Anasayfa / Turizm ve Tatil / İzmirde Kruvaziyer Turizmi Büyüyecek

İzmirde Kruvaziyer Turizmi Büyüyecek“Yeni büyüme alanı kongre turizmi”

Türkiye kruvaziyer turizmindeki payın yüzde 25,46’ya çıkardıklarını ifade eden İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “201 1 İzmir için kruvaziyer turizmde altın yıldı. Şehri bir adım öteye taşıyacak kongre ve seminer turizmi için 2012 yılını belirledik” diyor.

KRUVAZİYER TURİZMİ BÜYÜYECEK

Kültürpark fuar alanının kongre merkezine dönüşmesi ve Gaziemir’de yapılacak olan yeni fuar ve kongre merkezinin hizmete girmesiyle İzmir’de müthiş bir potansiyel ortaya çıkacak. Buna paralel olarak İzmir otellerinin sayısı artacak. İzmir’de yeni devreye girecek fuar alanı ve kongre merkezlerine ilgiyi çekmek için 2014 yılında ücret almadan bu tesisleri kongre organizasyonlarına tahsis edeceğiz. Yapacağımız bu promosyona ek olarak İzmir otelcileri de 5 günün 1 gününde misafirlerini konuk olarak ağırlayacak. Kongre fuarlarındaki stantlarımızda bunların duyurusu yapılıyor. Bunun dışında 2012 yılında özellikle Kuzey Avrupa ve Avrupa’daki tüm kongre organizasyonlarına katılacağız. Dünyadaki bütün kongre organizasyon firmalarını davet edip havaalanından itibaren İzmir’i gezdirip tanıtacağız. Yılda 400 kongrenin yapıldığı Barselona bizim için bir örnek. Biz de hedefimizi her gün 1 kongre olarak koyduk. Ayrıca Selçuk’ta TÜRSAB’uı yaptığı 5 bin kişilik lîfes kongre merkezi gelecek yıl hizmete girecek. Dolayısıyla müthiş bir potansiyel ortaya çıkacak. Dünya fuarlarındaki tanıtımlara TÜRSAB’la ortak programlarla gireceğiz. Kongre turizmi hedeflerimizi ortak yürüteceğiz. Bütün dünyanın bildiği Efes’in yanına İzmir’in tanınmayan yönlerini de katarak gelen katılımcıların hem bilimsel hem de kültürel anlamda zenginleşmiş olarak ülkelerine dönmelerini sağlayacağız.
KRUVAZİYER PATLAMASI

Kentimiz kruvaziyer turizminde 2011 yılında altın yılını yaşadı. Sekiz yıl önce sadece 3 bin yolcu ile yola çıktık. Ekim 2011 itibariyle 450 bin yolcuya ulaştık. Bayramda 3 gemi geldi mürettebatları ile (Costa Favolosa dahil) 9 bin kişi kentimizi ziyaret etti. Kasım ayının 9’u itibarıyla 2011 yılında 259 sefer ile 470 bin l6l yolcu kentimizi ziyaret etti. Kruvaziyer turizminde 2003 yılının sonunda yüzde 0,5 payımız vardı. Dikili ve Çeşme’yi de dahil ettiğimizde payımız yüzde 3,4’e çıkıyordu. 2011 yılının ilk 8 ayında ise İzmir, Dikili ve Çeşme limanlarımız ile Türkiye kruvaziyer turizmindeki payımızı yüzde 25,46’ya çıkardık.

  Ekim Ayında Gezilecek En Güzel Yerler

KRUVAZİYER BİRLİĞİ GELİYOR

Bu anlamda atılımımız devam ediyor. 14 Ekim 2011 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali Yıldırım başkanlığında “Türkiye’de Kruvaziyer Turizminin Dünü, Bugünü, Yarım” adında bir toplantı düzenleyerek İzmir’den önemli bir mesaj verdik. Çok sayıda kruvaziyer geminin yanaştığı liman ile kruvaziyer şirketlerinin tur ve liman acenteleri bizimle birlikteydi. Bürokratlarımız bizlerleydi. Orada herkesin bu konuya dikkatle eğildiğini ve sektörü geliştirmek için yoğun bir çaba göstermek arzusunda olduğunu anladık. Türkiye Kruvaziyer Limanlan Birliği nin kurulması için kolları sıvadık. 2012 yılında İzmir merkezli birliği kuracağız. Şu anda statü ve üyelik konusunda çalışmalar yapılıyor. İzmir’e kruvaziyer sektörünü destekleyici birçok çalışma yapacağız. Ayrı ayrı ve birlikte düşünüldüğünde kruvaziyer sektörü ile birlikte gelişebilecek birçok sektör var. Bunlardan biri de sağlık-termal turizmi. Özellikle kış kruvazi-yeri anlamında tesislerimizi günlük olarak doldurabilecek çalışmalar yapılabilir. Gemilerde spa tesisleri var ancak bunların hiçbiri termalin yerini tutamaz. Kentimizdeki potansiyelin hakkını vermemiz lazım.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Turizm, Bursa’nın gelişen yüzü

Bursa geçen yıl 15 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Bursa Büyükşehir Belediyesi, ilin sanayi altyapısının yanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir