyük nedeni de üstünlüğü sağlamak ve yetkinliklerini kanıtlamaya çalışmak.
Araştırmaya göre bu tip davranışlar kendini beğenmiş patronlardan ziyade düşük zeka seviyesiyle ve düşük özgüvenle alakalı.

Patronun kibirli olup olmadığını anlamak için araştırmacılar küçük bir test hazırlamış. Aşağıdaki sorulardan herhangi birine verilen evet yanıtı, patronun kibirli olduğu anlamına geliyor.
– Patronunuz kişisel gündemini şirket gündeminin önünde mi tutuyor?
– Patronunuz astlara ve üstlere farklı mı davranıyor?
– Patronunuz toplantılarda başkalarının fikirlerini önemsemiyor, dikkate almıyor ve diğer kişileri görmezden mi geliyor?
– Geribildirimler ve eleştiriler konusunda yapıcı değil mi?

Araştırmacılardan Stanley Silverman, kibirle ilgili bu çalışmalarda şirket çalışanlarının da yer alması ve görüş bildirmesi gerektiğini söylüyor. Bunlar doğrultusunda kibirin önüne geçecek genel bir yönetim süreci belirlenmesi gerekiyor.

Tabii en uygunu mütevazı bir yönetici olabilmek. Daha önce yapılan araştırmalar da bunu kanıtlamış. Alçakgönüllü liderler, yöneticiler, verimliliği ve motivasyonu artırıyor, çalışma ortamını pozitif bir hale getiriyor.

Hürriyet İK

  İş Görüşmesini Nasıl Garantiye Alırsın?Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir