Anasayfa / Şirket Haberleri / İttifak Holding Elektriğini Kendi Üretecek

İttifak Holding Elektriğini Kendi Üretecekİttifak Holdingİttifak Holding kendi elektrik ihtiyacını karşılamak üzere 1 Milyon Euro’luk yatırımla kojenerasyon tesisi kuruyor. İlk yatırımını iştiraki Selva Gıda’ya yapacak olan İttifak Holding, hem çağdaş bir ‘enerji yönetimi’ sistemine geçmiş hem de ülke ekonomisine katkı sağlamış olacak. Selva Gıda’ya kurulucak olan kojenerasyon tesisinde Gaz Motoru kullanılacak ve motorun yakıtı doğalgaz olacak. Tesisin kurulu elektriksel gücü 1712kW, ısıl gücü 1989kW olacak. Yatırım bedelinin ise 800 bin Euro ile 1 Milyon Euro arasında gerçekleşmesi bekleniyor. Selva Gıda’nın bugünkü üretim ve enerji tüketim değerleri referans alındığında; yine bugünkü elektrik ve doğalgaz birim fiyatlarına göre yatırım geri dönüş süresinin 3 yıl olması öngörülüyor. Yatırım için satın alma süreci başlamış olup tesisin 2011 yılı Mayıs ayında devreye alınması planlanıyor.
Kojenerasyon Nedir?
Yakıt rezervlerinin azaldığı ve global rekabetin arttığı günümüz ortamında enerji girdilerinde süreklilik, kalite ve asgari maliyetleri sağlamak, kaçınılmaz hale geliyor. Bu anlamda kojenerasyon günümüz çağdaş ‘enerji yönetimi’ teknikleri içinde ön sıralarda yer alıyor.

Kojenerasyon kısaca, enerjinin hem elektrik hem de ısı formlarında aynı sistemden beraberce üretilmesi anlamına geliyor. Bu birliktelik, iki enerji formunun da tek tek kendi başlarına ayrı yerlerde üretilmesinden daha ekonomik neticeler oluşturuyor. Sadece elektrik üreten bir gaz türbini ya da motoru kullandığı enerjinin %30-40 kadarını elektriğe çevirebiliyor. Bu sistemin kojenerasyon şeklinde kullanılması halinde sistemden dışarıya atılacak olan ısı enerjisinin büyük bir bölümü de kullanılabilir enerjiye dönüştürülerek toplam enerji girişinin % 70-90 arasında değerlendirilmesi sağlanıyor. Bu tekniğe ‘birleşik ısı-güç sistemleri’ ya da kısaca ‘kojenerasyon’ deniyor.

İttifak Holding A.Ş. Hakkında:

1988’de kurulan İttifak Holding, 1994 yılında, “sermayesinin yüzde 100’ü halk ortaklığına açık bir halk şirketi olmak” hedefiyle Sermaye Piyasası Kurulu’na kayıt oldu. Yatırım yelpazesinde birçok sektör bulunan holdingin, perakendeden inşaata, gıdadan AVM’ye, makine üretiminden tarım ve hayvancılığa pek çok alanda faaliyeti bulunuyor. Küresel krizin derin etkilerine rağmen 2009 yılında konsolide cirosunu 787 milyon liraya çıkaran İttifak Holding, 18 grup şirketiyle 5 bin kişiye doğrudan, 7 bin kişiye ise dolaylı istihdam sağlıyor.

  İGDAS, yurt dışı atağındaYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir