Anasayfa / Ekonomi Haberleri / İyi hisseyle bahar şansını kendiniz yaratın

İyi hisseyle bahar şansını kendiniz yaratın

İyi hisseyle bahar şansını kendiniz yaratın

IMKB, 2012’in ilk çeyreğinde gösterdiği performansla diğer yatırım araçlarını getiri olarak büyük oranlarda geride bıraktı. 2012’ye 51.267 puan seviyesinden başlayan İMKB, geçen hafta en yüksek seviyesini olan 63 035 puan seviyesini gördü ve haftayı da yıl başına göre yüzde 21.9 getiri ile 62.423 seviyesinden kapattı.

Hisse senedi bazında getirilere bakıldığında İMKB-100 Endeksi’ne dahil hisselerde bankalar ve holdingler yüksek getirileriyle dikkat çekti. İMKB’de ağırlıkları ve TCMB’nin uyguladığı politikadan yararlanmalan, bankalan ve iştirak yapılanndan dolayı da holdingleri olumlu etkiledi. Bundan sonraki süreçte gelinen seviyeler ve risklere dikkat çekilerek, hisse seçiminin öneminin arttığına dikkat çekiliyor.

DİKKAT ÇEKEN HİSSELER

İMKB-100 hisselerinin 94 tanesi yıl başına göre yatırımcısına kazandırırken, sadece altı tanesi kaybettirdi. Bunun yanında 53 tane hisse de endeksin üzerinde performans sergilemeyi başardı. Borsanın yukarı performansında endeksteki ağırlıklarıyla birlikte bankacılık ve holding hisselerinin etkisi önemli. Bankalarda Vakıfbank, YKB, Halkbank ve TSKB öne çıkarken, holdinglerde, Doğan Holding, Doğan Yayın Holding, Akfen Holding, Sabancı Holding, thlas Holding yatırımcısının yüzünü güldürdü. En yüksek getiriyi Endeks-100 hisseleri arasında altındaki yükselişle birlikte İpek ve Koza Maden sağladı. Beklentinin üzerinde yüksek temettü getirisiyle Doğuş Otomotiv ve arazi satışının da etkisiyle Hürriyet ve ana ortağı Doğan Yayın Holding öne çıktı. Bu yıl İMKB-lOO’de eksi getirisi olan sadece altı hisse var. Bunların ilk sırasında açık ara patronu tutuklanan Metro Holding geliyor. Yine Konya Çimento, Gözde Girişim, Afyon Çimento ve İş Leasing yatırımcını üzdü.

HİKAYESİ OLMALI

Bu kadar iyi bir performansın ardından iMKB’nin bahar döneminde yukan hareketini nereye kadar devam ettireceği veya ettiremeyeceği ve hisse senedi piyasasında nasıl bir strateji izlenmesi gerektiği en çok konuşulan konulann başında geliyor.

Banka ve holding hisselerindeki alımlann diğer sektörleri yayılması için genel beklentilerin olumlu olması gerektiğini söyleyen Turkish Yatınm Araştırma Müdürü Mehmet Baki Atılal, “Şu anda ticaret, sigorta ve gayrimenkul sektörlerinin banka ve holdinglere katılma isteğinde olduğunu görüyoruz. Elektrik fiyatların pik yapması da bu sektörü bu dönemde ön plana çı-kanyor” diyor.

Bunun yanında hikayesi olan hisselere de dikkat çekiliyor. Halka arzlar, ortaklıklar, gayrimenkul satışlan ve son dönemde temettü hikayesi olan hisseler, yatırımcılar tarafından yakından izleniyor.

BAHAR YÜKSELİŞİBundan sonrası için piyasa beklentilerine bakıldığında bor-sada geleneksel bahar yükselişlerinin yaşanıp yaşanmayacağı merak ediliyor. Şöyle ki Anadolu Yatırım Teknik Stratejisti Halil Reçber’in değerlendirmesine göre borsanın son 21 yılına bakıldığında; yedi defa İMKB, TL bazında rekor kırdı. Yine 21 yılın sadece dördünde İMKB, bahar döneminde negatif getiri elde etti. Yine genelde yükselişler mart ayının ikinci haftasında başlayıp mayısın ikinci haftasına kadar sürüyor. Ortalama bahar getirilerinin 21 yıllık süreçte yüzde 25 olduğu Reçber tarafından ifade ediliyor.

Borsada yükselişin devamını bekleyenler, 65.000 seviyelerinin üzerini hedef gösterirken, aşağı hareketlerde 58.000 güçlü destek. Buranın kırılması halinde ise 55.000 seviyeleri söz konusu olabilir. Sonuçta endeksin aşağı hareketini bekleyen de yukarı hareketini bekleyen de hisse seçiminin öneminin arttığına dikkat çekiyor. Güçlü teknik dirençlerde reali-zasyon yapılabilir. Aşağı hareketlerde ise hisse seçimlerine dikkat edilerek pozisyonlar artırılabilir.

YÜKSELİŞİ SAVUNANLAR

Piyasalarda likidite bolluğu var. Bu likiditenin piyasalardan çekilmeye başlaması için henüz erken. Bu da gelişen piyasaları destekliyor. Düşük faiz ortamında ise adres borsa.

Denizbank CEO’su Hakan Ateş in de belirttiği gibi basılan fazla para varlık fiyatlarına yansıyor. Hisse senedi piyasaları da bunlardan biri. Genel olarak İMKB’nin geleceğiyle ilgili olumlu olduğunu söyleyen Ateş, endeksin 60.000 seviyelerinin üzerinde bir yerde dengelenmesini bekliyor.

Bunun yanında Akbank Ekonomik Araştırmalar Birimi’ne göre borsada geri çekilmelerin derinleşmesini engelleyen faktörler var. FED Başkanı Bernanke’nin gevşek para politikasına devam sinyalinin piyasalarda olumlu algılanması ve AB’de fi-nansal “güvenlik duvarının” yükseltileceğine ilişkin haberler bunun başında geliyor. Bu durum borsayı yukarıda tutuyor. Yükselişin uzun soluklu olmasını makro göstergelerin de desteklemesi gerekiyor. Türkiye’de enflasyonun yüksek seyretme riski bulunuyor. Büyümede de 201 l’e göre yavaşlama bekleniyor. Buna rağmen, genel görünüm olumlu bulunuyor.

SATIŞ BEKLEYENLER

İMKB’de düşüş veya satış önerisinde bulunanlar da var. Örneğin, JP Morgan, risk iştahının azalması nedeniyle yılbaşından bu yana zirvesine göre 24 yükselen iMKB’de kâr satışı önerdi. ÎMKB’de hisselerin ucuz olmadığını ama fiyatın makul olduğunu belirten JP Morgan; yüksek petrol fiyatları, TL’deki değer kaybı ve yüksek faiz ile cari açığın yüksek seyrini önemli üç olumsuzluk olarak görüyor.

Yine Akbank uzmanları da iMKB’yi önümüzdeki dönemde daha az cazip kılan faktörlerin olduğunu belirtiyor. Bunlann başında petroldeki yükselişe dikkat çekiyor. Petrolün borsaya etkilerine borsa giriş haberinde daha detaylı bakabilirsiniz. Bunun yanında tahvil faizlerinde yükseliş eğiliminin endeks üzerinde etkisi yüksek olan bankacılık hisselerinde baskı yaratacağı kaydediliyor.

Bunun yanında uzmanlar borsada-ki değerlemelere dikkat çekiyor. Şöyle ki, IMKB yıl başından bu yana yüzde 21.9 primli. Fiyat/Kazanç oranı olarak da gelişen piyasalann üzerinde orana sahip.

Piyasalar üzerinde ana belirleyici olan dış piyasalarda da sıkıntılar sürüyor. Özellikle İspanya ve İtalya ile ilgili haberler yakından izleniyor. Global risk alma iştahında bir kötüleşme yaşanması durumunda dış finansmana bağlılığı yüksek olan Türkiye’nin kırılganlığı, borsa için önemli bir risk unsuru olarak görülüyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir