Şirket Haberleri

İthalatçı Grup Baby, biberon markası yarattı

İthalatçı Grup Baby, biberon markası yarattı

Maxi-Cosi, Quinny, Inglesina, Okbaby, BabyBjörn, Tomy markalarının Türkiye distribütörü olan Grup Baby, üretim ayağına da geçti. Bebek beslenme ürünleri alanında kendi markası Mamajoo’yu yaratan şirket, bir ilke imza attı ve Türkiye’nin BPA içermeyen ilk PES biberon markasını pazara sundu. Mamajoo için 10 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını söyleyen Grup Baby Genel Müdürü Ayla Müstecaplıoğlu, “İlk yıl için ciro hedefimiz 5 milyon lira. 2013’te ise ihracatla birlikte 7.5 milyon dolar ciro hedefliyoruz” diyor.

1991 yılında kurulan Grup Baby, 1994 yılında çocuk ürünleri sektöründe faaliyete başlamış bir şirket. Maxi-Cosi, JL Quinny, Inglesina, Okbaby, BabyBjörn, Tomy markalarının Türkiye yetkili distribütörü olan şirket, Ninna Nanna mama önlükleri ve battaniyeleri ile Tombik bebek beslenme ve bakım ürünlerinin de marka sahibi ve tek yetkili dağıtıcısı konumunda. Sektördeki tecrübelerinden cesaret alarak çocuk ürünleri alanında yeni bir marka da yarattıklarını söyleyen Grup Baby Genel Müdürü Ayla Müstecap-lıoğlu, “ithalatçıyken kendi üretimimizi yapmaya başladık ve

Mamajoo’yu yarattık. Mamajoo, ülkemiz ve sektörümüz için çok önemli. Çünkü Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın ise üçüncü BPA içermeyen PES biberon markası.

Ürünlerimiz PES (PoliEtherSülfon) ve PP (PoliPropilen) hammaddelerinden üretiliyor. Bu malzemeler, çok sıcak suya maruz kaldıklarında bile molekülleri kolayca ayrışmadığından ve bebeğinizin sağlığı için uygun olmayan BPA maddesi içermediğinden Avrupa ve ABD de biberon üretiminde kullanılmasına izin verilen ham maddeler” diye anlatıyor.

10 milyon dolarlık yatırım

Üretiminde bebek sağlığı ön planda tutulan Mamajoo’nun ürün gamında; biberon, biberon emziği, biberon kapatma halkaları, eğitici biberon kulpları, anne sütü/mama saklama kapları bulunuyor. ISO 9001 belgeli en son teknolojinin kullanıldığı İstanbul Sultanbeyli’deki tesislerinde Avrupa Birliği Standartlan ile T.C. Sağlık Bakanlığı düzenlemelerine uygun olarak üretim gerçekleştirdiklerini belirten Müstecaplıoğlu, şunları anlatıyor:

“Dünyada ilk kez 2008 yılında Kanada, 2010 yılında Avrupa Birliği ülkeleri ve 2011 Haziran ayı itibariyle de Türkiye’de PC biberon üretim ve satışı yasaklandı. Biz de bundan yola çıkarak bu alana yöneldik. En yüksek kalitede BPA içermeyen
PES ve PP hammaddeler kullanarak üretim yapıyoruz. Türkiye’deki teknoloji eskiydi o nedenle Japonya’dan çok ileri bir teknoloji getirdik. Silikon „    geri dönüşümlü bir madde de-

ğil, bizim teknolojimizin farkı burada. Atık bırakmadığı için çevre dostu bir teknoloji. Tesisimize 10 milyon dolarlık yatırım yaptık ve şu an 50 kişilik istihdam yaratıyoruz.”

Yalancı emzik sırada

Türkiye’de her yıl 1 milyon 200 bin civarında bebek doğuyor. Bu sayının yaklaşık yüzde 70’i, yani 850 bin civannda bebek de şehir merkezlerinde dünyaya geliyor. Bir bebeğin yaklaşık iki yıl biberon kullandığı düşünüldüğünde, yıllık 5 milyon adet biberon üretim kapasitesine sahip olan Mamajoo’nun Türkiye’nin ihtiyacından fazlasını karşılayacağı hesaplanıyor. Üretim kapasitelerini yeni yatırımlarla artırmayı ve ihracat yapmayı hedeflediklerini ifade eden Müstecaplıoğlu şöyle devam ediyor: “Resmi bir bilgi olmamakla birlikte bizim hesaplamalarımıza göre Türkiye’de pazarın büyüklüğü 230 milyon lira. Piyasa ithal ürünlerin elinde diyebiliriz. Ciddi üretim yapan yerli firma sayısı bir – iki. Mamajoo ile birlikte ithal ürünlerin önünü kesmeyi hedefliyoruz. Mart ayı gibi ürün gamımıza ya-lancı emziği ekleyeceğiz. Yıl sonuna doğru da hem manuel hem de elektrikli göğüs pompalarımızın üretimine geçeceğiz. 2010 Ekim ayında piyasaya çıktık ve ilk yıl için ciro hedefimiz 5 milyon lira. 2013’te ise ihracatla birlikte 7.5 milyon dolar ciro hedefliyoruz. ikinci yılın sonunda bu pazarın yüzde 30’una sahip olmayı hedefliyoruz. Çünkü üretim ayağımıza güveniyoruz ve satış – pazarlama tecrübemiz var.”

Yumuşak oyuncak getiriyor

Avrupa’nın kaliteleriyle ünlü Maxi-Cosi çocuk oto koltukları ve bebek arabaları, Quinny bebek arabaları, Inglesina bebek arabaları, Okbaby bebek banyo ve hijyen ürünleri, Baby-Björn kangurular, seyahat yatakları ve bakım gereçleri ile Tomy oyuncaklarının Türkiye yetkili distribütörü olan Grup Baby’nin, bu markaların anneler arasında bir trend haleni gelmesinde büyük payı var. Yurtdışında yaşadığı dönemde bu markalarla tanışan ve bu özel ürünleri Türk tüketicisiyle de buluşturmayı isteyerek yola çıkan Müstecaplıoğlu, işe giriş öyküsünü şöyle anlatıyor: “Bundan 17 yıl kadar önce bu markalar Türkiye’de hiç tanınmıyordu. Kaliteli ve pahalı ürünlerdi. Bu yüzden de kimse bu ürünlerin ithalatına cesaret edemedi.

Daha çok ABD’li markaların olduğu pazarda biz Avru-palı markalara yöneldik. Bu alanda bir açık olduğunu gördük ve ithalata başladık. İlk olarak Maxi- Cosi ile başladık, ardından diğer markalar geldi. Bebek mağazaları ve bebek ürünleri satan zincir mağazalar bizim direk bayilerimiz. Beslenme ürün grubunda ise eczanelerde de vanz.

Oyuncakta ise oyuncak mağazaları ve toptancılarına satış yapıyoruz. 180 bayiye ulaşmış durumdayız. Bu yıl ‘Lameze’ markasıyla ilk defa yumuşak oyuncak kategorisine de giriyoruz.”

1.5 yıllık çalışmanın ürünü

Mamajoo markasının ortaya çıkma sürecinin 1.5 yılı buldu unu ve bu ürünler için detaylı çalı malar yürüttüklerini dile getiren Müstecaplıo lu, ürünlerin özellikleri hakkında u bilgileri veriyor: “Biberonlar, üretiminde kullanılan sa lıklı ham maddelerinin yanı sıra ergonomik tasarımları ile de öne çıkıyor.

Dengeli duru u ve kolayca devrilmemesi için geni taban, minik ellerin kolayca tutabilmesi için de kavisler özel olarak tasarlandı. Ayrıca geni a zı sayesinde doldurma ve temizleme i lemleri oldukça kolayla iyor. Biberon emziklerinin uçları ise ideal yumu aklıkta ve esnek yapısıyla bebeklere anne memesine yakın bir his veriyor.”

Özlem Bay Yılmaz


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu