Anasayfa / Haberler / İşyerlerine Zorunlu Sigorta Gelecek

İşyerlerine Zorunlu Sigorta Gelecek

İşyerine zorunlu sigorta geliyor

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Tasarruf Teşvik Paketi çerçevesinde bireysel emeklilik sisteminin yanı sıra sigorta sektöründe de önemli değişikliklere gidileceğinin sinyallerini verdi.

Ali Babacan, Güvence Hesabı’nın fonksiyonunu zorunlu sigorta denetimini içerecek biçimde yeniden tanımlanacağını belirterek, tarım sigortaları konusunda da etkinliği artıracak tedbirler alacaklarını açıkladı. Babacan, Tasarruf Teşvik Paketi çerçevesinde sigorta sektöründe yapılacak değişiklikler arasında Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) yapısı içinde emeklilik şirketlerine de yer vereceklerini söyledi. Babacan, sigorta destek hizmetlerinin de kanun kapsamına alınacağını vurguladı. Ali Babacan’ın, sigortacılığın genelinde bazı değişikliklere gidileceğini açıklaması, sektörü de hareketlendirdi. Sigortacılar, Tasarruf Teşvik Paketi’ne yönelik kanunun çıkması ile işyerlerinin zorunlu sigortalar kapsamında denetleneceğini söylediler. Sigortacılık Kanunu çerçevesinde, benzin istasyonları ile yanıcı ve patlayıcı maddelerin üretimini, satışını yapan, aynı zamanda bu maddeleri bulunduran işyerlerinin zorunlu olarak tehlikeli maddeler sorumluluk sigortası yaptırmaları gerektiğini belirten sigortacılar, bununla birlikte tüpgaz sorumluluk sigortasının da işyerleri için zorunlu kılındığını kaydettiler. Sigortacılar, şu açıklamaları yaptılar:Tarım sigortasında değişiklik

“İşyerleri, zorunlu olmasına karşın bu sigortaları yaptırmıyorlar. Tasarruf Teşvik Paketi ile ilgili kanunun çıkması halinde bu işyerleri sigorta yaptırıp, yaptırmadıkları konusunda denetlenecekler. Denetimi de sigorta eksperlerinin yapması düşünülüyor. Güvence Hesabı’ndan zorunlu sigortaların denetimine katkı verilerek, sigortasızlık oranının azaltılması amaçlanıyor. Hedefe ulaşılabilirse, bir taraftan Güvence Hesabı’nın gelirleri artacak, diğer taraftan da Güvence Hesabının sigortasız kişilerin yerine geçerek ödeyeceği tazminatlar azalacak. Kaldı ki, Sigortacılık Kanunu, bu denetimin yaptırılma yetkisini de Hazine Müsteşarlığı’na veriyor.”

Tasarruf Teşvik Paketi kapsamında yapılacak düzenlemelerden birinin de tarım sigortalarının etkinliğinin artırılmasına yönelik olduğuna değinen sigortacılar, bugünkü mevcut yapıda sigorta şirketlerinin tarım sigortasında acente gibi poliçe satışına aracılık ettiklerini, riski olduğu gibi Tarım Sigortaları Havuzu’na (TARSİM) devrettiklerini vurguladılar. Yeni düzenleme ile tarım sigortasında risk paylaşımının yolunun açılacağını belirten sigortacılar, “Örneğin, sigorta şirketleri riskin yüzde 20’sini üzerlerinde tutup, yüzde 80’inini TARSİM’e devredebilirler. Bugünkü yapıda riskin yüzde 100’ünü TARSİM’e devrediyorlar. Yeni düzenleme ile bu yapı değiştirilecek” dediler.

Sigortacılıkta bir başka düzenleme de sektöre hizmet sağlayan asistan hizmetleri ve sigorta şirketlerinin kurdukları oto tamirhaneleri gibi şirketlerin denetim altına alınması. Sigortacılar, bu konuda da şu açıklamaları yaptılar: “Sigorta şirketleri hangi kurum tarafından denetleniyorsa asistan şirketleri de aynı denetime tabi tutulacak.” Hürriyet
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir