Anasayfa / Kariyer ve İş / İyi Bir Kariyer Önce İnsan Olduğumuzu Hatırlamakla Başlar

İyi Bir Kariyer Önce İnsan Olduğumuzu Hatırlamakla Başlar

İyi Bir Kariyer Önce İnsan Olduğumuzu Hatırlamakla Başlar.

Hiç aç kaldınız mı?

Yiyecek hiç birşeyinizin olmadığı ya da bir bardak suya muhtaç kaldığınız bir gün oldu mu?

“Yavrum, tabağında yemek bırakma günahtır.” der büyükler ya…hani yediğimiz yemeğin değerini anlayabilelim diye.

Bolluğun ve bereketin kol gezdiği 21. yüzyılda, “eski” kelimesinin anlamı bir t-shirt’ü ikinci kez giymek olduğunda, yiyecek yemek, içecek su bulamamanın ne demek olduğunu “hissetmek” çok zor.

Yıl 2011.

Afrika’da son 60 yılın en büyük kuraklığı ve dolayısıyla “açlığı” yaşanıyor. Bizler kariyer endişelerimizle doluyken dünyanın bir diğer bölümü hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Türk Kızılayı, Afrika’ya yardım için bir kampanya başlattı. 2868’e SMS attığınızda 5TL bağış yapmış oluyorsunuz. Şöyle düşünün, 200 TL, Afrika’da 5 kişilik bir ailenin 1 aylık gıda ihtiyacına denk geliyor.

Insanın yaptığı işte başarılı olması, yükselmesi, etki alanı güçlü bir iş insanı olması, en sevilen markaları yaratması ve büyük işletmeler inşa etmesi şüphesiz gurur verici. Başarının tanımı hepimiz için farklı olsa da onu elde etmek istiyor insan…

Inanıyorum ki başarı önce insan olduğumuzu hatırlamakla geliyor. Ancak o zaman yaptığımız işi sadece para, güç ve ünvan kazanmak için değil aynı zamanda topluma fayda sağlamak ve dünyaya zarar vermeden gelişebilmek için yapabiliriz. Çalışanlarımız için verimli ve mutlu iş ortamları yaratabilir, iş yaparken içinde bulunduğumuz çevreyi korur, ürettiğimiz ürünlerin insan sağlığı için faydalı olmasına özen gösteririz. Kazandığımızı ihtiyacı olanlarla da paylaşabilmek için gönüllü oluruz. Insanlık dramı-ister açlık, ister aşırı stres olsun- ancak bu şekilde azaltılabilir: önce insan olduğumuzu her zaman aklımızın bir köşesinde tutarak.Afrika’da 60 Yılın En Büyük Kuraklık Tehdidi

 

Yazan : Fatmanur Erdogan : Kariyeryolculuğu
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir