Haberler

İzmir’de ‘glutensiz ekmek’ üretimi

İzmir Büyükşehir Belediyesi,’gluten’ alerjisi nedeniyle buğday, arpa, çavdar ve yulaflı ekmekleri yiyemeyen çölyak hastaları ve ömür boyu diyet yapmak zorunda olan fenilketonüri hastaları için ‘glutensiz ekmek’ üretimine başladı.

İzmir’de ilk kez Büyükşehir Belediyesi’nin Kent Ekmek Fabrikası’nda üretilen 450 gramlık glutensiz ekmekler, Kent Ekmek büfeleri ile EDAK’a bağlı eczanelerde 75 kuruştan satışa sunuldu. Üretimle ilgili tanıtım toplantısına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu, Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal, İzmir Fenilketonüri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Songül Korkmaz, Ege Çölyaklılar Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Sema Aydoğdu, EDAK Ecza Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Kıhtır katıldı.


Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çölyak ve fenilketonüri hastalığı yüzünden ömürleri boyunca diyet yapmak zorunda olan hastaları mutlu edecek özel ekmeklerin İstanbul ve Ankara’dan sonra üçüncü üretildiği kentin İzmir olduğunu söyledi. Kent Ekmek Fabrikası’nda ‘glutensiz’ ve ‘fenilanin aminoasit değerleri düşük’ ekmek üretimi için özel bir üretim tesisi kurulduğunu belirten Başkan Kocaoğlu, üretimin uzman danışman ve gıda mühendislerinin kontrolünde yapıldığını kaydetti. Kocaoğlu, çölyak ve fenilketonüri hastalarının, Kent Ekmek büfeleri ile İzmir’de 1100, Ege Bölgesi’nde ise 600 eczacı ortağı bulunan EDAK Ecza Kooperatifi’ne bağlı eczanelerde ekmeği bulabileceğini söyledi.

VAN’DAN EKMEK SİPARİŞİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çölyak ve fenilketonüri dernekleri aracılığıyla Kent Ekmek Fabrikası’nda adres kaydı bulunan hastalara birer mektup göndererek bilgilendirme yaptı. Mektupta, dileyenlerin bu konuda hizmet veren ‘0800 415 5368’ numaralı yeni tüketici iletişim hattına sipariş verebileceği ve tıbbi ekmeklerini kargoyla alabilecekleri bilgisine de yer verildi. Saatte 380 glutensiz ekmek üretebilecek tesiste siparişler de dikkate alınarak günde 720 ekmek üretilmeye başlandı. İzmir’in yanı sıra Aydın ve Van’dan da sipariş yapıldığı öğrenildi. Hastalar bugüne kadar ya yurtdışından ya da İstanbul ile Ankara’dan gönderilen ekmekleri yiyordu. Yurtdışından getirilen 400 gramlık glutensiz ekmekler, piyasada 13 liradan satılıyor. Ankara ve İstanbul’da üretilen, fiyatı 75 kuruş olan ekmekler ise kargo yoluyla İzmir’e getirilebiliyordu.

Tarım İl Müdürü Ahmet Güldal, Büyükşehir Belediyesi’nin iyi bir hizmet gerçekleştirdiğini, her türlü desteği verdiklerini söyledi. İzmir Fenilketonüri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Songül Korkmaz, bugüne kadar ekmekleri evlerinde yapmayı denediklerinli veya kargoyla getirmeye çalıştıklarını belirterek, Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetine teşekkür etti. Ege Çölyaklılar Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sema Aydoğdu, hastaların yaşamlarını kolaylaştırmak ve yeterli besine almaları için en önemli unsur olan ekmek sorunu Büyükşehir Belediyesi’nin çözdüğünü söyledi. Aydoğdu, bir makarna fabrikasının da hastalara özel makarna üretmesini beklediklerini söyledi. Gönüllü olarak ekmek dağıtımına katkıda bulunan EDAK Ecza Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Kıhtır da, üyelerinin bu çalışmaya seve seve dahil olduklarını belirtti.

Çölyak ve fenilketonüri nedir?

Çölyak hastalığı (Gluten Enteropatisi) insanlarda en sık görülen besin kökenli ince bağırsak hastalığıdır. Genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimi sonucu görülen, duyarlı kişilerde gluten içeren gıdaların alınmasından kısa bir süre sonra ortaya çıkan bir emilim bozukluğu sendromudur. Bu nedenle çölyak hastaları ömür boyu gluten içermeyen gıdalarla diyet yapmak zorundadır. Çölyak hastalığının tek tedavisi diyettir. Çölyak hastalığı kişinin ömür boyu birlikte yaşadığı bir hastalıktır. (Gluten; buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan bir tür proteindir).Fenilketonüri ise kalıtım yolu ile geçen, ilerleyici zeka ve gelişim geriliği yapan bir metabolizma hastalığıdır. Erken teşhis konulan bebeklerde fenilanin amino asidi yönünden ‘fakir diyet’ uygulanmasıyla zeka geriliği tamamen önlenebiliyor. Fenilketonüri hastalığının tedavisi, düşük proteinli ve fenilalanin amino asidinden düşük besinlerin tüketilmesiyle mümkün.

Utku BOLULU – İZMİR / DHA


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu