Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İthal ayakkabılara getirilen ek vergiler ve ayakkabı üretimi

İthal ayakkabılara getirilen ek vergiler ve ayakkabı üretimi

10 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere ithal ayakkabılara getirilen ek vergiler yerli ü üreticinin yüzünü güldürdü. Verginin etkisiyle 1 milyar dolara ulaşan ayakkabı ithalatında 2015’te yüzde 30’luk bir gerileme bekleniyor. Ek verginin gelişiyle ayakkabı sektöründe yatırımların artması ve 90 bin kişilik yem istihdam yaratılması hedefleniyor.

ayakkabi vergi

ithalatçılar şaşkın ve sıkıntılı… Yerli üreticiler ise memnun… Sektör oyuncuları iki haftadan beri ithal ayakkabılara getirilen ek vergiyi tartışıyor. Başakşehir Staduyum’nun açılışında Başbakan Erdoğan’ı ikna ederek ek vergi gelmesini sağlayan yerli üreticilerin bu isteği, ayakkabı ithalatı yapan şirketleri sıkıntıya soktu. Sektördeki son gelişmeleri ve ithalata getirilen vergi sonrasında piyasada oluşabilecek gelişmelerin ne olabileceğini araştırdık.

Türkiye, 500 milyon çift üretim kapasitesiyle dünyanın 8’inci, Avrupa’nın ise en büyük ayakkabı üretim merkezi konumunda. Başta Rusya olmak üzere Irak’tan İngiltere’ye kadar pek çok ülkeye ihracat yapan ayakkabı üreticileri son yıllarda hızla artan ithalat nedeniyle sıkıntı yaşıyordu. 2009 yılında 289 milyon dolar olan ayakkabı ihracatı 2013’te 723 milyon dolara çıkarken, ayakkabı ithalatı ise 539 milyon dolardan 992 milyon dolara ulaştı.

İthalattaki en dikkat çekici konu ise Uzakdoğu mallarındaki aıtış oldu. 2002 yılında toplam ayakkabı ithalatının yüzde 4l’i AB ülkelerinden gerçekleştirilirken 2013 yılı itibariyle ithalatın yaklaşık yüzde 83’ü Uzakdoğu ülkelerinden yapılmaya başlandı. Uzakdoğu’dan getirilen ucuz ayakkabılarla rekabet etmekte zorlanan yerli üreticiler, 3-4 yıldır ithal ürünlere vergi getirilmesi için lobi çalışması yapıyordu.

2006’da hazırlanan Ayakkabıcılığı Komma Kanunu ile ithal ayakkabılara getirilen kotanın Ağustos ayında sona ermesi nedeniyle lobi çalışmalarına son birkaç aydır hız veren sektör temsilcileri, sonunda bekledikleri sonucu aldı. Ekonomi Bakanlığı kotanın dolmasına günler kala 10 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere ayakkabı ithalatına ek vergi getirdi. Yeni uygulamaya göre ithal deri ayakkabıya yüzde 50, suni deri ayakkabıya ise yüzde 30 ek vergi geldi. Bunun yanı sıra ithal edilen deri ayakkabıda çift başına ek vergi 5 doların suni deri ayakkabı da ise 3 doların altında olamayacak.

CARİ AÇIĞA 500 MİLYON DOLAR KATKI

Yerli ayakkabı sanayicisini korumak amacıyla çıkarılan yüzde 30-50 oranındaki ek vergiler ile sektörde üretimin artması ve ithalatın gerilemesi bekleniyor. Son birkaç yıldır Uzakdoğu’dan çok ucuza kalitesi düşük ürün ihraç edildiğini söyleyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Deri Sektör Meclisi Başkan Yardımcısı Lemi Tolunay, “Sağlığı tehdit eden bu ürünleri engellemek için 3-4 yıldır ithal ürünlere vergi getirilmesi için çalışıyoruz. Verginin gelmesi sektöre olumlu katkı sağlayacak. Bunun birkaç olumlu etkisi olacak birincisi iç piyasada ayakkabı üretimi tekrar te-tiklenecek. Bu kapasite kullanım oranları artacak, hammadde tüketimi artacak ve reel sektör canlanacak” diyor. Ayrıca kalitesiz ürün ithalatının önüne geçileceğine dikkat çeken Tolunay, böylece gerek reel sektörün gerekse tüketicilerin daha kaliteli ürün temin etme şansına sahip olacaklarını belirtiyor.2015’te ithalatta yüzde 30 gibi bir düşüş beklediklerini söyleyen Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Demeği Başkanı Hüseyin Çetin, “Bu sayede yakın zaman içerisinde Türkiye’nin cari açığına 500 milyon dolar katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. 5 yıllık dönemde ise bu rakamı 1 milyar dolara çıkarmayı planlıyoruz” diyor.

BEŞ YILDA YÜZDE 30 BÜYÜYECEK

Ayakkabı sektörü vergilerin ardından büyüme hedeflerini de revize etti. Türkiye ekonomisine 7,9 milyar dolar katkı sağlayan ayakkabı sanayinin ek verginin yaratacağı pozitif ortam içinde beş yılda yüzde 30 büyüyeceğini söyleyen Çetin, “Bu da sektörün yaklaşık 2.5 milyar dolarlık büyümesi anlamına geliyor.

Ek verginin gelişiyle 90 bin kişilik yeni istihdam yaratabileceğiz. 2023 hedefimiz olan 2,5 milyar doları rahatlıkla gerçekleştirebilme imkanımız olacak ve 6.

Bölge içinde yer alan Şanlıurfa’ya yeni yatırım yapma sözümüzü yerine getirebileceğiz” diye konuşuyor.

Vergi uygulamasının ardından yabancı markaların Türkiye’de üretim yapmaya yöneleceğini söyleyen Lig markasıyla krampon üretimi yapan İçten Spor Ayakka-bı’nın sahibi Berke İçten, şifndiden bazı markaların üretim için şirketlerle temas kurmaya başladığını dile getiriyor.

ÜRETİCİLER STRATEJİ GELİŞTİRİYOR

Türkiye’nin önemli ayakkabı üreticileri de sürece uyum sağlamak amacıyla stratejiler geliştirmeye başladı. Yıllık 400 bin çift ayakkabı satan Tergan’ın genel müdürü Altan Erdinç, bu durumu öngördükleri için kısa bir süre önce kapasite artışı yaptıklarını söylüyor. Yeni düzenlemeyle yurti-çindeki imalatçıların rekabetten ötürü oluşan kâr marjlarının düşüklüğünün engelleneceğini söyleyen Erdinç, zor durumdan kurtulan firmaların yükselen marjlarını AR-GE’lerine aktarabilecekleri belirtiyor. Tergan’ın da hedefi tedarikçilerini özellikle teknolojilerinin gelişmesi konusunda desteklemek.

Yıllık 200 bin çift ayakkabı üretim, 10-15 bin çift ithalatı olan King Paolo ise önümüzdeki yıl için yurtdışı ithalat anlaşmalarını iptal ederken, distribütörlük anlaşmalarını yenilememe kararı aldı. Tamamen kendi üretimlerine kanalize olacaklarını söyleyen King Paolo Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Turan, “Sektörde ciddi bir canlanma 1 yıl gibi kısa bir sürede etkisini gösterecek. Üretim ve istihdam artışı bekliyoruz, aynı zamanda sosyal refah ve karlılık artışı da olacaktır. Kârlılık arttıkça yatırım planları tüm sektörde olumlu yönde tırmanacaktır. 2015 sonrası için yatırım planı yapabiliriz” diyor.

FİYATLARDA ARTIŞ BEKLENİYOR

İthalat vergisi, üreticisi açısından olumlu gözükse de bazı dezavantajları var. Vergilerin önümüzdeki sezon ayakkabı fiyatlarında yüzde 10-20 civarında bir artışa neden olması bekleniyor. Diğer taraftan ithalatçılar ayakkabı sektörünün yeterli kalitede üretim yapamayarak kısa bir süre sonra rekabette geri plana düşeceğini öngörüyor.

Hem üretici hem ithalatçı kimliğiyle pazarda faaliyet gösteren Pames Group’un patronu Halil Sağın, “Biz duvar değil koruma istiyoruz. Duvarlar uzun vadede sıkıntı yaratır. Özellikle rekabet açısından sorun yaratacaktır. İthalat yeni teknolojiler getirilmesini sağlıyor. Türkiye’deki üreticilerin AR-GE’si güçlü değil. İthalat sayesinde hızlı üretimi ve modayı öğrendiler. 30 yıllık bir üretici ve ithalatçı olarak bu vergilerin sektöre zarar vereceğini düşünüyomm” diye konuşuyor.

VERGİ ÇÖZÜM DEĞİL

Amerikalı Rockport markasının Türkiye temsilcisi Onur Pehlivan ise ithal ayakkabıya getirilen verginin kısa vadede sadece iç piyasaya bir canlılık getirse de fason üretimi benimseyen üreticilerin bu ithalat vergisiyle gelen rekabet rahatlığını, baskılanmış fiyatlarını yukarıya taşıyarak, kısa zamanda tüketeceklerini düşünüyor. Vergilerin sektörde yüzde 20-25 civarında fiyat artışlarına neden olacağını belirten Pehlivan, “Genel olarak ayakkabı sektörüne etkisini değerlendirirsek; sektöre fayda sağlamayacak, aksine son kullanıcıya pahalı ayakkabı fiyatları olarak yansıyacağını ve bu sebeple daha az ayakkabı tüketileceğim düşünüyorum” diye konuşuyor.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir