Anasayfa / Ekonomi-Finans / İyi kazandıramayan portföylerin işi zor

İyi kazandıramayan portföylerin işi zorİyi kazandıramayan portföylerin işi zor

kazandiran portfoylerSPK Kanunu’nun yıl başında devreye girmesinin ardından SPK, yasayla uyumlu 40 civarında tebliğ taslağı üzerinde çalışıyor. Özellikle fon yönetimi ve fon yönetimi şirketleri ile ilgili değişiklikler yakından izleniyor. Yayınlanan tebliğe göre portföy yönetim şirketlerinde performans öne çıkacak. Ortalamanın altında getiri yazan fonların yönetimi değiştirilecek.

Yılbaşında devreye giren yeni Sermaye Piyasası Kanunu, sonrasında pek çok değişikliği de beraberinde getiriyor. SPK, yeni yasaya uyumlu yönetmelikler yapıyor. Yönetmelikler öncesinde ilgili taslakları sitesinden yayınlıyor ve sonrasında ilgili sektör temsilcileriyle görüşmeler yaparak taslaklara son halini veriyor.

SPK’nın farklı konularda 40 civarında taslakla uğraştığı, bunlara etap etap son halini verip yönetmelik haline getireceği kaydediliyor. Temmuz ayı itibariyle bu taslaklann yönetmelik haline getirilerek uygulamaya konması bekleniyor.

Bundan yaklaşık bir ay önce SPK sitesinden 59 milyar liralık portföyü kontrol eden ‘portföy yönetim şirketlerine ilişkin esaslar tebliğ taslağı’ yayınlandı. Taslakla ilgili görüşmeler devam ediyor. Metnin Nisan ayı içinde tebliğ şeklinde yayınlanması bekleniyor. Yine emeklilik fonlarının yönetimine ilişkin taslak metin piyasaların görüşüne açıldı ve nihayetinde geçen hafta taslağa son hali verildi ve tebliğ olarak yayınlandı.

PERFORMANS ÖNE ÇIKACAK

Bu iki metindeki iki önemli konu, piyasalar tarafında hararetle tartışıldı ve tartışılmaya devam ediyor. Tartışılan bu konulardan ilki şirketin kuaıcusu olduğu fonların net varlık değerleri toplamının asgari yüzde 30’unun, SPK’nın fı-nansal raporlamaya ilişkin düzenlemelerinde tanımlanan ilişkili taraflanndan olmayan bir portföy yönetim şirketi tarafından yönetilmesi konusunu gündeme getiriyordu.

Bu ilk konu özellikle büyük emeklilik şirketleri ve bu emeklilik şirketleriyle aynı grupta olan portföy yönetim şirketleri tarafından olumsuz, özellikle bağımsız portföy yönetim şirketleri tarafında ise memnuniyetle karşılanmıştı. İşte bu konuda geçen hafta yönetmelik yayınlandı.
Ancak taslak metindeki yüzde 30 portföyün başka bir şirket tarafından yönetilmesi maddesi, özellikle büyük emeklilik ve portföy yönetim şirketlerinin de itirazlan sonucunda değiştirildi. Son durumda yönetmeliğe bakıldığında bu maddenin yerine fonun getirisinde sektör ortalamasının çok altında bir performans söz konusu olursa fon yönetiminin değişeceği maddesinin getirildiğini kaydediyor.

SPK UYGULAMASI İZLENECEK

TEB Portföy Yönetimi Genel Müdürü Ömer Yenidoğan, bu madde ile doğnıdan yüzde 30’un başka bir şirket tarafından yönetilmesi yerine piyasa ortalama getirisinin ön plana çıkacağını söylüyor. Ancak Yenidoğan, burada da belirsizliklerin olduğunu piyasa ortalama getirisi ve bu getirinin ne kadar altında fon yönetiminin değiştirilmesi zorunluluğu getirileceği konusunun SPK’nın uygulamalarında görüleceğini ifade ediyor.

  Bireysel Yatırımcıların Temel Yatırım Hataları

Logos Portföy Genel Müdürü Berrin Önder ise taslak metindeki yüzde 30 oranındaki fon büyüklüğünün başka bir portföy yönetim şirketi tarafından yönetilmesi konusunun özellikle bağımsız portföy yönetim şirketlerini heyecanlandırdığını söylüyor.

Bu durumun yüzde 30 paya göre etkisinin çok sınırlı olacağını kaydeden Önder, bu haliyle sektörde çok büyük bir değişiklik olmayacağını kaydediyor. Emeklilik fonlannın tebliği ile ilgili düzenleme sonucunda getirilen en önemli konunun yüzde 30 başka bir fon şirketine devri yerine, getiri peformansı-na dayalı sistem olduğunu söyleyen İş Portföy Genel Müdür Yardımcısı Tevfık Eraslan, “Bu yeni düzenleme ile tüm portföy yönetim şirketleri piyasa ortalama getirisine dikkat etmek zoaında” diyor. Ersalan, fonlarda mevduat oranını yüzde 20’den yüzde 25’e çıkarılması ve emeklilik fonlarına altın fonlarının eklenmesi ile fonlardan oluşan bir sepet fon kunılmasının da önemli değişiklikler olduğunu kaydediyor.

YATIRIM FONLARINA İLİŞKİN 7 KRİTİK NOT

1. Yatırım fonu kuruculuk yetkisi PYŞ’lere verildi, halihazır fonların da bir yıl içinde PYŞ’lere devri öngörüldü.

2. Fon tiplerinin belirlenmesindeki yüzde 51’lik oran yüzde 80’e çıkartıldı ve fon türleri buna göre tekrar tanımlandı. Böylece sektörde A ve B Tipi ayrımı kaldırılıyor. Emeklilik fonlarına yakın bir gruplama gerçekleştiriliyor. Önümüzdeki dönemde performansın daha fazla ön plana çıkması bekleniyor.

3. Yatırımcıların fonun yapısını ve risklerini makul ölçüde anlayabilmeleri ve bilgiye dayalı olarak yatırım kararları alabilmeleri amacıyla Yatırımcı Bilgi Formu hazırlanması zorunluluğu getirildi.

4. SPK, İMKB’de kurulacak bu platforma bütün bankaların aracılığının zorunlu olmasını planlıyor. Bu uygulama hayata geçerse, yatırımcılar hisse senedi gibi istedikleri banka ve aracı kurumdan istedikleri fonu alabilir hale gelecek.

5. Katılma payı alım satımı, Kurul’un onayı alınmak kaydıyla, TCMB tarafından günlük alım satım kurları ilan edilen yabancı para birimleri üzerinden gerçekleştirilebilecek.

6. Yatırım fonlarına, yüzde 10’a kadar mevduat koyma izni verildi.

7. Nitelikli Yatırımcılar için limit en az 2 milyon TL’ye yükseltildi.

Talip Yılmaz / Ekonomist Dergisi
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

John Templeton Yaklaşımı

2018 yılının son günlerinde küresel hisse senedi piyasalarında artan karamsarlık BIST-100 endeksi üzerinde de bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir