Anasayfa / Turizm ve Tatil / İyi bir tatil için, doğru bilinen yanlışlar

İyi bir tatil için, doğru bilinen yanlışlar

Otele girişin geç yapılması, çıkış yapılan gün oda anahtarının iptal edilmesi, ’’şezlong kapma’’ gibi konularda gelen şikayetlerin aslında, ’’doğru bilinen yanlışlardan kaynaklandığı’’ belirtildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, tatilciler, otellerden daha çok sabah erken geldikleri halde öğlene doğru odanın geç teslim edildiği, tesisten çıkış yaptıkları gün oda anahtarının iptal edilmesi, tesis doktorunun muayenesi karşılığı ödeme yapılması gerektiği, balayında özel ilgi görmeme ve şezlongların dolması gibi konulardan şikayetçi. Tur operatörleri ve oteller ise bunların vatandaşın otel kurallarını yeterince öğrenmemesinden kaynaklandığını belirtiyor.

TUROFED Başkanı Barut, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, vatandaşlardan otellerin işletmesi, temizlik, servis gibi konularda şikayetler gelebildiğini ama profesyonelleştikçe ve tatil yapma oranı arttıkça, bunların azaldığını söyledi.

Özellikle, ’’her şey dahil’’ sistemlerde çok şikayet olabildiğini dile getiren Barut, şunları kaydetti:

’’Standart bir otelden, en üst düzey oteldeki servis beklenebiliyor. Ayrıca, mesela rezervasyon olsa dahi odayı boşaltma saati 12.00’dir. Bu demektir ki, ’otel doluysa odanızın temizlenmesi lazım, 13.00’dan önce oda alamayabilirsiniz.’ Kahvaltı, otelden ayrılış, restoranın açılış-kapanış saatleri gibi konulara bilgiler alındığında, sıkıntı daha az olur. Ancak, otel, taahhüt ettiği servislerden birini veya bir kaçını yerine getirmiyorsa, o zaman şikayet edilmelidir.’’

Barut, hayal kırıklığına uğramamak için vatandaşların, otelin sunduğu hizmetleri bilerek tatile gitmesi gerektiğini belirterek, ’’Yerli turist son dakika ve gazete ilanlarından rezervasyon yaptığı için otel hakkında çok detaylı bilgi almıyor. Sorun biraz da buradan kaynaklanıyor. Ancak, yabancılar çok önceden, detaylı bilgilerin olduğu katalog ve internet sitelerinden rezervasyon yaptırdığı için onlarda şikayet oranı daha az’’ dedi.

-’’ÇOK SORAN TATİLCİ AZ SORUN YAŞAR’’-

Hey Travel Trends Turizm Üst Yöneticisi Necati Çalışkan ise tatilin seyahat acentesine adım atmakla başladığını anımsatarak, broşürlerinin dikkatle incelenmesi gerektiğini söyledi.

Tatilcilere, otelin denize yakınlığından kumsalının kalitesine, iskelesi olup olmadığından havuzuna, odaların büyüklüğünden hangi sistemle çalıştığına kadar her ayrıntıyı öğrenmelerini öneren Çalışkan, şunları kaydetti:’’Tatilin tatsız sürprizlerle bozulmaması için tüketicilerin soru sormaktan utanmamaları gerekiyor. Tatilcilere düşen en önemli görev, doğal hakları olan soru sormaktan geri durmayıp, bu hakkı sonuna kadar kullanmaktır.

Konaklayacağınız otel tam pansiyon mu her şey dahil mi? Her şey dahil sistemiyle çalışıyorsa hangi hizmetlerin fiyata dahil, hangiler değil? Bu ve benzeri soruları tek tek sorup yanıtını alın. Az soru sorduğunuzda çok sorunla karşı karşıya kalınabilir. genelde çok soru soran tatilci az sorun yaşıyor.’’

-DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR-

ETSTUR Kalite Güvence ve Müşteri İlişkileri Müdürü Ayşıl Arıcı da 200 binden fazla tatilciyle konuşarak, yerli turistlerin tatilde karşılaştıkları sorunlar ve doğru bilinen yanlışları ortaya çıkardıklarını söyledi.

Vatandaşların en çok otele giriş ve çıkış konuları ile otel doktoruna muayene, şezlong bulamama ve havuzda plastik bardakla servis yapılması gibi konulardan şikayetçi olduğunu belirten Arıcı, aslında bunların ’’doğru zannedilen yanlış bilgilerden kaynaklandığını’’ ifade etti.

Buna göre, otellerde, vatandaşların şikayet ettiği halde ’’haksız’’ olduğu durumlar şöyle:

’’Sabah erken geldikleri halde öğleye doğru odanın geç teslim edildiği’’ düşüncesinin yanlış olduğu belirtildi. Çünkü tesis giriş saatleri genelde 13.00 veya 14.00 olduğu için, odada müşteri varsa, boşaltması bekleniyor.

Erken gelen tatilcilerin giriş yapabilmesi veya kahvaltı benzeri aktivitelerinden yararlanmalarının, aslında otelin jesti olduğunu belirten Arıcı, otele erken giriş yapacakların da bunu önceden acenteleriyle görüşmeleri gerektiğini hatırlattı.

’’Tesisten çıkış yaptıkları gün oda anahtarının iptal edilmesi’’, genellikle tatilcileri kızdıran bir durum. Ancak, bunun odalarını en geç 12.00’de teslim etmeyip, aynı gün odaya giriş yapacak diğer müşterinin hakkını ihlal edenlere uygulandığı kaydedildi. Hatta, her ne kadar tatilci şikayet etse de bu gibi durumlarda tesisin, tüketicinin eşyalarını odadan çıkarma ve 1 günlük konaklama ücretini tahsil etme gibi hakları bulunuyor.

Tatilciler, havuz ya da denizde ’’şezlong kapma’’ yarışından da memnun değil. Otel yöneticileri ise buna, ’’şikayetçi olmasına rağmen birçok tatilcinin, hem havuz başı hem de plajdan aynı gün yararlanmak için, birden fazla şezlongu tutmasının neden olduğunu’’ dile getiriyor.

-BALAYI ÇİFTLERİ VE ÖZÜRLÜLER DİKKAT…-

Balayında özel ilgi görmek isteyen çiftlerin buna uygun tesisleri seçmesi, deniz manzaralı oda isteyenlerin de talebini tur operatöre belirtip, ek ücret ödeyip ödemeyeceğini öğrenmesi öneriliyor.

Engelli veya özel rahatsızlıkları olanların da ’’konaklamadaki ek ihtiyaçlarını kendilerinin takip etmek zorunda olduğu’’ düşüncesinin de doğru olmadığını bildirildi.

ETSTUR’dan Arıcı, ’’Konaklama öncesi sırası veya sonrasında, engelli misafirlere özel hizmet sağlayan tur operatörleri tercih edildiğinde, ilaçlarının muhafazası, özel ihtiyaçları, beslenme veya oda konumu ve konforu gibi gereksinimlere en uygun seyahatler organize edilmektedir. Bu vatandaşların, kendilerine uygun acenteleri tercih etmelerini öneririz’’ diye konuştu.

Ayrıca, tüm tesisler ve tüketici sözleşmelerinde bulunduğundan, otel doktorunda muayene olunduğunda ek ücret ödeneceği akılda tutulmalı.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir