Anasayfa / Haberler / İTİCÜ’den yeni konsept Girişimci üniversite

İTİCÜ’den yeni konsept Girişimci üniversite

İTİCÜ’den yeni konsept Girişimci üniversite

Dünyada hızla gelişen “girişimci üniversite” konsepti artık Türkiye’de de benimseniyor. Trendin ilk yaratıcılarından biri ise Avrupa Birliğinden yedi ülkenin katıldığı proje yarışmasında Türkiye’den seçilen iki “girişimci üniversitemden biri olan İstanbul Ticaret Üniversitesi.

GELECEĞİN girişimcilerini yaratabilmek, günümüzde pek çok köklü üniversitenin temel hedeflerinden biri. Bu nedenle pek çok üniversite, müfredatının büyük bir bölümünü öğrencilerin girişimciliği özümseyebileceği şekilde yeniden düzenliyor.

Türkiye’de ise bu yeni trendi yakından takip eden üniversitelerden biri olan İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ), girişimci üniversite konseptini benimseyerek öğrencilerin bu vizyonu kazanmasına yönelik çalışmalar yapıyor. Avrupa Birliği’nden yedi ülkenin katıldığı proje yarışmasında Türkiye’den seçilen iki “girişimci üniversite”den biri olan İTİCÜ, Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren’in kurucu ortağı olduğu Tekııopark İstanbul’da proje üretip, İstanbul Ticaret Odası’ndaki meslek komitelerinin tamamını öğretim üyeleri ile eşleştirme çalışmalarına başladı.Uluslararası diplomasi programı

Uygulamalı Bilimler Fakültesi ile bünyesindeki fakülte sayısını altıya yükselten tTICÜ, yeni fakültesinde matbaacılık, havacılık, lojistik gibi alanlarda da eğitim verecek. Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun devreye girmesiyle sistemin sil baştan yazılacağını anlatan Rektör Prof. Dr. Nazım Ekren, “İş dünyasının üniversitelerden beklentileri standart değil. Iş dünyasının ölçeklerine, ihtiyaçlarına bağlı, ilgilendiği faaliyet alanlarına bağlı farklı profil ve donanımda insan gücüne ihtiyacımız var. Buna uygun bir yapılanmayı düşünüyoruz” diyerek ITICÜ’nün hedeflerini anlatıyor. Hedefleri arasında Dış Ticaret Enstitüsii’nde bir uluslararası ekonomi diplomasisi programının açılması da olan Prof. Dr. Ekren, “Ekonomi diplomasisi, şirketlerin dünyaya açılması sürecinde çok önemli destek sağlıyor. Ekonomi diplomasisine firmalarımızın ve ülkemizin ihtiyacı daha da artacak” diyor.

İTİCÜ çatısı altında kurulacak olan Girişimcilik Veri Bankası’nın da oldukça önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Nazım Ekren, Türkiye ve İstanbul’da girişimcilikle ilgili önemli bilgilerin derlendiği, toparlandığı, kullanıcılara açıldığı bir sistem dahilinde çalışmasını planladıkları bir veri bankası oluşturacaklarını ve banka ile öğrencilere projeleri dahilinde küçük de olsa bir finansman yaratacaklarını söylüyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir