Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İtalya ihracatımızda üçüncülük koltuğuna yerleşti

İtalya ihracatımızda üçüncülük koltuğuna yerleştiİtalya ihracatımızda üçüncülük koltuğuna yerleşti. Yılın ilk dokuz ayında İtalya’ya ihracatımız yüzde 11 artarken, İtalya da 2017’de Türkiye’yi “Odak Ülke” ilan etti. Türklerin İtalyan şirket ve gayrimenkullerine ilgisi sürüyor…

İHRACAT rakamlarının ‘rekorlara’ ara verdiği 2016’da en çok ihracat yaptığımız 10 ülke arasında bir ülke var ki, rakamlar yüz güldürüyor. İhracatımızın süper liginde dördüncülükten üçüncülüğe terfi eden bu ülke, İtalya… TİM kayıtlarına göre, İtalya’ya Ocak-Kasım döneminde ihracatımız bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10.76 artarak 6 milyar 722 milyon 700 bin dolar oldu. İtalya’ya Kasım ayında ihracatımızın ise yüzde 16.45 arttığım belirtelim. TÜİK verilerine göre, Çin, Almanya ve Rusya’nın ardından en çok ithalat yaptığımız dördüncü ülke olan İtalya’ya yılın ilk 10 ayında ithalatımız yüzde 4.1 azalarak 8 milyar 438 milyon 684 bin dolar oldu.

Ancak 2017’de iki ülke dış ticaretinin ve ekonomik ilişkilerin daha da iyiye gideceği kesin. Çünkü bunun için İtalyan ve Türk iş çevrelerinde özel bir istek ve motivasyon var. İtalya, 2017’de Türkiye’yi “Odak Ülke” ilan etti ve bütün radarlarını Türkiye’ye ve Türk yatırımcılarına çevirdi. Yeni yılda Türk işadamlarının daha fazla İtalyan işadamlarıyla buluşacağını şimdiden söyleyebiliriz.

“ODAK ÜLKE TÜRKİYE”

Türkiye’nin odak ülke seçilmesinin meyvelerini 2017’de hem iki ülke arasındaki dış ticarette hem de ortak yatırımlarda görmek olası. İtalya ve Türkiye arasında 130 yıldır ticaret ve yatırımın nabzını tutan Türkiye İtalyan Ticaret Odası’nın Başkanı Giuseppe Moggi, “Dünyadaki dalgalanmalar tüm ülkelere zaman zaman olumsuz olarak yansısa da, iki ülkenin birbiriyle olan ilişkileri her geçen gün daha da sağlamlaşmakta ve ticaret hacmi artmakta. Türkiye’nin 2017’de İtalya’nın odak ülkesi seçilmiş olması Türkiye’ye olan güveni gösteriyor. 2016 sonu itibariyle Türkiye’de faaliyet gösteren İtalyan firma sayısı yaklaşık 1.300… Bugüne kadar İtalyan firmaların Türkiye’ye yaptığı yatırım stoğu tutan 5 milyar doların üzerinde. Türkiye’nin odak ülke seçilmesiyle 2017’de bu rakamlarda ciddi bir artış olacağına inanıyorum” diyor.

“POTANSİYEL BÜYÜK”

İtalyan Ticaret Odası Executive Başkan Yardımcısı ve Bell Holding Yönetim Kurulu Başkanı Livio Manzini ise iki ülkenin ticari potansiyelinin çok yüksek olduğuna inanıyor. Manzini, şu değerlendirmeleri yapıyor:

“Hali hazırda iyi durumda olan ticaret hacminin daha da yükselmesi için serbest ticareti arttırmak son derece önemli. Gümrük Birliği Anlaşması’mn halen kapsamadığı bazı sektörler mevcut. 2017 yılı için

Türkiye’nin, İtalya’da odak ülkesi seçilmesi, çalışmaları daha da hızlandıracak ve ticaret hacmini arttıracak. Her iki ülkede de ticari alanda henüz kullanılmayan bir rezerv potansiyel mevcut. Ayrıca, İtalya, Avrupa ve Kuzey Afrika arasında yer alan 800 milyon potansiyel tüketiciye sahip bir pazara ulaşabilecek konumda.”

3 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Evet, İtalya’nın 2002-2015 döneminde ülkemizdeki toplam yatırımlarının tutarı 2 milyar 880 milyon dolara ulaştı. 2015 yılında ise İtalya’nın Türkiye’ye 179 milyon dolar yatırım yaptığı biliniyor. Türkiye’deki İtalyan yatırımcıların çoğu hizmet ve üretim sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Türkiye’deki İtalyan firmaların sanayi sektöründe ağırlıklı olarak otomotiv, gıda, hazır giyim, kimyasal ürünler, elektrik-elektronik, makine imalatı, mobilya, demir-çelik; hizmet sektöründe ise bankacılık ve yatırım finansmanı, ticaret, turizm, haberleşme üzerine yoğunlaştıkları biliniyor. Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen İtalyan firmalar için iki önemli avantajdan söz etmek mümkün. Birincisi Avrupa’da artan işçilik maliyetlerine rağmen Türkiye’de halen işçilik maliyetlerin nispeten ucuz olması. İkincisi ise Türkiye’nin Ortadoğu ve Orta Asya’ya yakın bölgesel bir merkezde bulunması… İtalyan firmaları zaten Türkiye’yi Ortadoğu ve Orta Asya’ya açılmak için bir köprü olarak görüyor.

Türkiye’de en köklü İtalyan yatırımlardan birinin Koç Grubu ile Fiat arasındaki ortaklık olduğu biliniyor. Yine Koç Ailesi’nin UniCredit ile yaptığı ortaklık sonunda gelişen Yapı Kredi Bankası finans alanındaki en önemli İtalyan yatırımı. Ayrıca beyaz eşyadan gıdaya birçok alanda Türkiye önemli İtalyan yatırımlarına ev sahipliği yapıyor.

MANİSA’YA BÜYÜK YATIRIM

Dünyanın en büyük çikolata üreticilerinden İtalyan Ferrero 2012’de Stelliferi Fındık ve Gıda Sanayi’ni satın alarak yüzde 99ü İtalyan olan şirketin İzmit’teki fabrikasını bünyesine kattı. Ferrero, 2013 yılında Nutella, Kinder Pingui ve Kinder Süt Dilimi markalı çikolatalar üretmek üzere 300 milyon TL yatırımla Manisa’ya fabrikasını açarak Türkiye’deki en önemli yatırımını yaptı. Ardından da 2014 yılında fındık üretimi ve pazarlaması konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Trabzon merkezli Oltan Gıda’yı satın aldı.

Aynı yıl İtalyan beyaz eşya devi Indesit de Türkiye’deki yatırım kervanına katıldı.

Türkiye’deki toplam yatırımları 20 yılda 150 milyon euro hacmine ulaşan Indesit, Türkiye’deki ikinci fabrikasını iki yıl önce Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde 35 milyon euro yatırımla kurdu.

Lüks tekne pazarının önemli oyuncularından olan ve piyasa değeri 4 milyar doları bulan İtalyan Azimut’un da bugüne kadar Türkiye’deki yatırımları 10 milyon eu-ro’nun üzerine çıktı. Önce Notus Portföy’ü satın alan Azimut, 2015’te de Türkiye’nin en büyük bağımsız portföy yatırım şirketi Bosphorus Capital’i bünyesine kattı.
BÖLGESEL ÜS YAPMA HEDEFİ

En başta da söylediğimiz gibi İtalyanlar Ortadoğu ve Orta Asya’ya açılmak için Türkiye’yi bir üs olarak kullanmak istiyor. Finans alanında bunun en güzel örneğini Intesa Sanpaola verdi. Dünyada 29 ülkede şube ve temsilcilik büroları bulunan, 4 bin 500 şubesiyle 11 milyonun üzerinde müşterisine hizmet veren İtalyan bankası Intesa Sanpaolo, Türkiye’deki ilk şubesini 2015’te İstanbul’da faaliyete geçirdi. Türkiye’deki faaliyetlerini temsilcilik bürosu aracılığıyla yürüten banka, İstanbul’daki ilk şubesiyle Türkiye’de doğrudan kurumsal bir şubeyle faaliyet gösteren tek İtalyan bankacılık grubu oldu.

  2018 Yılı Dünya Ekonomisinde Riskler ve Fırsatlar

Öte yandan bu yılın ortasında İtalyan rüzgar türbini üreticisi Leitwind, ülke müdürlüğü pozisyonuna Can Güven’i atayarak ve Türkiye’deki ikinci ofisini İstanbul’da açarak, pazardaki yerini güçlendirmek için önemli bir adım attı.

TÜRKLERİN İTALYA SEVDASI

Türk firmaların son beş yılda İtalya’daki yatırım hamleleri de İtalyanlardan aşağı kalır değil. İtalya’da halen 52 Türk şirketinin faaliyet gösterdiği biliniyor. Türkiye İtalyan Ticaret Odası kayıtlarına göre, 2002-2015 döneminde Türk firmaların İtalya’daki yatırımları hız kazanarak toplam 329 milyon doları buldu. Söz konusu yatırımlar hizmet sektörü ağırlıklı olmak üzere küçük ve orta ölçekli sanayi ürün gruplarını kapsıyor. İtalya’da yatırım yapmak isteyen Türk firmalar için gerçek avantaj İtalya’nın Avrupa Birliği üyesi olması ve lojistik olarak diğer Avrupa ülkelerine ulaşımında kolaylık sağlaması…

Son beş yılda İtalya’ya en büyük yatırımlardan birini Kale Grubu yaptı. Kale Grubu, İtalya’nın seramik üssü Sassuolo bölgesinde karo seramik üretimi yapan, Edilcu-oghi, Edilgres ve Campani markalarını bünyesinde barındıran Fincuoghi şirketinin tamamını 2011’de satın aldı.

2012 yılına gelindiğinde ise bünyesinde Flo, Polaris ve Kinetix gibi markaları barındıran, Türkiye’nin önde gelen ayakkabı üreticisi ve perakendecilerinden Ziylan Grup İtalyan Lumberjack markasını satın aldı.

2013 yılı ise İtalya’da şirket satın alma açısından daha verimli geçti. Tadelle ve Sarelle markalarıyla tanınan Toksöz Grup, 150 yıllık Italyan çikolata markası Pemigotti’yi 2013’te satın alırken, Türkiye’nin kardiyoloji alanındaki tek markası Alvimedica ise İtalya’nın tıbbi cihaz şirketi Carbostent&Implantable Devices’ı (CID) aynı yıl bünyesine kattı.

TRAKYA CAM’IN SATIN ALMASI

Global krizden sonra İtalya’da düşen menkul fiyatları ve artan işçilik nedeniyle birleşme ve satın alma açısından uygun bir iklim oluştu. İtalya’daki son satın alma haberi ise geçen ay geldi. Trakya Cam, İtalya’da faaliyet gösteren cam ve ayna üreticisi Sangalli Vetro Porto Noga-ro’yu borçlarıyla birlikte 84.7 milyon euro bedelle satın aldığını duyurdu.

Bu hamle bile İtalya’daki fırsatların halen sürdüğünü gösteriyor.

“KAPIMIZ HERKESE AÇIK”

Türkiye’de İtalyan Ticaret Odası Genel Sekreteri Fatih Ayçin, “Kapımız herkese açık. Oda olarak gerek İtalya’da gerekse Türkiye’de yatırım yapmak, yeni iş kurmak, temsilcilik almak gibi ticari faaliyette bulunmak isteyen tüm girişimciler bizden danışmanlık alabilir. Bugün 600’ü aşan üye sayımızla ve verdiğimiz hizmetlerle iki ülke arasındaki ticarete ciddi bir katkı sağladığımıza inanıyorum ki son 10 yılda iki ülke arasında gerçekleşen ticaretteki artış da bunun kanıtı. Yenilenebilir enerji ve makine sektörleri gibi henüz hak ettiği noktada olmayan bazı potansiyel sektörlerin de devreye girmesiyle ticaret hacmimiz daha da artabilir” diye konuşuyor.

İtalya, Türk vatandaşlarının en çok ilgi gösterdiği yurtdışı destinasyonları arasında öne çıkmakta. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2015 yılında Türkler tarafından en çok ziyaret edilen ülkeler arasında İtalya (Gürcistan, Yunanistan, Bulgaristan ve Almanya’dan sonra) beşinci sırada yer aldı. 2015 yılında İtalya’yı 271 bin 64 Türk turist tercih ederek bugüne kadarki turizm rekoruna imza atıldı. İtalya’ya giden Türk turist sayısının 2014’te 196 bin 359 kişi olduğu düşünülürse ‘Çiz-me’ye ilgi de net olarak ortaya çıkıyor. Türkiye’yi 2015’te ziyaret eden yabancı turist sayısı açısından 507 bin 897 ile İtalyan turistlerin beşinci sırada olduğunu ve daha çok kültür turizmi için geldiklerini de belirtelim.

Türkiye, İtalya’ya ne satıyor?

Motorlu kara taşıtları ve parçaları, meyveler ve sert kabuklu meyveler, kazanlar, makineler, örme giyim eşyası ve aksesuarları, elektrikli makine ve cihazlar, televizyon ses ve görüntü kaydetme cihazları, pamuk ipliği ve pamuklu mensucat, plastik ve mamulleri, demir ve çelik, bakır ve bakırdan eşya, kauçuk ve kauçuktan eşya, cam ve cam eşya.

Türkiye, İtalya’dan ne alıyor?

Kazanlar, makineler, mekanik cihazlar, mineral yakıtlar, mineral yağlar, motorlu kara taşıtları ve akşamları, plastik ve mamulleri, balıklar, kabuklu hayvanlar, yumuşakçalar ve suda yaşayan diğer omurgasız hayvanlar, elektrikli makina ve cihazlar, ses kaydetme-verme, televizyon görüntü-ses kaydetme-verme cihazları, aksam-parça-aksesuarı, demir çelik ve demir çelikten eşya, optik, fotoğraf, sinema, ölçü, kontrol, ayar, tıbbi, cerrahi alet ve cihazlar, bunların aksam, parça ve aksesuarı, kıymetli veya yarı kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler, taklit mücevherci eşyası, metal paralar, kauçuk ve kauçuktan eşya, mobilyalar, yatak takımları, aydınlatma cihazları, ışıklı tabelalar…

‘Turizm ve otelcilikte fırsatlar çok”

Gayrimenkul portföyümüzü Avrupa ve Amerika’da genişletme kararı aldıktan sonra çeşitli şehirlerde arayışlarımız ve girişimlerimiz oldu. San elemente Adası bize teklif edildikten sonra Venedik şehrini incelemeye aldık. Turizm verileri, oda fiyatları ve doluluk oranları bizi tatmin etti ve bu yatırıma ikna etti. Nihayetinde Venedik’teki San elemente Adası’nı ve içerisindeki San elemente Palace Oteli’ni 2013 yılında 150 milyon euro’ya aldık. San elemente kısa sürede birçok ödül aldı ve dünyanın sayılı otelleri arasına girmeyi başardı.

Finansal hedeflerimizi de tutturduk. 2017 yılında dünyanın önde gelen şehirlerinde otel yatırımı olanaklarını değerlendirmeye devam edeceğiz.

Şu anda Roma’ya öncelik vermiş durumdayız. İtalya’da özellikle turizm ve otelcilik alanında fırsatların devam ettiğini düşünüyorum. İtalya dünyanın turizm cennetlerinden bir tanesi.

İtalya’da turizm, ekonomik kriz gibi faktörlerden diğer sektörler kadar etkilenmiyor.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden gelen turistler sektörü sürekli canlı tutuyor. Venedik, Roma, Floransa ve İtalya’nın güney bölgesi bana göre turizme yatırım yapmak isteyen yatırımcılar tarafından mercek altına alınmalı.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Momentum odaklı stratejide öne çıkan hisseler

BIST-100 endeksi 2019 yılının geride kalan 13 işlem gününün 11’inde günü yükselişle tamamlamış durumda. Yılın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir